Tko je sve pod povećalom: Ministarstvo sprema sankcije za one koji odbijaju pripajanje?
Prošlo je više od pola godine otkako je počeo proces pripajanja tvrtki pružatelja vodnih usluga s područja županije i šire pod bjelovarske Vodne usluge.
– Slijedom odredbi Zakona o vodnim uslugama, i uredbe o uslužnim područjima, naše uslužno područje je prošireno na gotovo cijelu županiju, osim grada Čazme. Sve jedinice lokalne jedinice osim čazmanske, s područja naše županije su naše uslužno područje. Uvećano je to za dio Koprivničko-križevačke županije, odnosno grad Đurđevac i devet susjednih općina, gdje je njihovo trgovačko društvo javni isporučitelj vodnih usluga – pojasnio je direktor Vodnih usluga Ivan Ivančić i više rekao o tome kako za sad teče taj proces.
– Za sada smo izvršili pripajanje četiri postojeća javna isporučitelja, to su oni s područja Daruvar, Garešnice, Grubišnog Polja i Velikog Grđevca/Velike Pisanice. Ta integracija je izvršena u potpunosti, bivši javni isporučitelji su sada podružnice Vodnih usluga na njihovim dosadašnjim uslužnim područjima – pojašnjava.
Sankcije za one koji se još nisu pripojili?
Posao ide dalje. S ovim djelomičnim pripajanjem, uspjeli su steći uvjete za ishođenje rješenja Ministarstva za nastavak poslovanja u postojećim djelatnostima. Postupak pripajanja isporučitelja koji su do sada to odgađali će se nastaviti u narednom vremenu, sukladno zakonu. Pitamo ga i do kada je rok za pripajanje svih jedinica.
– Rok je već prošao, na resornom Ministarstvu je da inicira određene sankcije za ove jedinice lokalne samouprave koje to do sad nisu prihvatile i provele. Procjenjujem da će se sada taj proces opet aktualizirati i da ćemo do kraja godine dovršit kompletiranje cijelog uslužnog područja – kaže Ivančić i podsjeća zašto je ovo pripajanje obavezno i to zakonskim odredbama kojim se išlo na okrupnjavanje kapaciteta rascjepkanih javnih isporučitelja.
– Cilj je racionalizirat troškove, odnosno usporit rast troškova u ovom djelu zajedničkih službi, smanjiti udio fiksnih troškova, cilj je efikasnije korištenje raspoloživih sredstava iz EU fondova i ukupno racionalnije gospodarenje tim prevrijednim resursom – zaključuje Ivančić.