Nezaboravni dani na Pagu: Eko projekt Alfa radija spojio učenike s mora i kopna i ostavio modro-zeleni trag

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Nakon boravka učenika iz Novalje u listopadu prošle godine u Bjelovaru, učenici šestih, sedmih i osmih razreda II. OŠ Bjelovar uzvratili su posjet svojim prijateljima i otoku Pagu na kojem su proveli četiri uzbudljiva, sadržajna i nezaboravna dana prepunih aktivnosti i radionica na temu ekologije i medijske pismenosti.

Osim što projekt “Veliki – mali modro zeleni” drugu godinu zaredom spaja učenike s kontinenta i kopna, jednako je važan i za poticanje ekološke osviještenosti, učenja o radu medija, kao i upoznavanja s lokalnom tradicijom i kulturom, kako kontinentalnog dijela Hrvatske, tako i otočkog.

Ukupno 14-ero djece, od čega sedmero iz Bjelovara te sedmero iz Novalje, sudjelovalo je u drugom, završnom dijelu provedbe projekta. Bjelovarčani su bili smješteni u kampu Straško, što ih je dodatno zbližilo s prirodom i njezinim ljepotama.

Veliko uzbuđenje vladalo je na putu prema otoku Pagu, kada su Bjelovarčani na trajektu Jadrolinije imali priliku razgovarati s kapetanom broda.

– Taj trenutak mi je bio veoma zanimljiv jer nikad do sada nisam upoznala niti jednog kapetana, a kamoli posjetila njegovo radno mjesto. S njim smo razgovarali o njegovom dugogodišnjem radu, iskustvu, ali i zanimljivim, ponekad neobičnim situacijama u kojima se našao. Svi mi težimo na ispravan način čuvati prirodu, životinje i more, pa tako i brodovi Jadrolinije, poručila je Tara Hautman, učenica II. OŠ Bjelovar.

Jedan od upečatljivijih trenutaka provedenih u Novalji, svakako je bio posjet Crnkovićevom dvoru u kojem je smješten Svijet Mladena Kušeca, poznatog hrvatskog dječjeg književnika i novinara. Iako Kušeca danas više nema među nama, u spomen na njegovo stvaralaštvo, njegov rad s djecom i brojne TV emisije i priloge koje je ostvario i danas se u prostoru dvora održavaju razne edukativne i kreativne radionice za djecu i mlade.

– Organizaciju radionica danas vodi Kušecova kćer koju smo imali priliku upoznati. Lijepo nas je ugostila i prepričala nam najzanimljivije događaje iz života i rada svoje obitelji. Na poklon smo dobili knjižice s Kučecovim zagonetkama, koje smo u lijepo uređenom dvorištu dvora svi zajedno otkrivali. Kako je Crnkovićev dvor u prošlosti bio butiga, vidjeli smo mnoge starinske uporabne predmete, otkriva učenica Tina Supančić iz Bjelovara.

Uz navedeno, djeca su posjetila i obišla Lunjske maslinike, Siranu Gligora u Kolanu, impresivni Antički vodovod, odnosno podzemni kanal očuvan u dužini od oko 1050 metara i isklesan u živoj stijeni, zatim otok Maun na kojeg su se uputili turističkim brodom, centar grada i Gradsku upravu Novalja. Jedna od važnijih aktivnosti bilo je snimanje eko spota o zaštiti prirode koji šalje poruku ekološke brige i osviještenosti.

– U kampu Straško snimali smo video spot na temu očuvanja prirode, posebno mora. Skupljali smo smeće, plastiku, papir i staklo, dakle sve ono što u moru ne smije završiti. More i priroda moraju biti čisti zbog biljaka, životinja, ali i nas ljudi, poslao je važnu poruku Lukas Gligora iz OŠ A. G. Matoš iz Novalje.

Usvajanje osnova medijskog izvještavanja, snimanje videa, obrada zvuka i izrada radijskog priloga uvelike će pomoću u kreiranju novih izvannastavnih aktivnosti i osmišljavanja potpuno novih školskih sadržaja. Ideja je puno, kao i volje za radom.

– Od prvog, pa sve do zadnjeg dana projekta vladala je odlična atmosfera, prvenstveno pozitivna i prijateljska. Djeca su se jako zbližila, ostvarila nova prijateljstva. Bilo ih je lijepo vidjeti kako surađuju, zabavljaju se, rade u timu, predlažu ideje i ono najvažnije, uče kroz igru i zanimljiv sadržaj. Sve to će biti poticaj za daljnji rad s djecom, jer ću u nastavi hrvatskog jezika integrirati znanja i vještine koje sam stekla. Primjerice, učili smo o vrstama kadrova, montaži, snimanju dokumentarnog filma. Djeca su naučila napisati radijsku vijest, montirati ton i izraditi kompletan radijski prilog. Sve je to bitno za obrazovanje i razvijanje jezične discipline kultura i mediji. Zahvaljujemo se Alfa radiju, Jadroliniji i svim ostalim partnerima koji su nam kroz projekt omogućili stjecanje bogatog iskustva u Bjelovaru i Novalji, istaknula je Mirela Zorić, nastavnica hrvatskog jezika u II. OŠ Bjelovar.

Projekt je proveden u partnerstvu s Jadrolinijom, Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Janafom, Gradom Novaljom i Gradom Bjelovarom te Turističkom zajednicom Bjelovarsko – bilogorske županije.

 


PODIJELI S PRIJATELJIMA!