Agencija kaznila još dva trgovačka lanca zbog nepoštene trgovačke prakse, kazne su upečatljive

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja nastavlja s kažnjavanjem trgovačkih lanaca koji krše zakon o nepoštenim trgovačkim praksama. Nakon što je krajem svibnja kaznila regionalni lanac PPK-Bjelovar s 50.000 eura, nova dva slučaja pokazala su da nije riječ o izoliranom problemu.

Splitski trgovački lanac Tommy d.o.o. mora platiti čak 212.500 eura zbog prodaje prehrambenih proizvoda ispod nabavne cijene, dok je SPAR-u postala pravomoćna kazna iz 2021. nakon što je Visoki upravni sud odbacio njihovu žalbu.

Prodavali hranu s gubitkom

Najteža kazna izrečena je splitskom trgovcu zbog najgoreg mogućeg prekršaja – prodaje hrane ispod nabavne cijene. Agencija je utvrdila da je 4. listopada 2023. trgovac prodao 12 prehrambenih proizvoda ispod cijene po kojoj ih je kupio od dobavljača.

Problem je nastao kombinacijom dviju radnji. Tommy je prvo formirao akcijske cijene određenih proizvoda, a zatim omogućio određenoj kategoriji kupaca (umirovljenicima) dodatni popust od 10% na cijeli račun. Kada su se ti popusti kombinirali, konačna cijena bila je niža od nabavne.

“Povredu ne predstavlja davanje popusta općenito, već slučaj kada različiti popusti služe kao sredstvo pomoću kojeg trgovac proda proizvod po cijeni nižoj od nabavne”, objasnila je Agencija.

Tommy se branio da nije namjerno kršio zakon i da se radilo o nehotičnoj kombinaciji akcijske cijene i dodatnog popusta. Međutim, Agencija je istaknula da trgovci moraju voditi računa o konačnim cijenama neovisno o tome kako su nastale.

Prodaja hrane ispod nabavne cijene izgleda korisno za potrošače, ali Agencija je objasnila zašto je to dugoročno štetno. Takva praksa može značiti da trgovac pokušava kompenzirati gubitak pritiskom na dobavljače, tražeći dodatne rabate ili snižavanje cijena.

“To šteti posebno manjim proizvođačima i obiteljskim gospodarstvima, predstavlja oblik nepoštenog tržišnog ponašanja koje može destabilizirati tržište”, stoji u rješenju.

Dugoročno nastaje šteta i za potrošače jer slabiji trgovci i proizvođači nestaju s tržišta, što ostavlja manje izbora i veće cijene.

SPAR-ova višegodišnja bitka

SPAR Hrvatska prošao je kroz višegodišnju pravnu bitku s Agencijom. Kažnjen je još 2021. zbog istog prekršaja – prodaje hrane ispob nabavne cijene. Trgovački lanac podnio je tužbu na Upravni sud u Zagrebu, koji je u travnju 2024. odbacio njihov zahtjev.

Spar se zatim žalio na Visoki upravni sud, ali je i tamo neuspješno završio. Sud je potvrdio da je Agencija ispravno postupila i da je prekršaj dokazan. S obzirom na to da su svi pravni lijekovi iscrpljeni, kazna Sparu sada je postala pravomoćna i morat će je platiti.

Tri različita prekršaja

Tri najnovija slučaja pokazuju različite načine kršenja zakona koji štiti male proizvođače hrane:

PPK-Bjelovar (50.000 eura) kažnjen je zbog kasnih plaćanja dobavljača, neispravnih ugovora i vraćanja neprodane robe bez dozvole.

Tommy Split (212.500 eura) prekršio je zakon prodajom hrane ispod nabavne cijene kombiniranjem akcija i popusta.

Spar Hrvatska kažnjen je 2021. također zbog prodaje ispod nabavne cijene, a kazna je sada postala pravomoćna.

Trend pojačanih kontrola

Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja sve češće kontrolira trgovce otkad je 2017. donesen zakon koji štiti male proizvođače hrane. Cilj je spriječiti da veliki trgovci iskorištavaju svoju poziciju na štetu malih dobavljača.

“AZTN podupire svaku radnju koja vodi koristima za krajnje potrošače, sve dok su takve radnje u skladu s propisima”, istaknula je Agencija u slučaju Tommy-ja.

Trgovci koji prekrše zakon mogu biti kažnjeni i do 3,5 milijuna eura ovisno o težini prekršaja. Najviše kazne prijete za prodaju hrane ispod nabavne cijene jer se smatra najgorim oblikom nepoštene prakse.

Svi trgovci mogu protiv odluka Agencije pokrenuti upravni spor, ali kako pokazuje slučaj Spara, sudovi uglavnom potvrđuju da je Agencija ispravno postupila.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!