Izložba vrijedna divljenja: Zaboravljena tehnika oživljena kroz umjetnost i tradiciju, ovo morate doživjeti

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Atelje Antolčić u Čazmi ugostio je otvorenje izložbe Valjc, koja kroz umjetnički i dokumentaristički pristup predstavlja gotovo zaboravljenu tehniku oslikavanja zidova valjcima. Riječ je o nekad uobičajenoj praksi u seoskim domaćinstvima koja danas gotovo posve iščezava, no zahvaljujući Antoniji Putić i Matku Antolčiću vraćena je u središte pozornosti kao vrijedan dio hrvatske tradicijske baštine.

Otvorenje izložbe obogatila je izvedba članica KUD-a Graničar Čazma, koje su svojim nastupom dodatno naglasile kulturni kontekst ovog projekta. Tijekom protekle godine, dvoje umjetnika intenzivno je istraživalo moslavačke domove, dokumentirajući ostatke valjcane dekoracije, Antonija fotografskim objektivom, a Matko likovnim stvaralaštvom, stvarajući djela inspirirana ornamentima i atmosferom tradicijskih interijera.

Izložbu je stručno popratio viši kustos Gradskog muzeja Bjelovar Tomislav Matić, koji je u programskoj knjižici zapisao promišljanja o arhitekturi, životu i duhu panonskog sela, naglašavajući povezanost građenja, običaja i svakodnevnog života sa specifičnim oblikovanjem interijera. Matić ističe kako su zidne dekoracije poput valjcanja bile najčešće ženski posao, simbolično potvrđujući izreku: “Muškarci grade kuće, a žene domove.”

Tehnika valjcanja, bilo pomoću kupovnih gumenih valjaka, šablona ili improviziranih metoda poput krumpirove vreće, bila je način da se skromni prostori oplemene bojom i uzorcima. Danas se rijetko viđa, no upravo izložba Valjc podsjeća na tu nježnu svakodnevnu estetiku i poziva na njezino očuvanje u suvremenom kontekstu.

Prva zajednička suradnja Antonije Putić i Matka Antolčića spaja dva umjetnička jezika u skladnu cjelinu. Antonija Putić, koja je ove godine već zapažena svojom izložbom ‘Boje Bilogore u Zagrebu’, nastavlja promicati kulturni identitet bilogorskog kraja kroz fotografiju i vizualno pripovijedanje.

Matko Antolčić, akademski slikar i grafičar, u svom čazmanskom ateljeu redovito organizira izložbe i likovne radionice, a ovom prilikom priprema i edukativne radionice valjcanja za sve zainteresirane.

Izložba Valjc ostaje otvorena do kraja rujna 2025., a posjetiteljima nudi ne samo vizualni doživljaj nego i mogućnost osobnog sudjelovanja. U narednim tjednima, Atelje Antolčić otvorit će vrata radionica na kojima će se moći isprobati valjcanje i osjetiti kako je to bilo prenositi uzorke i boje na zidove s pažnjom, domišljatošću i osjećajem za lijepo. Valjc nije prošlost, to je most između generacija i kultura, prostor u kojem se tradicija pretače u suvremenu umjetnost i otkriva novu dimenziju doma kao mjesta identiteta, pripadnosti i ljepote.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!