Više nećemo uvoziti smrznute krumpiriće. Prva hrvatska tvornica gradit će se u našoj županiji!
Zagrebački investitor Dalibor Ristić u Grubišnom Polju planira izgradnju sedam milijuna eura vrijednog pogona za proizvodnju smrznutih krumpirića, nezaobilazne namirnice koju trenutno uvozimo iz Belgije i Nizozemske jer se ne proizvodi u Hrvatskoj. Prema podacima iz elaborata za zaštitu okoliša i nedavno potpisanog predugovora o kupoprodaji parcele, u planiranom pogonu bit će postrojenje za pranje, rezanje, blanširanje, prženje, smrzavanje i pakiranje proizvoda biljnog podrijetla, a najznačajniji proizvod bit će zamrznuti pomfrit.
Proizvodni pogon bit će smješten na parceli površine gotovo 25.000 četvornih metara u Zoni malog i srednjeg poduzetništva Grubišno Polje, za koju je tvrtka Ristićeva tvrtka Nord berg platila 115.544,54 eura. Tlocrtna površina samog pogona iznosit će oko 3.700 četvornih metara, dok će građevinska bruto površina biti oko 3.900 četvornih metara.
Zgrada će imati tri etaže – u prizemlju će se nalaziti sortirnica, skladište, proizvodni pogon, pakiranje i hladnjača, dok će na prvom i drugom katu biti smješteni uredski prostori.
Najvažnija vijest za lokalno stanovništvo je da će, prema riječima direktora Ristića, u planiranom pogonu u početku biti zaposleno do tridesetak radnika različitih profila. Inače, Elaborat zaštite okoliša predviđa da bi ukupan broj zaposlenih mogao doseći 48 radnika, od čega 31 radnik u samoj proizvodnji.
Linija za preradu krumpira i proizvodnju pomfrita bit će potpuno automatizirana i radit će u tri smjene, šest dana u tjednu, oko 300 dana godišnje.
Prema elaboratu zaštite okoliša, planirani kapacitet prerade krumpira iznosit će oko 70 tona dnevno, odnosno oko 21.000 tona godišnje, dok će kapacitet proizvodnje zamrznutog pomfrita iznositi oko 34 tone dnevno ili oko 10.400 tona godišnje.
U prvoj fazi planirana je proizvodnja više vrsta smrznutog pomfrita, a kasnije su u planu i proizvodi od drugog povrća.
U Elaboratu se navodi da će se krumpir nabavljati od lokalnih poljoprivrednih gospodarstava, ali i od velikih proizvođača i veletrgovaca na međunarodnom tržištu, što će omogućiti proizvodnju tijekom cijele godine.
Direktor Ristić je pojasnio da su se odlučili za ovaj kraj upravo zbog tradicije u proizvodnji krumpira te da je logično graditi tvornicu u blizini dobavljača.
Planirani pogon projektiran prema suvremenim standardima s naglaskom na učinkovito korištenje resursa. Voda koja će se koristiti za pranje krumpira pročišćavat će se i vraćati u proces pranja nekoliko puta, čime će se smanjiti ukupna potrošnja vode. Suvremene tehnološke linije za prženje pomfrita konstruirane su na način da se smanjuje količina potrebnog ulja.
Solarna elektrana na krovu
Na krovu planirane građevine bit će postavljena sunčana elektrana instalirane snage 50 kW s predviđenom godišnjom proizvodnjom od oko 100.000 kWh električne energije. Ukupna godišnja potreba pogona za električnom energijom iznosit će oko 2 milijuna kWh, a razlika će se podmiriti iz javne električne mreže.
Elaborat također navodi da će se planirani pogon priključiti na javnu opskrbnu plinsku mrežu, a prirodni plin koristit će se kao gorivo za kotao snage 0,2 MW. Godišnja potrošnja prirodnog plina procijenjena je na oko 260.000 kubičnih metara.
Prema elaboratu zaštite okoliša, projekt je izrađen u skladu s visokim ekološkim standardima. Industrijske otpadne vode iz procesa proizvodnje interno će se pročišćavati i ponovno koristiti više puta u procesu proizvodnje. Prije ispuštanja u sustav javne odvodnje, otpadne vode prolazit će kroz separator ulja i masti te kroz odgovarajući pročistač.
Elaboratom je predviđeno da će neizgrađeni dio parcele oko zgrade biti hortikulturno uređen niskim autohtonim raslinjem te će zauzimati površinu od oko 70% ukupne površine parcele.
Tvrtka Nord berg d.o.o. planira projekt prijaviti na natječaj za provedbu intervencije 73.11 Potpora za ulaganja u preradu poljoprivrednih proizvoda, što će jamčiti ekološke standarde i najnoviju tehnologiju.
Prema dostupnim informacijama, sjedište tvrtke bit će u Grubišnom Polju, a ispoštuju li se svi predviđeni rokovi, pogon bi trebao biti pušten u rad u kolovozu 2026. godine.
Foto: Canva/klikni.hr/ustupio Grad Grubišno Polje/Michael Palijan