[FOTO] Lijepo vrijeme, rariteti i cvjetna rapsodija privukli mnoštvo ljudi

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Lijepo vrijeme i bogata ponuda privukli su dosta posjetitelja na Bjelovarski sajam na 4. Sajam cvijeća i sadnog materijala i 4. Sajam antikviteta, starina i kolekcionarstva. Na jednom mjestu mogli su se kupiti stare novine, starinski radio aparati, antikvitetne igračke, ali i posuđe među kojima i neki vremešni i skupocjeni komadi.

-Imam ukrasni podložak za voće, kolače, proizveden je oko 1900., još ima originalno staklo, a početna cijena je 190 eura – kaže Miljenko Lazić iz Varaždina na čijem je štandu bila i 220 eura vrijedna keramička figura.

Rapsodija cvijeća na Bjelovarskom sajmu

I dok su jedni pomno proučavali starine, drugi su pohrlili opremiti se sadnicama, cvijećem i ostalim potrebnim za ukrašavanje svojih okućnica. Poglede su plijenili topijari koje već dva desetljeća u Koprivnici uzgaja Damir Betlehem. Njihova prodaja je dobar način popunjavanja umirovljeničkog budžeta. Topijare najviše kupuju mladi za koje ima spreman savjet kako ih održati živima i bujnima.

-Samo voda, treba ih dobro zaliti i kada narastu češće, a ne kada uvene jer tada je već gotova. Tjedno treba dobro jednom zaliti – savjetuje Betlehem.

Malo dalje na prodajnom mjestu Šimuna Cecelja iz Novog Marofa gužva. On je, kroz smijeh kaže, dio inventara Bjelovarskog sajma, pa i kupci znaju kvalitetu njegovog cvijeća čiju cijenu nije znatno mijenjao.

-Nije drastično poskupljenje jer ovo su pretežno trajnice, unikati, nove stvari i čak bih se usudio reći licencirane poput narančastog božura, žutog drvenastog božura. Uglavnom su to višegodišnje biljke tako da nemate osjećaja je li nešto poskupjelo ili nije jer većinom poskupe zemlja i tegle – kaže Cecelja.

Taj iskusan cvjećar dobro zna da u cvjećarstvu nije sve ružičasto.

-Najveći izazov je neorganiziranost, neuređeno tržište. Svi rade isto, jedan drugom uskaču u cijenu, hiperprodukcija je svega, a premalo je tržište i neorganizirano, ne postoji burza – navodi probleme gospodin Šimun, ali i dodaje kako se od cvjećarstva da živjeti, jedino se od nerada ne da.

Od uzgoja cvijeća se da živjeti jer zaljubljenici u cvijeće će za njega uvijek izdvojiti dio budžeta. Među njima i Ljiljana iz Štakorovca koju smo zatekli na početku obilaska nakon što je s ponosom u rukama držala verbenu koju je netom kupila.

-Jako volim cvijeće, imam malu kućicu i sve mi je puno cvijeće i iznutra i izvana. Sada sam prvi put na Bjelovarskom sajmu – rekla nam je gospođa Ljiljana dok je pogledom već tražila što bi se lijepo uklopilo u njeno malo cvjetno carstvo.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!