Mali genijalci velikih platna sudjelovali u projektu koji spaja škole i umjetnike Europe
U II. osnovnoj školi Bjelovar već se nekoliko godina zaredom uspješno provodi eTwinning projekt „U svijetu likovnih umjetnika“, koji je izvorno osmislila učiteljica Sandra Vuk. Projekt je ove godine nastavljen u 2.b razredu pod vodstvom učiteljice Barbare Bajsić, a rezultati učenika ponovno su prepoznati i nagrađeni – prošle školske godine okrunjeni su europskom oznakom kvalitete, eTwinning European Quality Label.
Projekt je u svom sedmom izdanju prerastao nacionalne granice i danas okuplja učenike i učitelje iz različitih europskih zemalja. Njegove koordinatorice su učiteljice Nevena Petrović i Snežana Stević. Cilj je projekta upoznati učenike s velikim imenima svjetske i domaće likovne umjetnosti, potaknuti ih na razvijanje vlastitog likovnog izričaja te osnažiti njihovu vizualnu pismenost i kreativnost.
Tijekom godine, učenici 2.b razreda upoznali su se s radovima velikana poput Joana Miróa, Claudea Moneta, Henrija Matissa, Vasilija Kandinskog, Rosine Wachtmeister i Mile Marquize. Poseban doživljaj bio je posjet Miróovoj izložbi u Đurđevcu u rujnu 2024. godine. Hrvatsku likovnu scenu predstavio im je Josip Generalić, jedan od najvažnijih predstavnika naive. Nakon upoznavanja biografija i analiziranja umjetničkih djela, učenici su stvarali vlastite radove inspirirane djelima velikih uzora.
„Umjetnike biram prema temama koje obrađujemo tijekom nastavne godine, vodeći računa o njihovoj povezanosti s važnim datumima i sadržajima iz drugih predmeta. Tako projekt doprinosi ostvarivanju međupredmetnih ciljeva“, objašnjava učiteljica Bajsić.
Osim što razvija umjetničke vještine, projekt obuhvaća i teme digitalne pismenosti, sigurnosti na internetu, kao i suradnju među učenicima kroz virtualne susrete, zajedničke aktivnosti, razmjenu božićnih čestitki i korištenje digitalnih alata poput aplikacije Jigsawpuzzle, putem koje su učenici slagali reprodukcije umjetničkih djela.
Projekt doprinosi i razvoju socijalnih i građanskih kompetencija, potiče poduzetnički duh te razvija kritičko mišljenje, u skladu s kurikulumom Likovne kulture i međupredmetnih tema. Kulminacija rada je izložba dječjih radova, koja se tijekom srpnja može razgledati na Dječjem odjelu Narodne knjižnice „Petar Preradović“ u Bjelovaru.
Svi zainteresirani mogu pratiti projektne aktivnosti i putem službene stranice škole:
os-druga-bj.skole.hr/sve-izvan-nastave/etwinning-2
te na YouTube poveznici:
https://youtu.be/HvCB2Nca_dc
Na kraju školske godine, učenici su u evaluaciji izrazili veliko zadovoljstvo sudjelovanjem u projektu te s oduševljenjem najavili iščekivanje novih umjetničkih avantura u nadolazećoj godini.