Nevjerojatan podvig naših mladih rukometaša: Osvojili srebro među 1272 ekipe iz 35 zemalja!
„Partille World Cup“, koji se svake godine tradicionalno održava u švedskom gradu Gothenburgu, najbrojnije je, najmasovnije svjetsko natjecanje za mlade rukometašice i rukometaše. Ono je ove godine na rasporedu bilo od 30. lipnja do 5. srpnja, a na nadmetanju su se ovoga puta našle čak 1.272 momčadi iz 35 zemalja svijeta. Pojednostavljeno, svoje rukometne vještine je kroz sve ove dane prezentiralo 23.000 djevojaka i mladića. Priča je važna i za Rukometni klub Bjelovar. To iz razloga što se on u Skandinaviji našao po prvi put otkad je samostalne Republike Hrvatske. Participirala je njegova generacija momaka do 16 godina starosti (2009./2010. godište), ali ne samo to.
Naime, nakon što su Bjelovarčani ispali u A doigravanju (105 sastava svrstanih u šesnaest skupina po šest), „upali“ su u B doigravanje gdje su se jako dobro snašli. To zapravo znači da su u konkurenciji šezdeset družina „dogurali“ sve do velikoga finala. Nažalost, u tom su finalu poraženi, ali i srebro je na jednom ovakvom događaju fantastičan uspjeh. Važna napomena jest ta da je Bjelovar do srebra stigao s rukometašima koji su, osim što su predstavljali svoj klub te grad u Švedskoj bili i kao članovi nacionalne selekcije. Svakako, podatak koji daje dodatnu draž.
U sve je ovo uloženo mnogo napora. Jer, 2300 kilometara se putovalo autobusom (dio brodom), a potom je u samo pet dana odigrano deset utakmica. Dvoboji su se održavali na otvorenom što je još jedna posebnost ovog događaja s tim da se igralo po raznoraznim uvjetima (sunce, kiša, vjetar). Ipak, ništa nije omelo hrabre, nadahnute Bjelovarčane predvođene stručnim stožerom Hrvoje Cikoja/Senko Periša/Božana Cikoja uz napomenu da vam sada donosimo dojmove Hrvoja Cikoje:
–„Partille World Cup“ osim rukometa nudi zabavu, sklapaju se nova prijateljstva, upoznaju se nove države i njihove kulture. Također, imamo mogućnost razmijeniti iskustva s kolegama iz cijeloga svijeta te spoznati nove rukometne škole i drugačiju sportsku filozofiju. Već u grupnoj fazi smo se susreli s najboljim švedskim, danskim, norveškim momčadima, a nikako ne smijem zaboraviti napomenuti da smo prije odlaska u Skandinaviju bili na završnici nacionalnog prvenstva. Tamo smo odigrali sedam utakmica koje su nam poslužile kao dobra priprema za ovu švedsku avanturu. Ponosan sam na svoje momke te moj stožer koji me pratio. Smatram da smo dostojno predstavili naš klub i grad, a na kraju bih se zahvalio svima koji su pomogli u realizaciji ove prekrasne priče. Pritom mislim na: Grad Bjelovar, čelništvo našega kluba, zagrebački rukometni savez pa i roditelje – iscrpan je bio Cikoja u svom izlaganju.
I sada, kao šlag na tortu imena momaka koji su u Gothenburgu branili bjelovarske boje: Jan Vozdecki, Niko Vukalović, Lovro Zimet, Fran Žulić, Stribor Presečki, Filip Radaković, Igor Radičević, Josip Šilarić, Jakov Kožalski, Bartol Kudumija, Noa Lalatović, Ivan Matijašić, Karlo Mihailić, Pavle Obran, Gabriel Berec, Lovro Čačija, Damjan Čavlovič, Domagoj Cikoja, Vedran Đurin i Vito Gusak.