Tenis u Bjelovaru: Infrastruktura nije dobra, ali stručni trener i entuzijasti se ne daju…
Tenis je jedan od sportova kojemu iz godine u godinu raste popularnost. Nastupi hrvatskih tenisača i tenisačica poput Gorana Ivaniševića, Marina Čilića, Ive Majoli, Donne Vekić i mnogih drugi koji su osvajali svjetska natjecanja kroz godine su tenis udomaćili na malim ekranima diljem Lijepe Naše.
Hrvatska se može pohvaliti dugom tradicijom igranja tenisa, Teniski savez djeluje već preko 110 godina, a nas je zanimalo kakva je situacija na teniskoj sceni u Bjelovaru. Tim dobrom kontaktirali smo Tihomira Culjaka, trenera u Teniskom klubu Sirela koji nam je otkrio više o trenutnoj teniskoj sceni u Bjelovaru.
Kratka tradicija i problem s kadrom
Kako nam govori Culjak, jedan od najvećih problema bjelovarskog tenisa jest manjak stručnog kadra. Mnogi igrači i igračice koji pokažu potencijal prilikom upisivanja fakulteta rasprše se po Hrvatskoj i nerijetko se ostave tenisa.
-Nema neke dugačke tradicije kao recimo Daruvar, ali borimo se. Najveći je problem kadar. Ja sam kineziolog i uvijek kad nekog naučim igrati tenis većinom upiše gimnaziju i kasnije se tijekom fakulteta to sve raštrka po cijeloj Hrvatskoj i rijetko tko se zadrži u tenisu da se krene baviti trenerskim poslom da se nekako proširi taj trenerski kadar – pojasnio nam je trener Teniskog kluba Sirela.
Upravo zbog manjka tradicije, prema procijeni našeg sugovornika, teniska priča se nije potpuno razvila.
-Ljudi možda i ne vide neku perspektivu jer mali smo grad, mala smo sredina i nemamo tradiciju i ono što je najveći problem nemamo zaokruženu priču tijekom cijele godine – rekao nam je Culjak.
Problem nedostatka zatvorenog igrališta
Tenis je sport koji se igra cijele godine, barem bi tako trebalo biti. U Bjelovaru to nije slučaj budući da na gradskom području ne postoji zatvoreno tenisko igralište, stoga su mladi tenisači i tenisačice na treninge prisiljeni emigrirati izvan grada.
-Najveći problem su uvjeti zimi i to je ono što nas muči godinama. Uvijek se spominje i rezultat, naravno, treba doći i rezultat. Teško je u šest mjeseci u tenisu stvoriti neki ozbiljni rezultat, makar imamo već dugi niz godina igrače koji se plasiraju u državni Masters, a to su najbolja četiri u regiji – pojasnio je Culjak.
Kako stvari stoje, za sad nema zainteresiranih za ulaganje u to da se bjelovarskim tenisačima i tenisačicama omogući da tenis igraju cijele godine. Bjelovar je nekada imao zatvoreno tenisko igralište, a bjelovarska teniska scena posljednjih je nekoliko godina mogla igrati samo na improviziranom šatoru na terenima TK Sirela, no niti to više nije slučaj.
-Bio je šator od Kudumije s ceradom. To je funkciniralo svakako. Jedne godine funkcinira, druge nam uđe voda… Nije to bila konsturkcija za tenis, to je više šator za svatove. Onda je došla korona pa se nije smjelo igrati pa je došlo do raspada sistema. Ajmo reći, dvije godine imamo tenisa po zimi, dvije nemamo i tako je to posljednjih 10 godina – pojasnio nam je sugovornik.
Tako bjelovarski tenisači treniraju u Vrbovcu, budući da je to najbliži grad gdje im je bilo moguće dobiti termin dva puta tjedno. Jedino bliže im je Koprivnica u kojoj nema slobodnih termina, stoga su zbog odlazaka u Vrbovec prisiljeni reducirati broj treninga samo kako bi nastavili igrati tenis.
Usprkos nedostatku infrastrukture, potencijal je tu
Trenutno se tenis u Bjelovaru može igrati na Sireli, u Jošinama, a za teren u Rovišću sugovornik nije siguran u kakvom je stanju.
-Na Sireli se igra najviše, to je klub koji se natječe u trećoj hrvatskoj ligi. Imamo taj pomladak do 8, 9, 10 godina gdje nam se djeca dosta natječu. Do 12 godina imamo četvero, do 14 troje, do 16 dvoje. Ukupno tenis trenira negdje 45 djece i imamo nekih 70-ak članova kluba – objasnio nam je bjelovarski trener tenisa.
Iako ima potencijala, vječni je problem zima i tako opet upadamo u začarani krug. Teško je postići rezultate samo s pola godine intenzivnog treniranja.
-Rezultat nedostaje, ali teško je doći do rezultata ako nemate uvjete. Ima djece koja jako lijepo igraju tenis, pobjeđuju i seniore, ali kad dođu igrati sa Zagrepčanima ili Splićanima tu ipak zaostajemo – rekao nam je o vječnom problemu treninga zimi Culjak.
Ipak, nije sve tako sivo. Ekipa sa Sirele organizira i turnire za sve generacije, do profesionalne razine pod Hrvatskim teniskim savezom, preko gradskog prvenstva pa sve do rekreativnih Veselih parova, sve kako bi teniska scena u Bjelovaru narasla.
Iako interesa za rekreativni tenis ima, termin se može pronaći. No, kako nam objašnjava sugovornik, terena i dalje ima premalo.
Mislim da mora biti više terena. Samo da se pojave dva prava natjecatelja, oni imaju svoje potrebe kao što su teren za sebe od kad završava škola. I neka se pojave takva četiri natjecatelja, oni trebaju imati teren ili dva za sebe. Po tome vam ostaju dva – tri terena koji su na broj stanovnika u Bjelovaru malo – objasnio nam je trener TK Sirele Tihomir Culjak.
Culjak nam je u razgovoru pohvalio nekoliko mladih tenisača i tenisačica iz raznih uzrasta, stoga je i bjelovarska natjecateljska teniska scena, usprkos infrastrukturnim nedaćama, u dobrim rukama.
-Trenutna je situacija da se ne ulaže u taj sport, a po meni bi tu priču trebalo što prije promijeniti. Da imamo zaokruženu zimu, ta djeca bi kroz dvije – tri godine bi igrala lijepi i konkurentni tenis – zaključio je Culjak.