Zbog ulaska u elitno društvo država Hrvatska mora omogućiti veću zaštita zviždača
Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije uputilo je na javno savjetovanje nacrt izmjena Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti koji prvi put osigurava zaštitu zviždačima koji nepravilnosti prijavljuju izravno policiji ili državnom odvjetništvu.
Dosad su bili zaštićeni samo zviždači koji prijave podnose povjerljivoj osobi u firmi ili Pučkom pravobranitelju, dok oni koji su išli direktno na policiju nisu imali pravo na zaštitu od osvete poslodavca.
Povjerljiva osoba je zaposlenik kojeg poslodavac imenuje za primanje prijava o nepravilnostima u firmama s više od 50 zaposlenih, što stvara sukob interesa jer ista osoba istražuje vlastite kolege i nadređene.
Novim izmjenama zviždači koji se obrate izravno policiji ili tužiteljstvu imat će istu zaštitu kao oni koji koriste službene kanale prijavljivanja, a policija i državno odvjetništvo bit će dužni njihove prijave proslijediti Pučkom pravobranitelju.
Izmjene donose i proširenje na nova kaznena djela protiv službene dužnosti i gospodarstva, uključujući podmićivanje stranih javnih službenika, pranje novca, utaju poreza i zlouporabu u javnoj nabavi, te nova područja poput kriptoimovina i umjetne inteligencije.
Zakon se mijenja zbog preporuka OECD-a u okviru pristupanja Hrvatske toj organizaciji, koja je zatražila jaču zaštitu zviždača i usklađivanje s međunarodnim standardima.
Usto, predviđaju se konkretni rokovi za sudske postupke zaštite zviždača radi njihova ubrzanja, dok se novčane kazne za osvetu nad zviždačima povećavaju kako bi bile učinkovitije i odvraćajuće.
Sve novčane kazne prebacit će se iz kuna u eure, a javno savjetovanje dostupno je na portalu e-Građani.