Grad Bjelovar ima popis zgrada koje bi mogle biti obnovljene novcem za obnovu nakon potresa

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

BJELOVAR – Za obnovu u potresu oštećene kulturne baštine Ministarstvo kulture i medija osiguralo je 400 milijuna kuna, a oko na tu hrpicu, koja bi se u budućnosti mogla i povećavati, već je je bacilo i vodstvo Grada Bjelovara. Naime, na natječaj će se moći prijaviti i Bjelovarsko-bilogorska županija te njezine jedinice lokalne samouprave. U Gradu su već napravili popis desetak zgrada koje bi voljeli obnoviti tim novcem.

-Ovih dana očekuje nas sastanak s konzultantima, pravnicima i projektantima kako bismo vidjeli koje zgrade bi mogle biti dio ove priče. Za sada znamo da ćemo moći kandidirati zgrade koje su zaštićene kao kulturno dobro te one koje se nalaze u zaštićenoj jezgri – pojašnjava bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak.

Dario Hrebak

U skladu s tim, sastavljen je bjelovarski popis na kojem su se našli stari zatvor, zgrada Vodotehne, bivši Dom učenika, Sokolana, zgrada Dječjeg odjela bjelovarske knjižnice, nekadašnje Pučko otvoreno učilište, bivši Doma za odrasle u Frajtićevoj, zgrada na uglu Trga hrvatskih branitelja i Zagrebačke ulice (bivši Limex), bivši Ured za obranu.

-To je radni popis i lista želja, no svjesni smo da ih vjerojatno nećemo moći sve obnoviti. Za neke tek moramo provjeriti odgovaraju li uvjetima. Recimo, bivši Dom za odrasle u Frajtićevoj je u državnom vlasništvu, zgrada gdje je nekad bilo Pučko otvoreno učilište djelomično je u vlasništvu Grada, jedan dio je državni, a jedan privatni. Osim toga, neke zgrade nisu zaštićene, ali se nalaze unutar povijesne jezgre. Što točno i pod kojim uvjetima možemo prijaviti provjerit ćemo ovih dana – kaže Hrebak.

Sredstva iz spomenutog fonda namijenjena su isključivo za konstrukciju obnovu, što znači da bi se ovim potezom odradilo 30 posto ukupne obnove, a dobra vijest je što su osigurana sredstva bespovratna.

Objekti koje su odabrali u bjelovarskoj Gradskoj upravi i prije potresa su bili u lošem stanju, a ta ih je katastrofa dodatno oštetila.

-Uglavnom je riječ o zaštićenim objektima čija obnova je vrlo komplicirana. Ne mogu se tek tako srušiti, kako su ovih dana na društvenim mrežama sugerirali neki građani, a njihova obnova je dva do tri puta skuplja od uobičajene. Stoga držim da je ovo je izvrsna prilika za Bjelovar i nastojat ćemo obnoviti što više objekata – zaključuje Hrebak.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!