Ina može početi bušiti po Bilogori, evo gdje sada traže plin
Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije donijelo je 13. lipnja rješenje da za privođenje eksploataciji razradne bušotine Bačkovica-1 na eksploatacijskom polju ugljikovodika “Bačkovica” u Općini Velika Pisanica nije potrebno provesti postupak procjene utjecaja na okoliš.
Odluka otvara put INA – Industriji nafte d.d. iz Zagreba da nastavi s procedurama za dobivanje lokacijske dozvole i konačno pokretanje eksploatacije plina u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
Eksploatacijsko polje ugljikovodika “Bačkovica”, podsjetimo, nalazi se na područjima općina Velika Pisanica i Nova Rača s površinom od 3,10 kvadratnih kilometara. Planirani zahvat uključuje ugradnju podzemne i nadzemne eksploatacijske opreme vertikalne bušotine dubine 2.100 metara za eruptivno pridobivanje plina.
INA planira izgradnju bušotinskog radnog prostora dimenzija 60 x 40 metara, pristupnog puta duljine 155 metara te priključnog plinovoda promjera DN 100/50 bar duljine 8.160 metara od bušotine Bačkovica-1 do bušotinskog grma 18 na eksploatacijskom polju “Bilogora”.
Bušotinski grm je skupina bušotina koncentrirana na jednoj lokaciji koje dijele zajedničku infrastrukturu, što omogućuje efikasniju eksploataciju i smanjuje troškove izgradnje i održavanja.
Projekt je dio INA-ine strategije povećanja domaće proizvodnje plina. Kompanija je u proteklih pet godina u istraživanje i proizvodnju nafte i plina uložila oko 450 milijuna eura.
Prosječna investicija u bušotinu na kopnu iznosi tri do četiri milijuna eura, ovisno o dubini i složenosti terena, dok bušotine na moru mogu zahtijevati ulaganja i veća od deset milijuna eura.
Na sjevernom Jadranu INA realizira projekt s 11 novih bušotina koje će pokrivati četrdeset posto domaće potrošnje plina. Kompanija namjerava uložiti oko 250 milijuna eura u idućem razdoblju za nove projekte proizvodnje nafte i plina. Također je nedavno otkrila nova ležišta plina kod Grubišnog Polja i u Obradovcima s procjenom između 120 i 150 milijuna kubičnih metara plina. Za usporedbu, najnovija bušotina Ika B-1R-DIR na Jadranu proizvodi 150.000 kubičnih metara plina dnevno.
“S obzirom na veliki značaj otkrića i važnost domaće proizvodnje plina za sigurnost opskrbe građana i gospodarstva, INA surađuje s Ministarstvom gospodarstva kako bi se ubrzale procedure izdavanja dozvola”, naveo je svojedobno Josip Bubnić, operativni direktor Istraživanja i proizvodnje nafte i plina u INA-i.
Ministarstvo je u postupku ocjene zatražilo mišljenja od nadležnih uprava, Bjelovarsko-bilogorske županije te Općine Velika Pisanica. Sva tijela ocijenila su da planirani zahvat neće imati značajan negativan utjecaj na sastavnice okoliša.
Upravni odjel Bjelovarsko-bilogorske županije naveo je da planirani zahvat “neće imati značajan negativan utjecaj na sastavnice okoliša”, dok je Općina Velika Pisanica ocijenila da “predmetni zahvat neće imati značajnih negativnih utjecaja na okoliš”.
Na planirani zahvat nisu zaprimljene primjedbe javnosti tijekom javnog izlaganja dokumentacije.
INA sada ima dvije godine da podnese zahtjev za izdavanje lokacijske dozvole. Važenje rješenja može se jednom produžiti na još dvije godine na zahtjev nositelja zahvata. Nakon dobivanja svih potrebnih dozvola, plin iz bušotine Bačkovica-1 bit će usmjeren u hrvatski plinski sustav.
Foto: Ilustracija