[FOTO] Obilježena godišnjica razmjene zarobljenika, o strahotama logora govorio jedan od preživjelih

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Na spomen-mjestu kod kapele sv. Antuna na Bučju, obilježena je godišnjica događaja koji i danas budi snažne emocije – razmjene zarobljenika iz srpskog koncentracijskog logora Bučje prije 33 godine. Pod pokroviteljstvom Ministarstva branitelja, ovu su tužnu obljetnicu zajednički organizirali Udruga logoraša srpskog koncentracijskog logora ‘Bučje’ Požeško-slavonske županije te gradovi Pakrac i Lipik.

Obilježavanju su prisustvovali bivši logoraši i članovi njihovih obitelji, kao i predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata, vojnih i civilnih institucija te lokalnih vlasti. Iako su prošla više od tri desetljeća, sudbina 23 osobe koje su nestale tijekom zatočeništva, uključujući i dr. Ivana Šretera, i dalje je nepoznata.

Program je započeo dolaskom sudionika ‘Memorijalne utrke Logor Bučje’, simbolično nazvanih ‘Glasnici istine’. Okupljene je potom pozdravila Ivana Rihter, predsjednica Udruge logoraša, naglasivši važnost podsjećanja na tragedije koje su se ondje dogodile.

Josip Cah, jedan od preživjelih zarobljenika, podijelio je osobnu priču koja je prisutne podsjetila na težinu stradanja. Jasna Jug, predsjednica Udruge ‘Hrvatski feniks’ istaknula je da je kroz logor prošlo više od 300 osoba, za koje mnoge obitelji još uvijek traže odgovore o njihovoj sudbini.

– Bučje je simbol stradanja i neispričanih priča. Oni koji znaju istinu o našim nestalima ne mogu zauvijek skrivati činjenice“, poručila je Jug, dodajući kako je ključna poruka ove obljetnice da se sjećanje na žrtve nikada ne zaboravi.

Dožupan Ferdinand Troha govorio je o boli i neizvjesnosti koja je godinama pratila obitelji zatočenih.

– Bučje nije samo simbol patnje, već i ponosa. Ovo mjesto nas podsjeća na sve što smo kao narod pretrpjeli u borbi za slobodu, istaknuo je Troha, dodajući da je važno kontinuirano čuvati sjećanje na žrtve kako bi buduće generacije znale cijeniti njihovu žrtvu.

U ime Ministarstva branitelja, državni tajnik Zlatan Bašić također je podsjetio na važnost očuvanja sjećanja i odgovornosti prema onima koji su dali život za Hrvatsku, dok je gradonačelnica Pakraca Anamarija Blažević pozvala na podršku stvaranja spomen-područja na Bučju, kako bi buduće generacije imale priliku učiti o povijesnim događajima i žrtvama Domovinskog rata.

Obilježavanje je završeno molitvom pakračkog župnika, vlč. Joze Zorića, u čast svih poginulih i nestalih. Bučje ostaje trajno upisano u sjećanje kao mjesto patnje, ali i simbol hrvatskog ponosa i borbe za slobodu.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

 


PODIJELI S PRIJATELJIMA!