USKOK stiže u Varaždin, ali za stalno, a s njim i bjelovarski kriminalci
Na Županijskom sudu u Varaždinu uskoro bi se trebao ustrojiti novi odjel specijaliziran za korupciju i organizirani kriminalitet, vidljivo je iz prijedloga zakona o izmjenama Zakona o sudovima koji je upućen u javnu raspravu.
Novi USKOK-ov odjel preuzeo bi predmete korupcije i organiziranog kriminaliteta s područja varaždinskog i bjelovarskog županijskog suda, čime bi se značajno rasteretio zagrebački sud koji trenutno pokriva sedam županijskih sudova.
Iako je u posljednje vrijeme USKOK izuzetno aktivan u Varaždinu zbog niza korupcijskih afera, uhićenja i istraga protiv lokalnih dužnosnika i zaposlenika javnih poduzeća, sve istrage do sada su se provodile iz Zagreba uz suradnju s lokalnom policijom. Osnivanjem stalnog odjela omogućit će se učinkovitije postupanje u ovoj vrsti predmeta.
Varaždin bi tako postao peti grad u Hrvatskoj s USKOK odjelom, uz Zagreb, Split, Rijeku i Osijek. Split i dalje pokriva cijelu Dalmaciju – Dubrovnik, Šibenik i Zadar, Rijeka zadržava Istru s Pulom, a Osijek pokriva Slavoniju sa Slavonskim Brodom i Vukovarom.
Prijedlogom zakona sucima će se izrijekom zabraniti primanje darova, osim protokolarnih darova manje vrijednosti, što je jedna od preporuka Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj za jačanje odgovornosti sudaca.
Mijenja se i nadležnost za odlučivanje o sporosti sudskih postupaka pa će umjesto predsjednika višeg suda, o zahtjevima građana za suđenje u razumnom roku odlučivat će predsjednik suda gdje se predmet vodi.
Usto, radi veće transparentnosti rada sudstva svi sudovi morat će osnovati ustrojstvene jedinice za informiranje javnosti na čelu s glasnogovornicima.
Od ostalih izmjena vrijedi spomenuti povećanje težišta na kvalitetu i brzinu rada u ocjenjivanju sudaca, a ova mjerila nosit će do 70 umjesto dosadašnjih 60 bodova od ukupno mogućih 150.
Nadležnost za propisivanje stručnog usavršavanja sudaca prenosi se s ministra pravosuđa na predsjednika Vrhovnog suda, što ministarstvo obrazlaže jačanjem neovisnosti sudbene vlasti.
Obvezno specijalno usavršavanje proširuje se na sve suce koji sude u obiteljskim predmetima, a ne samo na suce općinskih sudova kao do sada.
Izmjene su prvenstveno odgovor na presudu Suda Europske unije od 11. srpnja 2024. koja je utvrdila da hrvatski sustav “obveznih pravnih shvaćanja” krši pravo EU jer omogućava prisilno mijenjanje sudskih odluka.
Kao zamjena za ukinuti sustav, u svim županijskim i visokim sudovima osnovat će se posebni odjeli za praćenje i proučavanje sudske prakse koji će savjetovati suce, ali ih neće moći prisiljavati na promjene odluka.
Vrhovni sud dobit će mogućnost suđenja u proširenom vijeću za spornu praksu, a Centar sudske prakse će se ukinuti jer će njegovu ulogu preuzeti novi sustav automatske objave svih sudskih odluka.
Za službenike u sudovima predviđa se pojednostavljenje pa oni koji polože poseban stručni ispit neće morati polagati državni ispit i obrnuto.
Većina odredbi stupila bi na snagu osmog dana od objave u Narodnim novinama, dok bi ključne organizacijske promjene trebale počeli 1. siječnja 2026. godine.