Izložba koja vraća u prošlost: Sjećate li se vremena kad su zidovi imali dušu?
U mirnim selima moslavačkog kraja, iza zatvorenih vrata napuštenih kuća, još uvijek postoje zidovi koji govore – izblijedjelim bojama, napuklim ornamentima i tihim slojevima sjećanja. Upravo ti zidovi i njihove šare poslužili su kao glavna inspiracija izložbi Valjc, zajedničkom umjetničkom projektu Antonije Putić i Matka Antolčića, čije se otvorenje održava 4. srpnja 2025. u 19 sati, u Ateljeu Antolčić u Čazmi.
Riječ je o jedinstvenoj interdisciplinarnoj suradnji proizašloj iz terenskog istraživanja i strasti prema tradicijskim tehnikama unutarnjeg uređenja, ponajprije staroj tehnici valjcanja zidova s pomoću gumenih valjaka i kartonskih šablona. Zanat koji danas gotovo u potpunosti iščezava, dobiva novo umjetničko ruho kroz ovu izložbu.
Zanimljivo je kako je suradnja između Putić i Antolčića započela spontano putem društvenih mreža. Antonija Putić već godinama vodi popularnu Facebook stranicu Boje Bilogore, gdje kroz fotografije i tekstove dokumentira krajolik, običaje i svakodnevicu moslavačkog i bilogorskog kraja.
– Na Antonijinoj stranici primijetio sam fotografije zidova iz starih seoskih kuća, to nije bila samo dokumentacija, već fotografski rad s jasnim osjećajem za teksturu, boju i kompoziciju. Odmah sam vidio potencijal za likovnu nadogradnju i zajednički projekt, kaže Matko Antolčić, istaknuti slikar i grafičar s brojnim samostalnim izložbama.
Suradnja je uskoro prerasla u zajednički terenski rad, a uključivala je obilazak sela, snimanje interijera, razgovore s mještanima, istraživanje slojeva boja i uzoraka. Posebnu inspiraciju umjetnici su pronašli u susretu s obitelji Nikole Novakovića, lokalnog majstora valjcanja, čiji su originalni valjci i danas sačuvani. Ti će se valjci prvi put predstaviti i javnosti, mnogi, naime, ni ne znaju kako izgledaju alati kojima su stvarani ti ornamenti.
Za Antoniju Putić, projekt Valjc nosi i duboko osobno značenje. Dio istraživanja odvijao se u njezinom rodnom selu Lamincu, u općini Štefanje, gdje se nalazi i kuća njezine obitelji.
– Ova izložba je za mene više od projekta. To je oproštaj, dokumentiranje nečeg što nestaje pred našim očima. Svaka šara na zidu, svaki sloj boje priča o mojoj obitelji koja je tu živjela. Vjerujem da imamo odgovornost sačuvati ono što polako nestaje, ne zato da bismo živjeli u prošlosti, nego da bismo razumjeli tko smo i odakle dolazimo. Ako to ne zabilježimo sada, možda više nikad nećemo imati priliku, rekla je Putić.
Izložba donosi spoj dokumentarne fotografije i slikarstva. Putić s velikim poštovanjem bilježi stvarno stanje zidova i njihovih valjkastih ornamenata, dok Antolčić u tim motivima pronalazi polazište za vlastite slikarske interpretacije, stvarajući radove inspirirane enformelom – pravcem koji se bavi teksturom i slikarskim tragovima kao jezikom izražavanja.
– Ovo je za mene bio izazov, ali i prirodan nastavak mog dosadašnjeg rada. Fascinirala me slučajnost slojeva, kako se kroz godine zidovi mijenjaju, ali ostavljaju vizualne tragove. Ti zidovi postaju slike, čak i bez nas umjetnika – naš je zadatak samo ih prepoznati i spasiti, ističe Antolčić.
U pripremi izložbe umjetnici su istraživali sela u Općini Štefanje, a fotografije koje čine okosnicu izložbe nastale su upravo u Blatnici, Lamincu, Starom Štefanju i Narti. U vremenu kada se rijetko tko odlučuje na terenski rad, Antonija Putić s nesmanjenom strašću i pažnjom nastavlja dokumentirati ono što polako blijedi – sjećanja utisnuta u boju, ornament i zid. Njezinu predanost već je prepoznala publika kroz Facebook stranicu Boje Bilogore, ali i istoimenu izložbu održanu u Zagrebu.
Fotografije nastale na terenu nisu samo dokumenti, one su svjedočanstva o protoku vremena i tihoj ljepoti koja još uvijek postoji. Valjc nije tek izložba, to je susret likovne umjetnosti i baštine, prošlog i sadašnjeg vremena, osobnog i kolektivnog sjećanja. Ovim projektom umjetnici pozivaju publiku da se prisjete jednostavne estetike seoskih domova, onih boja i uzoraka koje smo možda zaboravili, ali koje i dalje govore.
Podsjetimo, izložba “Valjc” otvara se 4. srpnja 2025. u 19 sati u Ateljeu Antolčić u Čazmi i ostaje otvorena do kraja rujna.