Ovo su simptomi bedrenice kod ljudi, evo što odmah trebate učiniti ako se zarazite

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

U petak je potvrđen prvi slučaj bedrenice u Hrvatskoj i to na području Općine Vrlika. Iako je riječ o zaraznoj bolesti od koje prije svega obolijevaju životinje, od nje mogu oboljeti i ljudi. Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane upozorava da su pravovremeno prepoznavanje simptoma i hitna liječnička intervencija ključni za izbjegavanje teških komplikacija.

Tri oblika bolesti

Kako pojašnjavaju, ovisno o načinu na koji osoba dođe u kontakt s uzročnikom bolesti bakterijom Bacillus anthracis bedrenica može uzrokovati tri oblika bolesti. Jedna od njih je kožna bedrenica ili „crni prišt“ što je ujedno najčešći oblik koji se javlja nakon dodira kože sa sporama. Na izloženim dijelovima tijela (ruke, lice, vrat) pojavljuju se bezbolne, tamne ranice praćene oticanjem okolnog tkiva. Simptomi se javljaju 3 do 10 dana nakon zaraze, najčešće unutar 5 do 7 dana. Srećom, ovaj oblik bolesti dobro reagira na liječenje antibioticima.

Plućna (inhalacijska) bedrenica nastaje udisajem spora, primjerice tijekom obrade zaražene vune, kože ili kostiju. Početni simptomi podsjećaju na gripu, ali se stanje brzo pogoršava, dolazi do ozbiljnih problema s disanjem i šoka, a smrtnost je visoka ako se ne liječi na vrijeme.

Crijevna bedrenica javlja se nakon konzumacije zaraženog mesa koje nije dovoljno termički obrađeno. Uzrokuje bolove u trbuhu, visoku temperaturu i druge teške simptome, a poput plućne bedrenice, i ovaj je oblik vrlo opasan i rijedak.

Kako dolazi do zaraze?

Ljudi se najčešće zaraze izravnim kontaktom sa zaraženim životinjama ili njihovim proizvodima poput kože, mesa ili vune. Rjeđe se bolest prenosi udisajem spora ili prehranom, dok je prijenos s čovjeka na čovjeka iznimno rijedak iako su zabilježeni sporadični slučajevi kod kožnog antraksa.

Što učiniti ako sumnjate na antraks?

Uprava za veterinarstvo apelira na građane da ne ignoriraju simptome, posebice ako su bili u kontaktu s uginulim ili bolesnim životinjama.

„U slučaju pojave simptoma bolesti ili sumnje na bedrenicu potrebno je bez odgađanja potražiti liječničku pomoć“, upozoravaju iz Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane.

Bolest se liječi odgovarajućim antimikrobnim pripravcima koje propisuje liječnik, a rana dijagnoza i liječenje značajno povećavaju izglede za potpuni oporavak.

 

Foto: Ilustracija


PODIJELI S PRIJATELJIMA!