I bolnicu i cestu i sve drugo, mogao je napraviti s četiri prethodne vlade. Zašto nije? On je na vlasti od početka tisućljeća.

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

U javnom prostoru posljednjih dana svjedoci smo objavljivanja prilično oprečnih informacija o stanju u našoj županiji, što nije čudno s obzirom da je predizborna kampanja. Damir Bajs iznosi podatke o vlastitim uspjesima, a Marko Marušić, njegov glavni protukandidat, ali i većina ostalih kandidata o zabrinjavajućem stanju u kom se županija nalazi nakon 20 godina vlasti Damira Bajsa. Prošli tjedan održano je prvo predizborno sučeljavanje kandidata za župana. Na njemu je, na žalost, sudjelovalo samo četvero kandidata. Peti, Damir Bajs, nije se pojavio, pa se protukandidati nisu mogli izravno sučeliti sa sadržajem njegovih poruka. Pitali smo zato Marka Marušića je li spreman na razgovor u kom bi ga suočili s podacima koje iznosi njegov protukandidat. Pristao je bez imalo razmišljanja.

Damir Bajs tvrdi da vlada Andreja Plenkovića pomaže završetak pulske bolnice, a ne želi pomoći završetak bjelovarske?

Tko normalan može biti protiv gradnje bolnice? Pa dovršetak bolnice je glavni projekt mog programa. Međutim, Bajs je upao u probleme s bolnicom davno prije nego je vlada Andreja Plenkovića preuzela upravljanje Hrvatskom.  Taj projekt počeo je 2010. Zašto ga nisu pomogle Sanaderova, Milanovićeva i Oreškovićeva vlada? Zato što, za razliku od pulske, bjelovarska bolnica nije bila u nacionalnom planu građenja. Zašto? Zato što su pri zahtjevu da uđe u taj plan napravili pogreške koje je Bajs sam priznao. Umjesto da je potom išao bjelovarsku bolnicu graditi i opremiti novcem EU, kao što je Čačić učinio u Varaždinu, on je krenuo samoinicijativno.

19.07. 2019. Bajs izjavljuje ‘da je jedini mogući način gradnje bolnica u Hrvatskoj, onaj koji podrazumijeva financiranje europskim novcem.’ Znači on je svjestan da je svaki drugi model nelegalan, ali gradi. Cijena bolnice danas je 65 posto viša od prvotno planirane. Cijena gradnje je 2.000 eura po m2. Svi koji grade znaju da je to preplaćeno. Pa toliko ne košta cijena gradnje u Zagrebu. Zadužuje bolnički sustav za 200 milijuna kuna. A znate da bolnica jedva isplaćuje plaće, da ne plaća lijekove, da jedva sklapa kraj s krajem. Kako će ta bolnica vraćati kredit? On je ugrozio županijski zdravstveni sustav i sada optužuje Vladu.

A jedini tko je za sada financijski pomogao je upravo Vlada.

Vlada će na kraju vjerojatno dovršiti tu bolnicu, ali to neće biti Bajsov uspjeh, nego poraz. Jer svatko zna uzeti kredit od banaka koji građani trebaju vratiti i njime graditi bilo što. Njegov posao je bio graditi bolnicu EU novcem ili ju uvrstiti u nacionalni plan gradnje, a za to nije bio sposoban.

Pored Bolnice, Bajs tvrdi da su najvažniji projekti dogradnja Daruvarskih toplica i hladnjača.

Da, bio mu je najvažniji i prije deset godina. Tada je kao ministar turizma obećavao da će dograditi Daruvarske toplice u suradnji s Todorićem. Gdje je sada Todorić, to znamo. Ništa nije napravio i sad ga se pred izbore opet sjetio tog projekta.

Bolnicu je prvi put najavio 2010. danas je 2021. godina, a bolnica je u velikim je problemima.

Treći projekt koji spominjete, hladnjaču, odnosno distributivni centar najavio sam 25. ožujka i o tome razgovarao s Ministricom poljoprivrede, on ga je brže bolje dva tjedna kasnije išao najaviti. I do danas je iznio tri različite cijene – 400 milijuna, 380 milijuna i 350 milijuna. To je deset puta skuplje od istog projekta planiranog u Varaždinu i šest puta od onog sagrađenog u Slavoniji. Svi Bajsovi projekti ili su neostvareni ili su preplaćeni ili su u problemima.

Damir Bajs kaže da je najveći nedostatak naše županije što nema kilometra brze ceste i da ju to koči u razvoju?

Slažem se da je to veliki problem, ali pitam se što je čekao 20 godina. Pa on je na vlasti od početka tisućljeća. I to je, kao i bolnicu, mogao napraviti s Račanovom vladom, pa Sanaderovom, u kojoj je bio ministar, pa s Milanovićevom i Oreškovićevom? Dvadeset godina nije prstom mrdnuo i sad kad Plenkovićeva vlada, uz veliki angažman Darija Hrebaka i županijskog HDZ-a, dovršava brzu cestu od Zagreba do Bjelovara, koja ide dalje do Virovitice, dakle kroz Bjelovarsko-bilogorsku županiju, ona sada kritizira.

Kao svoj glavni cilj najavljujete brigu za radna mjesta i zapošljavanje 4.000 nezaposlenih. Bajs tvrdi da je nezaposlenost u županiji od 2013. pala za preko 60 posto?

Pitajte ljude vjeruju li u to, imaju li oni takav dojam? Naravno da ne, jer je to laž i gruba manipulacija. Radi se zapravo o tome da je 12.000 naših susjeda napustilo županiju i otišlo trbuhom za kruhom.

Nezaposlenost je tako pala, ali zaposlenost, na žalost, nije porasla.

Istodobno, u Hrvatskoj je od 2019. do danas zaposleno 12.000 ljudi više. Ti ljudi na žalost nisu iz Bjelovarsko-bilogorske županije. Kod nas je preko 4.000 nezaposlenih. A moj je cilj da svi rade i žive od svog rada.

Primjećujem da Bajs potencira isključivo podatke od 2013. nadalje. To je isto jedan od pokušaja manipulacije jer Bajs je na vlasti 20 godina – 16 godina je župan i jedan mandat ministar. Dok je Bajs bio ministar, župan naše županije je bio gospodin Čačija. Ali ne treba smetnuti s uma da je Bajs tada bio Čačijin stranački šef. Dakle, Bajs je gazda naše županije punih 20 godina, a županija je i dalje u društvu najnerazvijenijih. Vi se sada možete postaviti na glavu, nijednog razumnog građana ne možete uvjeriti da je za to kriv netko drugi.

Što znači kad Bajs kaže da je Bjelovarsko – bilogorska županija ‘treća u Hrvatskoj prema povlačenju novca iz EU fondova u županijski vođenim projektima’?

Ne znam, nikada nisam čuo taj termin. Pitao sam i kolegu Žunca, državnog tajnika u ministarstvu EU fondova, ni on ne zna. Ono što znam da je prema službenim podacima naša županija na žalosnom 17. mjestu prema povlačenju novca iz EU fondova.

Ali kad slušamo Damira Bajsa on tvrdi da smo u vrhu po energetskoj obnovi škola, pa pri vrhu po ovom ili onom, a vi tvrdite da smo u društvu najnerazvijenijih?  

Ja vam govorim službene podatke i pokazujem vam i izvor tih podataka. Dakle, prema indeksu razvijenosti naša županija je 16., prema iznosu ugovorenih sredstava iz EU 17., prema indeksu gospodarske snage 18., prema visini plaća 20. To su ključni parametri.  Znate kako meni sportskim rječnikom izgleda Bajsova logika. Zamislimo nogometnu ligu koja ima 21 momčad. Bajs sada vodi nogometni klub koju je na začelju. Navijači ga kritiziraju jer je na začelju i traže njegov odlazak. A on im odgovara “Ali ja sam pobijedio utakmicu protiv Slaven Belupa. Možda i je, ali i s tom pobjedom klub koji vodi je i dalje na začelju.

Vi sad možete izvući neki podatak po kojem je naša županija dobra u usporedbi s ostalima, na primjer energetska obnova škola. Međutim, unatoč tom podatku, naša županija je na žalost u društvu najnerazvijenijih po svim ključnim parametrima, a nije zaslužila biti tamo. I on, umjesto da si to prizna i pokuša popraviti, on ne želi uvidjeti svoje pogreške, nego uza sve još tvrdi da dobro radi i da će tako nastaviti. To je krajnje neodgovorno i arogantno prema građanima.

 

Gospodin Bajs tvrdi da je najvažnije iskustvo, a vama poručuje da ste došli odjednom i niotkud?

Ja ne sumnjam da je ovih 20 godina za njega osobno lijepo iskustvo. Službeni auto, putovanja po svijetu i plaća skoro najviša od svih župana u Hrvatskoj. Međutim, za građane je njegovih 20 godina nešto sasvim drugo. Oni su prema visini plaća predzadnji u Hrvatskoj, a prema indeksu gospodarske snage osamnaesti, od dvadeset i jedne županije. Kamo sreće da nismo imali tih njegovih 20 godina iskustva.

Damir Bajs tvrdi da ima najveću i najširu koaliciju i da je on borac protiv velikih stranaka.

Budimo realni, Bajs je bio prisiljen na koaliciju s 10 stranaka jer nitko ozbiljan više ne želi s njim. Pa to su stranke za koje ne glasuju ni njihove obitelji. Dajte mi recite koliko bi te stranke dobile da izađu samostalno na izbore, ispod 1 posto.

S druge strane ako se bori protiv velikih stranaka, zašto je onda išao na listu SDP-a na parlamentarnim izborima. Zašto nije kao veliki borac protiv velikih stranaka izašao samostalno. Ako je borac protiv velikih stranaka, zašto se gura slikati s premijerom i ministrima HDZ-a kad otvaraju kapitalne projekte u našoj županiji. Zašto kao borac protiv velikih stranaka ne ostane kod kuće. Nije li to licemjerno?

Nakon svega jasno je da u nedjelju biramo između 20 godišnje politike Damira Bajsa i ostanka naše županije u društvu najnerazvijenijih na jednoj strani i ubrzanog razvoja, sigurnih i novih radnih mjesta, boljih plaća i višeg standarda, na drugoj strani.

(promo)


PODIJELI S PRIJATELJIMA!