Znate li što su vodilje kroz grad? Napokon su stigle i kod nas, evo gdje su postavljene
Udruga slijepih Bjelovar predstavila je dva značajna projekta usmjerena na poboljšanje kvalitete života osoba s oštećenjem vida. Jedan projekt odnosi se na Hrvatski savez slijepih Zagreb pod nazivom “Podrži i osnaži, na sretniju starost se odvaži” koji je usmjeren na osobe s oštećenjem vida treće životne dobi, s ciljem jačanja podrške, socijalne uključenosti te očuvanja dostojanstva.
Drugi projekt pod nazivom “Za bolje sutra” provodi Udruga slijepih Bjelovar i u fokusu ima postavljanje taktilnih staza vodilja za osobe s oštećenjem vida s ciljem povećanja samostalnosti i pristupačnosti osoba s oštećenjem vida.
– Edukacijska sam rehabilitatorica u Hrvatskom savezu slijepih i više od godinu radim na poslovima koordiniranja i provedbe projekata. Projekt “Podrži i osnaži, na sretniju starost se odvaži” je dvogodišnji program, a financiran je od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Često su u fokusu osobe s oštećenjem vida, no nerijetko zanemarujemo njihove članove obitelji, bližnje, prijatelje, susjede koji im svakodnevno pružaju podršku. U suradnji s udrugama diljem Hrvatske organiziramo grupe podrške za neformalne njegovatelje, razgovaramo o izazovima, problemima i teškoćama. Paralelno vodimo i radionicu za starije osobe s oštećenjem vida na kojima razgovaramo o njihovim pravima, mogućnostima koje mogu ostvariti, tiflotehničkim pomagalima, asistivnim tehnologijama i slično, rekla je Nikolina Kušterbajn iz Hrvatskog saveza slijepih.
O položaju i pravima, iz pozicije osobe s oštećenim vidom više je rekla mlada članica Udruge slijepih Bjelovar. Ističe da je vidljiv intenzivniji rad s mladima s invaliditetom općenito, kao i osobama s oštećenjem vida.
– Veliki naglasak stavljen je na obrazovanje, zapošljavanje, poduzimaju se određene mjere, bilo financijske, bilo to kroz podrške tijekom obrazovanja i prilagodbe. Još nismo dosegnuli savršenstvo, država ima puno posla na ovu temu, no važno je da se radi, ide korak po korak prema ostvarenju ciljeva. Zakonski su stvari vrlo jasne i dobro raspisane, samo ih moramo dobro primijeniti u praksi, poručila je Nikolina Cotren, otkrivši da je njezino oštećenje vida genetski uvjetovano od samog rođenja.
Taktilne staze temeljni su element pristupačnosti koje omogućuju slijepim i slabovidnim osobama samostalno kretanje, lakšu orijentaciju i snalaženje u prostoru te pristup javnim objektima svih namjena. Upravo njima se bavi projekt Udruge slijepih Bjelovar.
– Bjelovarsko – bilogorska županija nam je izašla u susret i zajedničkim snagama ćemo postaviti linije vodilje. Već ih imamo u Ulici Ivana Gundulića i Trumbićevoj ulici, a sada idemo dalje, jer su Bjelovaru linije prijeko potrebne. Jedna od lokacija bit će prilaz zgradi Županije. Primjerice, neke banke ih imaju u unutarnjem prostoru, ali ne i vani. Bolnica je linije imala nekada, a u blizini Špara je došlo do neviđene situacije. Naime, prije postavljanja smo zamolili da nas kontaktiraju, međutim sve je odrađeno bez konzultacija. Pao je prvi snijeg i mala ralica je uništila linije. Iz tih razloga, linije treba postavljati pravilno, istaknuo je Dražan Kokotić, predsjednik Udruge slijepih Bjelovar dodavši kako linija u Gundulićevoj stoji 945, a u Trumbićevoj oko 450 eura.
Bjelovarsko – bilogorska županija drugi je put raspisala Javni poziv za udruge koje rade s osobama s invaliditetom i djecom s teškoćama, upravo iz razloga kako bi im osigurali što više financija za rad.
– U skladu s mogućnostima činimo sve kako bi naše najranjivije skupine imale što bolji položaj u društvu. Upravo u taj dio spadaju i linije vodilje, da bi se osobe oštećenog vida mogle što bolje snalaziti. Nastojat ćemo ih postaviti ispred svih naših zdravstvenih ustanova, najavila je Andrea Benegez, pročelnica za zdravstvo Bjelovarsko – bilogorske županije.