Ne možete najpoznatije hodočašće na svijetu? Bez brige, Camino ruta uskoro bi mogla stići u našu županiju

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Odnedavno, i Bjelovar se može pohvaliti kako ima Camino hodočasničku grupu čiji članovi rade na organizaciji Camino rute na području Bjelovarsko-bilogorske županije. Ta je grupa osnovana pri župi svetoga Antuna Padovanskog, a njezini članovi nalaze se srijedom, druže se i planiraju. Mi smo popričali s jednom članicom te grupe, Marijom Galić koja nam je za početak pojasnila što Camino generalno znači.

Camino de Santiago je Put svetog Jakova i on obuhvaća jednu cijelu mrežu europskih hodočasničkih puteva koji vode prema svetištu svetog Jakova u Santiago de Composteli u Španjolskoj. Tamo se nalazi katedrala u kojoj se nalaze posmrtni ostatci Svetog Jakova starijeg, jednog od Isusovih apostola – pojašnjava nam.

Tijelo svetog Jakova tako je u sedmom stoljeću prebačeno u Španjolsku, a vjernici diljem svijeta i danas ga pohode hodočasničkim putevima. Najpoznatiji je upravo onaj francuski put, koji je sa španjolskim putem pod zaštitom UNESCO-a.

I naša županija dobiva Camino rutu

Hodočasnici koji hodočaste Camino putevima rašireni su po cijelom svijetu, a ima ih i u Hrvatskoj. Kod nas, desetak je Camino ruta već uređeno i ucrtano na karte, a još toliko se uređuje. Sada postoji ideja da se ta mreža, odnosno put, osnuje i na području Bjelovarsko-bilogorske županije i to baš osnutkom ove grupe.

– Tu ideju je prihvatio i pater David Sedlar, oglasio inicijativu na svetoj misi i pozvao zainteresirane na sastanak. U grupi nas je 15-ak, a dolazimo na sastanke kako tko može, svatko od nas ima i svoje osobne obaveze – kaže Galić.

Budući da Camino rute podliježu dosta jasnim pravilima vezanim uz svetog Jakova, i oni su se toga držali kada su tražili potencijalne lokacije za rutu na području županije.

– Prvi naš korak bio je utvrditi ima li na našem području crkava i kapelica koje su posvećene ovom svecu, kako bismo mogli dobiti poveznicu za Camino. I mi smo to pronašli. Malo nas je bilo strah hoćemo li to pronaći, jer sveti Jakov baš nije kontinentalni svetac, nije baš puno zastupljen tu, već je više zastupljen na moru. No, našli smo čak nekoliko poveznica – kaže i dodaje da ih je taj obećavajući početak motivirao da nastave dalje.

Dio grupe Camino Bjelovar

 

Dio grupe Camino Bjelovar

 

Camino nije samo hodočašće 

Sada su obišli te lokacije, fotografirali ih i saznali puno do tad nepoznatih informacija. Danji koraci su pokušaj dogovora rute kojom bi išao taj put na našem području.

– Odlučili smo da će ruta ići kroz županiju. To bi bio neki potez Daruvar – Grubišno Polje – Čazma – Bjelovar. To su ključne točke, ali detalji rute između tih točaka se još utvrđuju i koordiniraju sa svim drugim udrugama ili društvima, planinarima, biciklistima, HGSS-om, turističkim zajednicama – objašnjava nam.

Camino nije samo hod od jednog do drugog vjerskog objekta, kaže naša sugovornica, jer je to prilika da hodači nauče nešto o sebi, uživaju i u specifičnim kulturnim i prirodnim ljepotama.

Svakako treba istaknuti da je odnedavno utvrđena i jedna od nama bližih Camino ruta, ona u Podravini. Ona će i službeno biti predstavljana 11. i 12. lipnja, a proteže se od Molvi, preko Hlebina do Koprivnice. Tom, kao i svakom drugom takvom rutom u Hrvatskoj, možete proći kao što bi prolazili i onom originalnom: slobodno, bez obzira na doba godine.

Camino kao prilika da čovjek bude sam sa sobom ili s Bogom

– Na klasični Camino de Santiago, vjernici ne idu organizirano. Oni se sami organiziraju ili idu u nekim manjim grupama. Cijeli taj put, od početne do završne točke, oni sami planiraju kako će i koliko dugo dnevno hodati – kaže naša sugovornica i napominje da je tako zamišljen i ovaj na području naše županije.

Pitamo ju i što za nju znači hodanje po Camino ruti hodočašća. Ističe kako ju je na ovaj potez potaknuo film The way, koji je na nju ostavio veliki dojam.

– Ja si nisam stvarala ideju da ću jednog dana proći baš tu rutu, jer mislim da sam sada prastara, a i nemam baš idealno zdravstveno stanje. No, uvijek je postojala misao o Caminu, a kad sam čula da se osniva ova grupa u crkvi, ja sam se uključila. Danas je Camino puno više od vjerničkog hodočašća, jer tek trećina hodača ga prođu zbog vjere. Ipak, ja mislim da na Camino danas daje priliku da budemo sami sa sobom, u ovom brzom i stresnom vremenu ili sami s Bogom. Eto, meni se to čini dobra prilika da se podružim sama sa sobom – poručuje Marija Galić.

Naslovna fotografija: Canva


PODIJELI S PRIJATELJIMA!