Od ‘gazele’ sa stotinu zaposlenika do kaznene prijave i vjerovnika kratkih rukava: Kako je propao podravski tehnološki san
Nekadašnja najbrže rastuća koprivnička tvrtka Hangar 18 koja je zapošljavala stotinu radnika i osvajala međunarodne nagrade za NOA pametne telefone završila je kaznenom prijavom protiv vlasnika i vjerovnicima koji su ostali kratkih rukava, a od cijelog tehnološkog carstva preostalo je tek 25.253 eura, pokazuje najnovije izvješće stečajnog upravitelja.
Stečajna masa koprivničkog proizvođača trenutno se sastoji od oročenih 24.000 eura i dodatnih 1.253 eura na računu. U zadnjem tromjesečju uspjela je naplatiti 5.372 eura iz različitih izvora, ali troškovi su bili duplo veći, što govori o tome koliko je malo mesa ostalo na kostima nekad moćne tehnološke tvrtke.
Zlatna kuna i EISA nagrada: NOA telefoni osvajaju Europu
Priča o Hangar 18 bila je prava tehnološka bajka. Na vrhuncu poslovanja, 2019. godine, tvrtka je zapošljavala stotinjak ljudi i prodavala NOA uređaje u devet zemalja Europe i Rusije. Hrvatska gospodarska komora dodijelila joj je “Zlatnu kunu” za najuspješnije srednje poduzeće, a NOA telefoni osvajali su međunarodna priznanja.
Model NOA H10le dobio je nagradu EISA za “Best Buy Smartphone”, što je bilo ogroman uspjeh za hrvatski brend. NOA telefoni bili su poznati po tome što su nudili napredne tehnologije poput dvostrukih kamera i AMOLED ekrana po pristupačnim cijenama, često su među prvima uvodili novitete, tik uz globalne brendove.
Osim pametnih telefona, pod NOA brendom proizvodili su se i tableti te LED televizori koji su nudili “affordable premium” filozofiju s Android operativnim sustavom, WiFi povezivošću i petogodišnjim jamstvom. Brend je bio poznat i po razvijenoj servisnoj mreži koja je kupcima pružala “premium care” usluge.
Hangar 18 osnovan je 2009. godine s tek 20.000 kuna (oko 2.700 eura) temeljnog kapitala – simboličan iznos za tvrtku koja će postati jedan od rijetkih domaćih proizvođača pametnih telefona. Jedanaest godina kasnije kapital je narastao na nevjerojatnih 12 milijuna kuna (oko 1,6 milijuna eura), što predstavlja rast od gotovo 600 posto.
NOA se pozicionirala kao prepoznatljiv hrvatski tehnološki brend koji je uspješno konkurirao svjetskim gigantima. Prodavali su stotine tisuća uređaja diljem Europe i Rusije, razvili vlastitu tehnologiju i uspostavili proizvodni lanac u suradnji s kineskim partnerima.
Tvrtka je imala ambiciozne planove za daljnje širenje, otvarala nova prodajna mjesta i investirala u nova tržišta. Međutim, iza fasade uspjeha skrivali su se veliki financijski problemi.
Financijska katastrofa
Brza ekspanzija i ambiciozni planovi pokazala se kao kobna kombinacija. Hangar 18 financirao je rast kroz kredite od desetak banaka, a dugovi su se gomilali brže nego što je tvrtka mogla ih otplaćivati. Račun tvrtke ušao je u neprekidnu blokadu, što je bio formalan povod za otvaranje predstečajnog postupka 2019. godine.
Tada su nepodmirene obveze iznosile 170 milijuna kuna (oko 22,6 milijuna eura), ali to je bio tek početak financijske katastrofe. Do zaključenja stečaja 2023. godine ukupne obveze narasle su na vrtoglavih 32,37 milijuna eura, dok su se akumulirani gubici popeli na 32,33 milijuna eura.
Najveći vjerovnici bile su banke – Zagrebačka banka, Podravska banka, Kentbank, RBA, PBZ, Sberbank i HPB, ali u tom nezavidnom društvu našli su se i Hrvatski Telekom te Porezna uprava. Sva vrijednija imovina prodana je tijekom stečaja, a vjerovnici su ostali kratkih rukava.
Kaznena prijava protiv vlasnika
Drama se nije završila zatvaranjem stečaja. Protiv bivšeg direktora i vlasnika Marija Kralja podnesena je kaznena prijava zbog sumnje na prijevaru u gospodarskom poslovanju i krivotvorenje isprava. Sumnja se da je davao lažne podatke bankama za dobivanje kredita.
Vjerovnici su se odlučili da pokretanje postupka radi naplate 1,3 milijuna eura od Kralja odgode do trenutka kada se pronađe imovina pogodna za ovrhu. Ta potraživanja trenutno “vise u zraku” bez realnih izgleda za naplatu.
Od četiri sudska postupka koji su se vodili nakon stečaja, dva su završena. Uspješno je naplaćeno 2.723 eura od tvrtke Top Team Plus, dok je upravni spor protiv Ministarstva gospodarstva izgubljen u travnju. Još se vode dva postupka protiv Pevexa vezana uz spornu tražbinu od 157.813 eura.
Od ambicija prema globalnom tržištu do 25.000 eura
Danas je od tvrtke Hangar 18 ostalo tek 25.253 eura u stečajnoj masi.
Stečajni upravitelj Nenad Homar u svojem zadnjem izvješću istaknuo je da nema uvjeta za naknadnu diobu sredstava vjerovnicima. Čak i žigovi NOA brenda, upisani u registru intelektualnog vlasništva, neće se unovčiti jer nema kupaca.
Hangar 18 tako ostaje kao priča o tome kako se brza ekspanzija i preveliko zaduživanje mogu pretvoriti u financijsku katastrofu, bez obzira na kvalitetu proizvoda i međunarodno priznanje. Od tehnološkog čuda koje je bilo ponos Podravine ostalo je tek upozorenje za buduće poduzetničke generacije.