Građani ljuti na institucije, najavili tužbu protiv vlasnika elektrane zbog koje im se život, kažu, pretvorio u noćnu moru

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Primjer kako institucije ponekad ne rade svoj posao je Zagrebačka ulica u Daruvaru. Njezini stanovnici godinama, skoro jedno desetljeće, bore se za život bez buke i smrada. Prijavljuju problem, potpisuju peticije, povremeno izlaze u medije, međutim već sedam godina nisu se maknuli dalje od početka. Ovih 29 obitelji ne samo da trpi zbog nečije, kako kažu, oholosti i nesmotrenosti, već su u velikoj brizi i za svoje zdravlje posebice djece zbog problema koji im je nametnut. Osamdesetih godina, kada se izgrađivao taj dio Daruvara, bilo je to područje okruženo zelenilom i mirom. U takvoj vizuri izgrađeni su stambeni nizovi, koji mora se priznati i danas krase lijepo uređene kuće i okućnice.

-Ma tko bi slutio tada, kada smo kretali s gradnjom, da će se ovo mirno naselje pretvoriti u zonu sumraka. Naše zdravlje je ugroženo, svakodnevni život je otežan ali i naše kuće više ne vrijede ništa, pa tko bi tu došao živjeti, govori u nevjerici jedna od najstarijih stanovnica ove ulice Radmila Frantal, inače profesorica srednje Ekonomske škole u Daruvaru.

Elektrana je izgrađena 15 metara od prvih domova u Zagrebačkoj

A problem je krenuo 2015.godine. Te godine sagradila se elektrana tvrtke Brana dar d.o.o. tik do njihovih kuća. Točnije, na udaljenosti od samo 15 metara. Odmah u startu ljudi su reagirali, pobunili se, tražili su pomoć od tadašnjeg gradonačelnika Dalibora Rohlika (SDP), koji je tada pod pritiskom lokalnog  medija sazvao sastanak stanara i investitora. Sastanak je završio zaključkom kako nema razloga za bojazan.

-To je super moderno postrojenje koje nikome ne može štetiti, uvjeravali su prisutne investitor Slavko Rajnović i buduća direktorica Tanja Herceg.

-Bilo je tu i dano obećanja od strane gradonačelnika Rohlika da će sve zainteresirane odvesti u Sloveniju da se uvjerimo kako je postrojenje bezopasno, ali se to nikada nije dogodilo, prisjeća se stanar Božidar Vitez koji je iz svog radnog iskustva siguran oko ispuštanja štetnih plinova uslijed tehnološkog postupka.

Međutim, odmah po početku rada ispostavilo se suprotno. Elektrana buči, dimi, pari i smrdi. K tome, ona radi danonoćno, tako da se najčešće noću ispušta užasan smrad, najmanje dva puta tjedno.

Kako kažu okupljeni stanari, njima se život pretvorio u pakao posebice ljeti.

-Nama prozori uvijek moraju biti zatvoreni, i danju i noću, zbog buke, a i smrad je ne izdrživ, pobliže objašnjava vlasnik jedne od kuća u nizu Pavle Matić, nastavnik matematike i fizike.

Ljudi u svom očaju zovu policiju koja dođe sat vremena nakon poziva i ode, potpisuju peticije, pišu Ministarstvu zaštiti okoliša, ali bez konkretnog rezultata. Jedini pomak za sve ovo vrijeme je mjerenje buke koja je nakon toga stišana, ali rad elektrane se čuje i dalje.

Zadnji korak koji su poduzeli bila je prijava inspektorici zaštite okoliša Ispostave Daruvar i to početkom rujna prošle godine. Tada su ponovno upozorili na rad ovoga postrojenja. Osim buke i smrada, inspektoricu su upozorili i na crni dim koji suklja iz ogromnog dimnjaka te konkretno zatražili da se provede ispitivanje kakvoće zraka i nadalje postupanje nadležnih tijela.

Da li je itko išta poduzeo po pitanju kontrole zraka ovoga trenutka se ne zna, jer ništa pismeno kao odgovor nisu dobili, a prošlo je već pet mjeseci od davanja iskaza kod više inspektorice Miroslave Verasto, voditeljice Ispostave Daruvar.

Međutim, borba za čisti zrak se nastavlja.

Obratili smo se istovremeno i Ministarstvu, koje se do danas uopće nije očitovalo na naš zahtjev. Sada pripremamo požurnicu. Poslat ćemo i dopis saborskom Odboru za zaštitu okoliša, a nakon toga idemo pravnim, sudskim putem rješavati stvar – govori Pavle Matić u ime svih stanara Zagrebačke ulice.

Angažirani odvjetnik ovoga trenutka traži tko će napraviti Studiju utjecaja na okoliš koja već postoji, ali ju nitko ne može dobiti na uvid. Slijedeći korak je tužba protiv vlasnika.

Sivi dom, kako iz šale zovu svoje kuće, stanari Zagrebačke ulice ne žele napustiti, oni imaju samo jednu želju a to je da napokon institucije počnu raditi svoj posao, a za učinjenu štetu odgovaraju odgovorni. (V.B.)


PODIJELI S PRIJATELJIMA!