Počast ili širenje mržnje: Sud određuje tko će zbog ZDS posegnuti u novčanik
Jedan muškarac uzviknuo je “Za dom” ispred spomenika hrvatskih branitelja i vratio se kući bez kazne. Drugi je pokušao ući na utakmicu sa šalom na kojem je pisalo isto, ali on je kažnjen s 3000 kuna. Obje pravomoćne presude donio je Visoki prekršajni sud u Zagrebu ove godine u razmaku od četiri mjeseca, a vjerno pokazuju kako jedan te isti pozdrav može biti i dopušten i zabranjen, ovisno o tome gdje ga i zašto netko izgovori.
Prva se priča dogodila 26. siječnja 2021. u zagrebačkom parku. Nekoliko ljudi skupilo se na obilježavanju 30. godišnjice osnivanja Hrvatskih obrambenih snaga. Muškarac je prišao spomeniku poginulog HOS-ovca i dvaput uzviknuo “Za dom”. Okupljeni su mu odgovorili “spremni”. Netko je to prijavio policiji.
“Radi se o odavanju poštovanja branitelju koji je poginuo za Hrvatsku”, objasnili su suci u svibnju ove godine u obrazloženju pravomoćne oslobađajuće presude. Spomenik ionako nosi natpis “Za dom spremni” kao dio obilježja postrojbe u kojoj je služio poginuli branitelj. Sud je napravio iznimku jer se događaj zbio “ispred spomenika HOS-ovca tijekom komemorativnog skupa”.
Druga se priča dogodila osam mjeseci ranije u Splitu, dakle sredinom 2020. godine. Navijač je stigao na nogometnu utakmicu sa šalom oko vrata. Na šalu je pisalo “za dom spremni”. Policija ga je zaustavila na ulazu. Objasnio je da šal nosi u spomen na dvojicu rođaka koji su poginuli u Domovinskom ratu te da nije imao loše namjere.
“Bez obzira na povod, takvo postupanje nije dopušteno”, stoji u obrazloženju pravomoćne presude istog suda iz siječnja ove godine. Objasnili su da pozdrav Za dom spremni “simbolizira mržnju prema ljudima drugačije etničke pripadnosti” i da osobni motivi ne mijenjaju njegovu protupravnost.
U Zagrebu je bilo bitno što se događaj zbio ispred spomenika na kojem već piše taj pozdrav, tijekom obilježavanja obljetnice vojne postrojbe koja ga je koristila. U Splitu je bilo bitno što se dogodilo na sportskom objektu gdje su takvi pozdravi striktno zabranjeni.
“Upotreba ovog pozdrava za odavanje počasti braniteljima HOS-a zahtijeva tolerantniji pristup”, zaključili su suci u zagrebačkom slučaju. U splitskom su poručili da “sportski objekti zahtijevaju stroži pristup” bez obzira na osobne motive.
Splitski navijač pokušao je uvjeriti sud da se pozivanje na branitelje iz obitelji odnosi na HOS. Njegov odvjetnik naveo je stariju sudsku odluku koja je navodno zahtijevala razlikovanje povezanosti pozdrava s NDH ili Domovinskim ratom. Sud je odbacio argument objasnivši da “navedeni predmet ne predstavlja sudsku praksu”.
Ove presude ujedno otkrivaju i kako sudovi postupaju bez jasnih zakonskih smjernica.
“Nedostaje konkretna zakonska norma koja bi jasno propisala koja obilježja totalitarnih režima predstavljaju remećenje javnog reda”, priznali su suci. Umjesto zakona, oslanjaju se na preporuke vladinog vijeća i vlastitu procjenu “društvene specifičnosti”. Podsjetimo, Vlada je 2018. osnovala vijeće koje je preporučilo ograničenu dopustivost spornih pozdrava “strogo vezano uz odavanje počasti braniteljima na javnim mjestima”.
Foto: HINA/FAH