Vađenje krvi predškolaca upalilo alarm, doznajemo što nalazi pokazuju, a naša liječnica otkriva zašto je to katastrofa
Upravo su tijeku testiranja djece za upis u prvi razred, a uz samo testiranje u školi, budući školarci prolaze i obavezni pregled kod liječnika školske medicine. Dio ovog pregleda je i Nacionalni skrining na porodičnu hiperkolesterolemiju koji je započeo 2023. godine. Njime se određuje ukupni kolesterol u krvi.
Ono što je otkrio ovaj skrining trebalo bi upaliti lampicu za uzbunu. Naime, svaki osmi budući prvašić na području Bjelovarsko-bilogorske županije ima povišene razine kolesterola u krvi. Povišeni kolesterol u dječjoj dobi najčešće je povezan s nezdravim životnim navikama – prehranom bogatom zasićenim mastima i šećerom, kao i nedostatkom svakodnevne tjelesne aktivnosti. No, u dijelu slučajeva uzrok može biti i nasljedna bolest – porodična hiperkolesterolemija koja je često neprepoznata, no donosi značajno povećan rizik od srčanog i moždanog udara i to već u mladosti.
Nisu dobri rezultati
– Na pregledima za upis u prvi razred u 2024. godini u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji od 1005 školskih obveznika koji su trebali imati skrining na porodičnu hiperkolesterolemiju, skrining je obavljen kod njih 96,3 posto (968). Kod 87,4 posto skriniranih školskih obveznika skrining je bio negativan što znači da im je ukupni kolesterol je bio manji od 5,0 mmol/L. Kod 12,6 posto školskih obveznika, njih 122, otkriven je povišen kolesterol što znači da su im vrijednosti kolesterola bile veće od 5,1 mmol/L. Njih 4,9 posto ih je odmah upućeno na pregled i obradu pedijatrijskom endokrinologu, a 7,7 posto je upućeno da se jave za 6 mjeseci radi kontrolnog vađenja kolesterola – istaknula je Antina Dadić, liječnica školske medicine sa Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije.
Kada je pak riječ o podacima za čitavu Hrvatsku za 2023. godinu, skenirano je 32 297 školskih obveznika, 88,1 posto skrining negativan, a 11,9 posto su imali povišen kolesterol.
Porodična hiperkolesterolemija
– Cilj skrininga je otkrivanje djece s porodičnom hiperkolesterolemijom, obrada njihove obitelji i pronalazak članova obitelji s porodičnom hiperkolesterolemijom, liječenje svih oboljelih te preveniranje kardiovaskularnih bolesti. Djeca s povišenim vrijednostima kolesterola upućuju se na obradu pedijatrijskom endokrinologu, a s roditeljima djece s graničnim vrijednostima kolesterola obavlja se razgovor o pravilnoj prehrani te im se daju edukativni materijali i uputa da se jave za šest mjeseci radi kontrolnog vađenja ukupnog kolesterola. Skriningom se pronađu i djeca koja nemaju porodičnu hiperkolesterolemiju, ali imaju povišene vrijednosti kolesterola koje su posljedica načina života. Savjetovanje roditelja te podizanje svijesti o važnosti zdrave prehrane i svakodnevne tjelesne aktivnosti velik su ulog za zdraviju budućnost naše djece – naglasila je doktorica Dadić dodajući kako je hiperkolesterolemija, odnosno stanje povišenog kolesterola u krvi najčešće posljedica životnih navika – nezdrave prehrane i manjka tjelesne aktivnosti, ali može biti i posljedica već spomenutog nasljednog poremećaja metabolizma lipida odnosno porodične hiperkolesterolemije.
– Sukladno dosadašnjim istraživanjima, prevalencija porodične hiperkolesterolemije iznosi 1:200 do 1:500 što znači da u RH od navedene nasljedne bolesti boluje oko 15000 ljudi, a smatra se da je tek oko 1 posto dijagnosticiranih. Osobe koje imaju porodičnu hiperkolesterolemiju od ranog djetinjstva imaju povišene vrijednosti kolesterola. Povišen kolesterol dovodi do nastanka aterosklerotskih plakova, a to dovodi do nastanka kardiovaskularnih bolesti kao što su infarkt miokarda, moždani udar i slično. Osobe s porodičnom hiperkolesterolemijom imaju 20 puta veći rizik za nastanak kardiovaskularnih bolesti koje su najčešći uzrok smrtnosti i pobola. Rano otkrivanje osoba s porodičnom hiperkolesterolemijom omogućuje rano liječenje, sprečavanje razvoja ateroskleroze te smanjenje rizika od ranog nastanka kardiovaskularnih bolesti – naglasila je liječnica.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.