Dio političkih snaga je na testu rodne ravnopravnosti na listama neslavno pao

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

U nedjelju 18. svibnja izlazimo na lokalne izbore, a ni za njih dio političkih opcija nije savladao načelo ravnomjerne zastupljenosti žena i muškaraca prema kojem podzastupljenog spola mora biti najmanje 40 posto bez obzira na to o kojem je spolu riječ, a od ukupno 2.060 kandidacijskih lista šestina je to načelo ignorirala. U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji smo po tom pitanju napravili korak unazad. Dok smo prije četiri godine imali dvije kandidatkinje za županicu, šest za gradonačelnice i čak sedam za općinske načelnice, ove se natječu tri kandidatkinje za županicu, tri za gradonačelnice i tri za načelnice.

Liste za vijeća kao muški klub

Pogled na liste za skupštinu i vijeća daje istu sliku. 2021. je na 18 lista bilo više žena nego muškaraca pri čemu muškarci nigdje nisu bili podzastupljeni, a četiri liste nisu ispoštovale zakonsku normu od 40 posto podzastupljenog spola pri čemu je u sve četiri (SDSS u Đulovcu, te liste HSLS-a u Kapeli, Novoj Rači i Čazmi) bilo premalo žena. Ove godine od ukupno 79 lista tek je 11 nositeljica odnosno 13,92 posto pri čemu najviše nositeljica, njih 5 ima HDZ. Više žena nego muškaraca pri čemu muški spol nigdje nije pao ispod 40 posto je na 13 lista, a na njih čak 8 nema dovoljno žena, dakle duplo je više lista na kojima su žene izvisile nego prije četiri godine! Kratka za jednu ženu ostala je lista Domina u Čazmi, umjesto potrebnih šest na 13 mjesta stavili su 5 žena odnosno 38,46 posto, a ironično je da tu listu nosi žena, Ines Vrbanić. Jednu “mušku listu” ima SDP i to u Bereku gdje je od devet mjesta stavio samo dvije žene odnosno njih 22,22 posto, a u tri slučaju žene su ignorirale nezavisne liste i to one Josipa Stjepanovića u Dežanovcu gdje ih je 33,33 posto, Nikole Belana u Kapeli u kojoj žene čine skromnih 22,22 posto baš kao i na onoj Ivora Košutića u Velikoj Pisanici. No, rekorder ignoriranja zakonske odredbe o rodnoj uravnoteženosti lista je HDZ. U Garešnici u koaliciji s HSLS-om i HSP-om od 13 mjesta na listi ima tek pet žena, odnosno njih 38,46 posto. Iskazali se nisu ni u Grubišnom Polju gdje su za žene na listi pronašli samo četiri mjesta od njih 13 što je 30,76 posto, ali pravi muški klub na djelu je u Đulovcu gdje je HDZ na listi od 13 imena pronašao mjesto za jednu jedinu ženu (žene čine mršavih 7,69 posto liste), a i nju su ugurali na nisku 11. poziciju. Njima protivnička lista Anđelka Kolića ima 6 žena, ali uzalud kada su svih šest nagurali u donji dio. No, oni koji su ignorirali zakonsku odredbu ne bi trebali moći ignorirati kazne koje iznose od 5.308,91 eura za gradska vijeća i županijske skupštine, te 2.654,46 eura za ona općinska pri čemu stereotipni izgovor da žene politika ne zanima ne pali.

Ni stavljanje na listu ne jamči ženama ulazak u vijeće

Drugi problem koji je i ovoga puta vidljiv je da se žene često na liste stavljaju tek toliko da se izbjegnu kazne, zadovolji norma, ali će one vijećničke klupe vidjeti samo ako njihovi muški kolege odustanu od funkcije, pa one ‘ulete’ kao rezerva. Ima pozitivnih primjera u nizu općina u kojima su stranke na prva četiri mjesta stavile dvije žene, a istaknuti treba i nezavisne liste Vladimira Bileka i Tanje Herceg u Daruvaru koje su svaka u prvih sedam mjesta stavile četiri žene te nezavisnu listu Dinka Piraka u Čazmi koji je u prvih šest mjesta liste stavio četiri žene. No, daleko je više onih na kojima su žene tu tek toliko da jesu. Primjerice, na listama za Županijsku skupštinu lista Damira Bajsa ima potrebnih 45,94 posto žena odnosno njih 17 od 37, ali su samo njih tri pronašle mjesto u top deset pozicija. Ništa bolja nije ni koalicija HDZ-DHSS-HSU koja ima potrebnih 15 žena (40,54 posto), ali je u prvih deset mjesta samo jedna žena, a čak 10 od 15 je nagurano u donji dio liste. Slična situacija i u koaliciji HSLS-HSS. I oni imaju potrebnih 15 žena, ali prvih deset mjesta osam drže muškarci dok je 10 od 15 žena stisnuto na dnu. Ni Gradsko vijeće Bjelovara nije položilo test. Primjerice HDZ od 21 mjesta ima devet žena (42,85 posto), ali su tek za njih dvije dozvolili plasman na gornji dio liste. HSLS-HSS ima deset žena (47,61 posto), istini za volju u prvih deset mjesta su pozicionirane četiri, ali jedna od te četiri je pročelnica Jasna Grgić Škaurin koja osim ako ne da otkaz ne može biti u vijeću. Ispada tako da je politika i dalje igračka za muškarce dok su žene čvrsto prikovane na dno.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!