Mljekarstvo ih slomilo, magarice ih preporodile: Kako su vrijedni supružnici Trnak izgradili biznis života!

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Obitelj Trnak iz Sasovca kod Nove Rače živi od poljoprivrede i dugo su bili klasični poljoprivrednici, obrađivali zemlju, predavali mlijeko.

-Imali smo prvo krave, od toga smo i djecu podigli i živjeli, međutim 2012. kada je to sve krenulo nizbrdo odustali smo. Već 2013. smo kupili prve magarice, u početku to nije ni išlo, ali malo po malo i ljudi su počeli biti sve upoznatiji s tim koliko je magareće mlijeko zdravo – opisuje njihove početke Milka Trnak.

Nakon što su krave izašle iz staje nečim su se morali baviti. Došli su pred zid i izbor spakirati se i otići ili probati nešto drugo.

-To nas je spasilo. Mi smo bili u pedesetim godinama i morali bismo ići van raditi. Djeca su otišla, imamo djece u Kanadi i Njemačkoj jer su otišla svojim putem – kaže naša sugovornica.

Bračni par Trnak krenuo je svojim putem, putem na kojem su na mjesto krava došle magarice, a sasovačke magarice na farmi obitelji Trnak bile se glavna tema seoskih priča.

-Mi smo bili glavna sprdnja pred dućanom, svi su nam se smijali i onda nam je došao jedan čovjek i rekao ‘al su se svi smijali, a sada nije nikome više smiješno’ – smije se danas gospođa Milka.

Magaricom po magaricom do uspješne poljoprivredne priče

Sada i oni najskeptičniji vide da se od magarećeg mlijeka može živjeti. Obitelj Trnak počela je tako što se probila na police jedne zagrebačke trgovine zdravom hranom što im je bila sjajna promocija.

-U dućanu je litra koštala 360 kuna, a mi smo prodavali po 200 kuna i tu je krenulo naše širenje biznisa – navodi Trnak koja i danas tvrdi da je sve iznad 30 eura po litri turistička cijena.

Foto: Facebook OPG Trnak

 

Danas mlijeko prodaju po cijeloj zemlji, od Osijeka, preko Zagreba i Rijeke, pa do Zadra. Glas o njima širi se od usta do usta, od jednog zadovoljnog kupca do drugog.

-Čovjek kada vidi da mu je magareće mlijeko pomoglo preporuči svojim prijateljima i naš tko god zove kaže ‘dao mi je ovaj vaš broj, dao mi je onaj vaš broj, dao mi je prijatelj vaš broj’ i tako se mi širimo. Mi mlijeko prodajemo po cijeloj Hrvatskoj, 30 eura litra, a ljeti kada se manje traži imamo akciju tri plus jedna gratis – opisuje njihovu prodajnu filozofiju sasovačka poljoprivrednica.

Tako su od prve tri došli do današnjih 70 magarica. Dobrobiti magarećeg mlijeka dobro su znane, blagotvorno djeluje na respiratorni sustav, jača imunitet. Odrasli trebaju popiti dva decilitra dnevno, djeca jedan, u škrinji za zamrzavanje može stajati do šest mjeseci i za litru kod Trnakovih dakle morate izdvojiti 30 eura. Valja naime znati da magarećeg mlijeka nema puno.

-Mi muzemo samo ujutro, izdvojimo malog navečer i ujutro što dobijemo to je to. Pule sisa cijeli dan, navečer ga samo maknemo od magarice i ujutro što dobijemo od nje, dobijemo jer kada bi potpuno odvojili pule magarica bi zasušila, ona nije kao krava – napominje naša sugovornica.

Foto: Facebook Milka Trnak

 

Magarice su umiljate, ali i tvrdoglave

Magarice su nezahtjevne, u usporedbi s kravama s njima ima puno manje posla, manje jedu, otpornije su, ali trebalo je naučiti kako s njima treba.

-Kako ne, joj prvih pet godina smo učili. Životinje smo tu vidjeli jedino kada smo prolazili kroz Dalmaciju ili na televiziji, nismo imali nikakvog iskustva i onda sve učiš u hodu – kaže gospođa Milka koju to nije obeshrabrilo.

I naučili su. Magarice su umiljate i pametne, ali i imaju svoje ja.

-One idu na svoje mjesto gdje ih se pomuze, idu van na ispašu, ali kada ti stane na vrata, a ti hoćeš proći, eee nećeš proći dok se dama ne odluči maknuti – kroz smijeh nam priča Milka Trnak.

Foto: Facebook Milka Trnak

 

Kupnja i prelazak na proizvodnju magarećeg mlijeka je, pokazalo se, bio sjajan potez.

-Znam da smo se puno mučili u životu i da su me magarice spasile da imam ovako lijepu starost – s ponosom i ljubavlju nam priča.

Još više ju veseli što je iako su im djeca diljem svijeta jedan sin, Karlo ostao i preuzima gospodarstvo, pa će magarice na sasovačkim pašnjacima i dalje biti normalna pojava.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!