Premijera filma ‘Lađa u New Yorku’: Priča o pothvatu koji je spojio Neretvu i Bjelovar

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

U petak, 7. kolovoza, neposredno uoči početka 29. Maratona lađa, održat će se live premijera dokumentarnog filma ‘Lađa u New Yorku’. Organizatori ističu kako film nakon premijere više neće biti javno dostupan, što ovom događaju daje poseban značaj za sve ljubitelje neretvanske tradicije.

Dokumentarni film donosi priču o nastanku Maratona lađa, ljudima koji su ga stvarali i razvijali kroz desetljeća te o povijesnom pothvatu iz 2025. godine, kada je neretvanska lađa prvi put oplovila Manhattan. Time je tradicionalna lađa iz doline Neretve dospjela na svjetsku pozornicu i postala simbol hrvatske baštine daleko izvan granica zemlje.

Poseban naglasak stavljen je na zajedništvo koje je povezalo dolinu Neretve i kontinentalnu Hrvatsku kroz sudjelovanje ekipa iz Opuzena i Bjelovara. Film pokazuje kako sport, tradicija i zajednički entuzijazam mogu povezati ljude bez obzira na udaljenost.

Organizatori smatraju da je upravo tjedan prije Maratona lađa idealno vrijeme da se ova priča podijeli s javnošću te oda priznanje svima koji su svojim trudom, vizijom i zajedništvom omogućili ostvarenje ovog jedinstvenog projekta. Ideja koja je potekla od Milojka Glasovića prerasla je, kako ističu, sportsku priču i postala dio hrvatske kulturne baštine.

Premijera je namijenjena lađarima, njihovim obiteljima, navijačima i svim zaljubljenicima u Maraton lađa, a cilj je da priča o ‘Lađi u New Yorku’ dođe do što većeg broja ljudi i dodatno promovira dolinu Neretve, Maraton lađa i hrvatsku tradiciju.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!