Za Bjelovarsku moto budnicu čuje se na svakom koraku, evo zašto je primjer dobre prakse
Profesorica Daniela Birt Katić s Odjela za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru održala je predavanje ‘Etnološke perspektive o registraciji nematerijalne baštine: Studija slučaja Bjelovarske budnice’. Svi koji se bave nematerijalnom baštinom kroz predavanje su mogli doznati kako se u Bjelovaru pristupilo zaštiti moto budnice koja je krajem prošle godine kao nematerijalno kulturno dobro uspješno upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
Budnica je preventivnu zaštitu dobila na period od dvije godine, što je redovna procedura. U narednim godinama biti će odrađena dodatna istraživanja kako bi kao jedinstven događaj u svijetu dobila trajnu zaštitu. Čitav proces zaštite nije nimalo jednostavan, no zajedničkim snagama, tom poslu su prionuli Grad Bjelovar, Državni arhiv Bjelovar na čelu s ravnateljicom Martinom Krivić Lekić, predsjednica Kulturnog vijeća Grada Bjelovara Đurđa Adlešič te Moto klub Bjelovar koji iz godine u godinu organizira ovaj spektakularan događaj.
Podsjetimo, Bjelovarska moto budnica dio je prvosvibanjskih proljetnih ophoda. Dugogodišnja je tradicija koja traje od prve polovice 20. stoljeća. Pokrenuo ju je Koturaški klub ‘Sokol Bjelovar’, a kasnije je organizaciju na sebe preuzeo Moto klub Bjelovar. U počecima je ta tradicija uključivala vožnju biciklima i motociklima prema izletištima izvan grada, a danas je to iznimno važan gradski događaj koji okuplja motoriste iz cijele Hrvatske, ali i inozemstva. Nematerijalna baština odražava duh zajedništva i Bjelovarska budnica svakako spada u dio duhovne kulture koja ne može funkcionirati bez zajednice.