Zbog žalbe odgođen početak radova na budućoj šetnici
Bjelovarčani će se, prema sve sudeći, morati naoružati dodatnim strpljenjem kada je u pitanju nedosanjana i često spominjana šetnica uz potok Bjelovacka. Nakon što su nedavno otvorene ponude na natječaj Hrvatskih voda vrijedan 7,2 milijuna eura na koji je pristiglo četiri ponude, pristigla je i prva žalba. Naime, bjelovarska Hidroregulacija žalila se Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave na odluku o odabiru izvođača.
Hrvatske vode odabrale su slovensko-hrvatski konzorcij VGP DRAVA Ptuj i BAGERKOP-ROBERTO iz Novog Marofa čija je ponuda vrednovana na 6,6 milijuna eura sa PDV-om. Lokalna tvrtka iz Blajburskih žrtava uložila je žalbu protiv odluke o odabiru.
Od četiri pristigle ponude, jedna je odmah odbačena. Slovensko poduzeće Kostak ponudilo je iznos veći od procijenjene vrijednosti, što je automatski dovelo do isključenja. Treći sudionik bio je BINĐO iz Ivanić-Grada, dok se Hidroregulacija sada žali na odluku komisije.
Ako Državna komisija prihvati žalbu, postupak bi se mogao ponoviti ili modificirati, što bi dodatno prolongiralo početak radova na najvažnijoj dionici Bjelovacke u gradu.
Brezovac – kružni tok – Lug
Radovi na uređenju potoka Bjelovacka tek su prvi korak prema ostvarenju dugogodišnje želje građana – uređenju šetnice duž vodotoka. Projekt je planiran na dionici Brezovac – kružni tok kod Lidla – Lug, dugoj oko pet kilometara.
Glavni problem bio je rješavanje imovinsko-pravnih odnosa jer korito i nasip Bjelovacke pripadaju Hrvatskim vodama. Nakon što Hrvatske vode završe regulaciju “donjeg ustroja”, Grad Bjelovar planira urediti šetnicu i biciklističku stazu duž potoka.
Dio korita Bjelovacke trebao bi se opločiti kako ne presuši tijekom ljeta, što će imati pozitivan ekološki učinak. Projekt će se izvoditi u dvije faze – prva od kružnog toka do Luga, a druga od rotora do Brezovca.
Prema prvotnom planu, odabrani izvođač trebao je početi radove do 20. lipnja 2025., no žalba Hidroregulacije sada postavlja to pod upitnik. Bjelovarčani koji već godinama čekaju uređenu šetnicu uz omiljeni gradski potok morat će se naoružati dodatnim strpljenjem.