Rukomet je opet IN: Mnogi žele biti novi Duvnjaci i Kuzmanovići, a klubovi beru plodove svjetskog srebra, posjetili smo ih
Danijela Mlinac
17. veljače 2025.
Svjetsko rukometno prvenstvo na kojem je Hrvatska osvojila srebro završilo je prije otprilike dva tjedna. Navijačka euforija je splasnula, rekviziti su spremljeni i dio će se rukometa sjetiti tek na sljedećem natjecanju. No, za dio djece je sjajan nastup rukometaša bio motivacija da se i sama okušaju u tom sportu.
-Ima jako puno upita djece koja bi sada željela igrati rukomet, poziva roditelja. To je djeci jako puno značilo, to je bila jedna nevjerojatna simbioza na prvenstvu – kaže predsjednik RK Garešnice Njegovan Gazibara.
Rukomet je opet u modi
Rukometna groznica u Garešnici ne treba čuditi jer upravo iz Garešnice dolazi reprezentativac Marko Mamić koji je prve rukometne korake napravio pod paskom tamošnjeg profesora Joze Sušilovića. No, ne trese ona jedino Garešnicu. Od posljednjeg sučevog zvižduka do danas neki novi klinci dolaze trenirati i u RK Bjelovar.
-To su djeca koja nikada ništa nisu trenirala ili treniraju neki drugi sport i sada su došla na rukomet zato što ga vidjela na TV-u ili uživo u Zagrebu. I to što smo bili domaćini sigurno ima utjecaj. Interes raste, samo u mom godištu smo kroz tjedan dana dobili 4 ili 5 igrača što je jako puno i to su djeca koja su zaljubljena u rukomet, koja žele igrati i ne planiraju odustati, koja su rukometaši u glavi – kaže Domagoj Grizelj koji u RK Bjelovaru trenira U-11 godište u kojem je sada tridesetak igrača.
Interes raste i u ŽRK Bjelovaru posebice u mini rukometu u kojem je sada oko pedeset igračica. Neke djevojčice su se vratile nakon prekida igranja, neke su na nagovor prijateljica došle prvi put, a zanimljivo je da je rukomet postao ‘in’ i izvan klubova.
-Djeca su i na igralištu počela igrati i rukomet, nije više samo nogomet ‘in’. Ja radim i u školi i kada je neka slobodna igra oni sami žele igrati rukomet i po tome se vidi da se djeca vode tim dobrim rezultatima, sada bi i oni htjeli biti novi Duvnjak i Kuzmanović, njega su djeca zapamtila – opisuje to kako djeca sportski dišu Antonia Oremović koja u ŽRK Bjelovar trenira U-13 godište, konkretno 22 djevojčice.
Zašto se baviti rukometom?
I Oremović i Grizelju koji uz to što treniraju djecu sami i igraju rukomet je drago što klinci biraju upravo taj sport koji ima niz prednosti.
-Puno roditelja kao ni moja mama nekada davno ne želi prati sportsku odjeću nakon nogometnog treninga jer je blatnjava, ima puno opreme. Puno roditelja ne želi da im djeca treniraju vani zbog vremenskih uvjeta, vruće je, hladno, kiša, snijeg, pa su djeca svako toliko bolesna, a dvorana je ipak zaštićena – smije se Grizelj.
No, šalu na stranu, bavljenje sportom za djecu je dragocjeno iskustvo koje će im koristiti kroz cijeli život.
-Prvo zbog velikog iskustva gdje možda netko tko se ne bavi sportom ne može proći kroz te neke situacije odrastanja jer u nekim težim situacijama u utakmici sazreš i kao osoba, a prednost je i upoznavanje drugih, razvijanje prijateljstava, putovanje, druženje – ističe Oremović.
Kao što je Oremović rekla, djeca danas žele biti novi Duvnjak, Kuzmanović, a tko zna možda netko od onih koji su sada prvi put primili rukometnu loptu u ruke i postane nova zvijezda, ali ne treba očekivati da će svi biti novi Duvnjaci, Karačići, Mamići. U dječjoj dobi se, ističu treneri, ni ne treba fokusirati samo na rezultat.
-U mlađim dobnim skupinama rezultat ni u kom slučaju ne bi trebao biti bitan, bitno je da se djecu nauči ponašanju i sportskom bontonu, da djeca zdravije žive, da se bave rukometom, odnosno sportom općenito, da nisu stalno u kući. Bitno je da dođu, da se igraju i vide sviđa li im se, a kome se sviđa dat će sve od sebe da ostane zauvijek u tome. Čak su i neki roditelji svjesni da im djeca nisu za to, ali ih šalju upravo zbog društva, kretanja i zdravlja i to je bitno – ističe Grizelj.
Kada sve više djece ima problema s motorikom motivirati ih na sport je itekako važno.