Rasprava o izmjenama zdravstvenih zakona: Više naknade i veća zaštita djece, evo svih detalja

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

U Hrvatskom saboru raspravljalo se o izmjenama dva ključna zakona iz područja zdravstva, Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju i Zakonu o zdravstvenoj zaštiti. Naime, oba prijedloga predviđaju značajne promjene koje se tiču građana i zdravstvenih djelatnika.

Izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, koje bi trebale stupiti na snagu 1. kolovoza, donose ublažavanje obveze redovitog javljanja Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO) za određene skupine nezaposlenih osoba koje nisu prijavljene na Zavodu za zapošljavanje.

– Osobe na rodiljnoj ili roditeljskoj potpori, osobe koje zbog zdravstvenog stanja ili drugih opravdanih razloga ne mogu pristupiti HZZO-u, kao i osobe s invaliditetom drugog i trećeg stupnja težine, bit će izuzete od obveze osobnog javljanja, pojasnila je ministrica zdravstva Irena Hrstić.

Zakonskim izmjenama značajno se povećava i naknada plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad. Najniži mjesečni iznos raste s dosadašnjih 110 eura na 353 eura, dok se najviši iznos povećava sa 565 na 995 eura. Povećanje se odnosi i na osiguranike koji nemaju neprekidnih devet mjeseci radnog odnosa, a završili su na dugotrajnom bolovanju.

Novost je i puna plaća za roditelje koji njeguju teško bolesno dijete do sedme godine života, dok se troškovi prijevoza u zdravstvene svrhe određuju po novoj formuli, 0,025 posto proračunske osnovice po kilometru, između adrese pacijenta i najbliže ugovorne zdravstvene ustanove, uključujući i one u inozemstvu.

Sabor će u hitnoj proceduri razmatrati i izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojima se predlaže ukidanje obveze pripravničkog staža i stručnog ispita za brojne zdravstvene struke, kao dio procesa liberalizacije tržišta zdravstvenih usluga.

Izmjene obuhvaćaju primalje – asistentice, fizioterapeutske tehničare, zdravstveno – laboratorijske tehničare, sanitarne tehničare i inženjere, farmaceutske tehničare, dentalne asistente i tehničare, kao i prvostupnike radne terapije, radiološke tehnologije i medicinsko – laboratorijske dijagnostike.

Također, novim zakonskim rješenjima pooštravaju se uvjeti za rad zdravstvenih djelatnika protiv kojih su podignute kaznene prijave zbog zlostavljanja djece.

Izvor: HINA


PODIJELI S PRIJATELJIMA!