Želite postati udomitelj? Stručnjaci otkrili postupak, ali i zabrinjavajuće podatke iz županije!

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Tko može postati udomitelj, koji su uvjeti i prava te kako izgleda postupak udomljavanja, samo su neka od pitanja na koja su danas na bjelovarskom korzu odgovarali stručnjaci u sklopu javne promocije udomiteljstva.

Događaj je dio programa „Obitelj za sve“, koji se provodi u okviru trogodišnjeg projekta „Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga 2023. – 2025.“ Nositelj je Udruga Hrvatska pomaže u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za socijalni rad – Područni ured Bjelovar, a projekt financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Psiholog u Timu za udomiteljstvo, Aleksandar Kolundžić, pojasnio je kako izgleda procedura za one koji žele postati udomitelji.

– Udomitelj može biti bilo koja fizička osoba u Republici Hrvatskoj koja zadovoljava uvijete koji su propisani zakonom. Od tih uvjeta izdvaja se poslovna sposobnost, obitelj ili samac mora imati nekakav prihod, osoba ne smije biti kažnjavana i slično. Izdavanje dozvole za udomiteljstvo radi se u Zavodu za socijalni rad, odnosno sada su za to zaduženi timovi za udomiteljstvo županijske službe – uvodno je pojasnio.

Za početak potrebno je podnijeti zahtjev za udomiteljstvo, a nakon toga slijedi niz procjena.

– Kandidati prolaze psihologijsko testiranje, izlazimo na teren kako bismo provjerili stambene uvjete, a pribavljaju se i sve potrebne pravne potvrde. Kada je dokumentacija potpuna, dozvola se može izdati i u manje od mjesec dana – rekao je Kolundžić, dodavši kako se često već zna koje će dijete biti smješteno kod određenog udomitelja, čim se završi procjena.

Udomitelji imaju i određena financijska prava.

– Postoje dvije vrste naknada. Jedna je opskrbnina, koja pokriva potrebe korisnika, a druga je naknada za rad udomitelja, koja se isplaćuje mjesečno – objasnio je Kolundžić.

Istaknuo je i kako je znatno veći broj udomitelja za odrasle nego za djecu te pozvao zainteresirane da se jave.

– Svi koji žele postati udomitelji mogu se obratiti našem timu ili područnim uredima i dobit će sve potrebne informacije. Tim za udomiteljstvo u županiji čini petero stručnjaka – dva psihologa, dva socijalna radnika i pravnik. Otvoreni smo za suradnju i rado ćemo pomoći svima koji žele pružiti dom onima kojima je potreban.

Danijela Popović, voditeljica županijske službe Hrvatskog zavoda za socijalni rad, zahvalila je Udruzi Hrvatska pomaže što ih je uključila u projekt i naglasila njegovu važnost.

– Trenutačno imamo samo 25 udomiteljskih obitelji za djecu, što je daleko premalo za potrebe naše županije. Djeca nam često odlaze u domove izvan županije, što otežava održavanje kontakta s biološkom obitelji. U konačnici, mnoga se ta djeca vraćaju u svoju primarnu obitelj, stoga je bitno da ostanu u poznom okruženju – rekla je Popović.

Projekt „Obitelj za sve“ značajno je doprinio osnaživanju udomljene djece, ali i stručnjaka koji s njima rade.

– Djeca su sudjelovala u brojnim aktivnostima i radionicama, pa čak i na ljetovanju, dok smo mi stručnjaci imali priliku dodatno se educirati, osobito u području komunikacijskih vještina. Nadamo se da će ova kampanja uroditi plodom i da će nam se javiti novi udomitelji – poručila je Popović.

Oboje su zaključili da svatko tko razmišlja o udomiteljstvu ne treba čekati, već potražiti informacije i napraviti prvi korak. Jer nekome upravo vi možete postati dom.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!