Skrivena povijest: Znate li da se u Masarykovoj nalazila škola koju je uništilo bombardiranje?
Malo poznat, ali važan dio povijesti Bjelovara skriva se u priči o nekadašnjoj češkoj školi koja je djelovala u gradu između dva svjetska rata. Riječ je o privatnoj školi s pravom javnosti, osnovanoj 15. studenog 1925. godine pod okriljem društva „Češka obec“ (češ. Československá obec v Bjelovaru), a nosila je ime „Češkoslovenska škola Masarykova“ – u čast tadašnjeg predsjednika Čehoslovačke, Tomáša Garriguea Masaryka.
Škola je bila jedinstvena u svom pristupu i programu: nastava se odvijala prema čehoslovačkom nastavnom planu, a pohađala su je djeca ne samo iz samog Bjelovara, već i iz okolnih naselja – Brezovca, Gudovca, Ivanovčana, Hrgovljana, Korenova, Novih Plavnica, Malih i Velikih Sredica, Trojstvenog Markovca, Mlinovca, Novoseljana i drugih mjesta. Bila je to prava oaza češke kulture, jezika i identiteta u srcu Hrvatske.
Zgrada škole nalazila se u Georgijevićevoj ulici (kasnije nazvanoj Masarykova), u blizini željezničkog kolodvora. Kupljena je kao nedovršena vila u vlasništvu inženjera Medura, a u njoj je osim učionica bio smješten i prostor „Češke obeci“, koja je bila nositelj kulturnog i društvenog života lokalne češke zajednice.
Nažalost, rad škole prekinut je u lipnju 1941. godine, kada su vlasti zabranile djelovanje „Češke obeci“. Time je ugašen i jedan od važnijih simbola češke prisutnosti u ovom dijelu Hrvatske. Konačni kraj došao je 2. prosinca 1944. godine, kada je zgrada škole potpuno uništena u savezničkom bombardiranju Bjelovara.
Danas, gotovo zaboravljena u javnosti, priča o Češkoslovenskoj školi Masarykovoj svjedoči o bogatstvu i raznolikosti kulturnih utjecaja koji su oblikovali Bjelovar i njegovu okolinu kroz povijest.
Izvor: Gradski muzej Bjelovar