Ovo je video koji morate pogledati: Prometna vila u 58 sekundi objasnila sve što trebate znati o vožnji na električnim romobilima

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Vožnja električnih romobila posljednjih je godina postala svakodnevica na hrvatskim cestama, pločnicima i biciklističkim stazama. No, premda ih vozi sve više ljudi, malo tko je uopće svjestan da za romobile vrijede jasna prometna pravila. Upravo zato Prometna vila, pravim imenom Italina Benčević, odlučila je snimiti kratak video koji na slikovit način sažima najvažnije zakonske odredbe koje vozači romobila moraju poštivati.

„Mnogo, mnogo ljudi vozi električni romobil, a u pravilu uopće ne zna da postoje zakonske odredbe koje se tiču njihove vožnje. Romobili su u zakonu definirani kao osobna prijevozna sredstva što je pojam koji još mnogima nije poznat“, objašnjava Benčević.

U videu koji traje 58 sekundi, Prometna vila kroz niz konkretnih primjera podsjeća kako romobil smije voziti isključivo jedna osoba, a nošenje kacige zakonski je obavezno. Policija dodatno preporučuje i zaštitu za koljena i laktove, iako to nije propisano zakonom. Električni romobil, prema zakonu, ne smije voziti brže od 25 kilometara na sat, a mora imati bijelo svjetlo sprijeda i crveno straga, što je posebno važno noću ili kad je smanjena vidljivost.

Romobili se trebaju voziti po biciklističkim stazama i trakama, no budući da ih u mnogim gradovima nedostaje, vožnja je dozvoljena i po cestama, ali samo onima na kojima je ograničenje brzine do 50 kilometara na sat.

Velik problem, ističe Benčević, predstavljaju slušalice. Iako zakon dozvoljava jednu slušalicu u ili na uhu, Prometna vila ističe da bi idealno bilo ne imati ih.

„Mladi i tinejdžeri vrlo često stavljaju obje slušalice u uši i time se potpuno isključe iz prometa. Psiholozi s kojima sam razgovarala savjetuju da se slušalice uopće ne koriste, a ako baš moraju, onda samo jedna“, upozorava naša sugovornica.

Nažalost, praksa pokazuje da se prometna pravila često krše. Djeca i mladi često se voze romobilima bez kacige, s prijateljima iza sebe i prebrzo, slušajući glazbu.

„Čitam komentare na društvenim mrežama i shvaćam koliko nam nedostaje prometne kulture i sustavne edukacije. Djeca često smatraju da je ‘kul’ voziti bez zaštite i kršiti pravila. Zato apeliram na roditelje, razgovarajte s djecom. Objasnite im što je sigurno, a što nije. Pokušajmo svi zajedno srušiti tu ideju da je frajerluk važniji od sigurnosti“, naglašava Benčević.

Dodaje i kako je podizanje prometne svijesti posao svih od roditelja preko institucija i učitelja pa sve do medija.

„Ako želimo sigurnije ceste, svi moramo dati svoj doprinos jer romobili jesu praktični, ali ni približno bezopasni koliko ih se često doživljava”, zaključuje Benčević.

 

Video: Italina Benčević (Prometna vila)

 


PODIJELI S PRIJATELJIMA!