Kamping turizam na kontinentu još uvijek čeka procvat, mali bilogorski kamp pokazuje pravi put
Iako je potražnja za kampovima u kontinentalnoj Hrvatskoj iz godine u godinu sve izraženija, Bjelovarsko – bilogorska županija još uvijek se može pohvaliti samo jednim mini kampom otvorenim u srpnju 2016. godine u Puričanima nedaleko Bjelovara. U sklopu seoskog domaćinstva, izletišta i vinotočja “Vinia” nalazi se pet parcela, svaka veličine približno sto metara kvadratnih za kampere i kamp prikolice, dok je za šatore na raspolaganju 15 do 20 mjesta.
– Prošle godine smo imali 600-tinjak kampera i s tom brojkom smo zadovoljni. Uglavnom nam dolaze Nizozemci i Nijemci koji su na putu prema Dalmaciji, BiH, Crnoj Gori, Albaniji i Grčkoj ili u povratku. U prosjeku, dnevno nam stigne dva do pet kampera, a našu destinaciju koriste za okrjepu, kratak odmor i slično. Oni koji imaju više vremena ostanu i duže, u prosjeku tri do četiri dana. Vrijeme koriste za uživanje u sadržajima, prirodi i gastronomiji te u obilasku Bjelovara, Đurđevca, Daruvarskih toplica, Drave i Križnice, Križevaca, Kalnika i Koprivnice, ističe vlasnik Saša Šapić, dodajući da se po odlasku s Bilogore kamperi uglavnom kreću prema kampovima na području Zagreba, Murskog Središća i Nagykanizse u Mađarskoj.
Osim kampera, svakodnevni gosti su i motoristi koji se ipak odlučuju za smještaj u sobama. Riječ je o gostima dobre kupovne moći, podjednako muškarcima i ženama na proputovanju prema Dalmaciji, BiH i Grčkoj te Srbiji, Bugarskoj i Rumunjskoj.
– Gosti nam stižu prilično umorni od puta, kod nas se onda malo opuste, odmore, večeraju, popiju čašu vina i odlaze na spavanje. Ujutro nakon doručka kreću dalje na put. U kampu je vrlo opuštajuća atmosfera, kamperima se općenito jako sviđaju naš kraj, srdačnost ljudi i lijepa priroda. Gledajući prošlu godinu, kamperi su se tijekom lipnja, srpnja i kolovoza jako žalili na cijene na moru, posebno u trgovinama. S druge strane otkriće im je BiH, koja sve više dobiva na pažnji i povećava broj kampova uz rijeke s četiri, pet zvjezdica. Cijene su pristupačnije nego kod nas na moru, a opet je sve nekako blizu, na dohvat ruke, prenosi Šapić dojmove svojih gostiju.
Nakon skoro desetogodišnjeg iskustva vođenja izletničkog kampa u Viniji tvrde da bi središnji dio Hrvatske s većim brojem kampova privukao masu novih gostiju jer kamperi putuju tijekom cijele godine, ne samo u okviru ljetne sezone.
– Riječ je o stotinama tisuća kampera, a oko 50 posto ih prolazi Jadranskom magistralom. Voze kroz Hrvatsku, odlaze na more ili na druge destinacija, a na povratku zbog manjka kampova i parcela produžuju prema Mađarskoj, Austriji i Slovenskim Jezerima. Postojale su ideje za otvorenje kampa u blizini Daruvarskih toplica, kod Šoderice je postojao kamp, ali je sada zatvoren. Odlične lokacije za kampove su i Križnica te područje Virovitice. To su sve rute kod tih kampera i prolaze, smatra Šapić naglasivši kako je Kamp Zagreb s 30 tisuća noćenja u protekloj godini postao objekt s najvećim brojem noćenja.