Male tajne velikih majstora: Aromatično, začinsko i ljekovito bilje može biti pravi prijatelj povrtlara, samo treba znati kako
Kako zasaditi začinsko, ljekovito i aromatično bilje, s kojim biljkama ga iskombinirati, ali i što nakon toga saznati se moglo u Velikom Trojstvu kroz projekt udruge Zadovoljna žena “Od polja do obilja”. Kako je ta udruga rad započela radionicom o aromaterapiji, ovo je bio logičan nastavak.
-Znamo da se eterična ulja dobivaju od biljaka i tu se onda rodila ideja da krenemo ispočetka, iz sjemena uzgojimo svoje biljke, gledamo kako niču i rastu, poberemo ih, osušimo i napravimo finalni proizvod – kaže predsjednica udruge Mirela Štefinec Plavac.
Polaznice projekta dobile su sjeme koje su zasijale i odnijele doma i tako proširile paletu bilja koje uzgajaju. Iako godinama ima vlastiti vrt, na radionici je dosta toga naučila Ružica Kunek.
-Učili smo neke nove stvari, kako se što sadi. Mi smo naučile saditi u zemlju i zatrpati, ali sada nam je stručna osoba pokazala što se zatrpa, što se samo odozgora stavi i onda smo to nosili kući – priča Kunek.
Osim kako zasaditi začinsko, aromatično i ljekovito bilje saznale su i kako ga iskombinirati s drugim kulturama na vrtu i kako si sadnjom odabranih kultura olakšati posao.
-Poznat je primjer luka i mrkve, a i neke ljekovite biljke nam mogu poslužiti da tjeraju štetnike ili da privlače štetnike na sebe, pa će oni naše povrtne kulture ostaviti na miru – kaže voditeljica radionica Iva Majhen Vlašiček.
Dotakli su se na radionici i prerade.
-Stavljale smo suho bilje za čaj u filter vrećice i podijelile, pa smo vidjele da možemo imati i svoj domaći čaj, ne moramo ga kupovati – kaže Kunek.
Od bilja zasađenog na radionici može se raditi puno više od čaja.
-Mogu se raditi sokovi, sirupi od ljekovitog bilja, kreme od dijelova nekih biljaka, primjerice krema od nevena ili sirup od koprive, matičnjaka, mente – navodi Majhen Vlašiček.
To može biti i dodatna djelatnost, pa je projektom obuhvaćeno i to kako takve proizvode plasirati, ali i koje uvjete moraju zadovoljiti da bi primjerice mogle izaći na sajmove. U taj osam i pol tisuća eura vrijedan projekt koji je financiralo Ministarstvo poljoprivrede uključeno je dvadeset mahom polaznica iako muškarcima ulaz nije bio zabranjen.
-Našao se i pokoji muškarac jer i oni isto vole biljke, vole ih uzgajati i sada ih je zanimao i taj proces – kaže Štefinec Plavac.
Nakon projekta “Od polja do obilja” udruga Zadovoljna žena već smišlja nove također vezane uz poljoprivredu, ali dok ne dođu do konkretnije faze ne žele otkriti o čemu je riječ.