Želite tužiti susjeda zbog međe? Uskoro ćete znati koliko će vas to koštati čak i prije nego što dođete na sud

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Imate spor sa susjedom oko međe, problem s poslodavcem ili trebate naplatiti dug? Do 2028. godine moći ćete putem online platforme unaprijed saznati koliko će vas točno koštati sudski postupak i koliko će trajati zahvaljujući akcijskom planu modernizacije pravosuđa vrijednom 295 milijuna eura.

Plan se sastoji od 30 mjera koje će građanima omogućiti brži i jeftiniji pristup pravosuđu, usvojila ga je Vlada na prošlotjednoj sjednici, a najznačajnije promjene očekuju se do kraja 2027. godine.

Umjetna inteligencija u službi građana

Do 2028. razvit će se alat temeljen na umjetnoj inteligenciji koji će građanima omogućiti predviđanje troškova i trajanja sudskih postupaka prije njihova pokretanja. Sustav će također pružiti informacije o alternativnim načinima rješavanja sporova te pomoći sucima u donošenju ujednačenijih odluka.

Građani će putem online platforme moći saznati koliko će ih približno koštati određeni postupak i koliko će trajati, što će omogućiti bolje planiranje troškova i vremena.

Od 2027. godine ukinut će se obvezni fizički sudski spis. Svi novi predmeti vodit će se isključivo elektronički, što će građanima omogućiti pristup dokumentima bez dolaska u sud.

U svim sudnicama uvest će se tonsko snimanje ročišta s automatskom transkripcijom do rujna 2027. To će zamijeniti dosadašnje pisanje zapisnika i omogućiti točnije bilježenje izjava stranaka.

Nove digitalne usluge

Građani će dobiti pristup novim e-uslugama uključujući “e-besplatnu pravnu pomoć” za online pristup pravnoj pomoći te “e-pravosudne profesije” za lakše rješavanje administrativnih postupaka s pravosudnim tijelima.

U planu je uvođenje jedinstvene pisarnice za sve zemljišnoknjižne postupke neovisno o mjesnoj nadležnosti. To znači da će građani moći podnositi zahtjeve za upis u zemljišnu knjigu elektronički iz bilo kojeg mjesta u Hrvatskoj.

Plan predviđa smanjenje prosječnog trajanja građanskih i trgovačkih postupaka s trenutnih 475 na 455 dana do 2027. godine. Broj neriješenih predmeta trebao bi se smanjiti s 400.000 na 302.000.

Udio predmeta starijih od tri godine trebao bi se prepoloviti s 16 na osam posto ukupnog broja neriješenih predmeta.

Zaštita od SLAPP tužbi

Do sredine 2026. donijet će se zakon protiv strateških tužbi kojima se pokušavaju ušutkati novinari, aktivisti civilnog društva i nevladine organizacije. Zakon će pružiti zaštitu osobama uključenima u javno djelovanje od očito neosnovanih tužbi.

Donijet će se novi Zakon o medijaciji koji će poticati građane na mirno rješavanje sporova izvan sudova. To može značajno smanjiti troškove i vrijeme potrebno za rješavanje sporova.

Najveći dio sredstava, 268 milijuna eura, namijenjen je modernizaciji infrastrukture i digitalizaciji. Završit će se prva faza Trga pravde u Zagrebu do kraja 2026., a šest zgrada sudova oštećenih u potresu bit će cjelovito obnovljeno.

Sredstva se osiguravaju iz državnog proračuna, europskih fondova i zajmova Svjetske banke. Dodatnih 133 milijuna eura potrebno je osigurati za razdoblje nakon 2027. godine.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!