Natječaji za POS stanove padaju ko kruške, evo zašto mladi ne mogu do jeftinih stanova

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama od prošlog rujna do svibnja ove godine poništila je šest natječaja za izgradnju POS stanova ukupne vrijednosti 25,9 milijuna eura jer su sve pristigle ponude značajno premašile procijenjene vrijednosti temeljene na etalonskoj cijeni građenja.

Podsjetimo, program društveno poticane stanogradnje trebao bi omogućiti mladim obiteljima kupnju stanova po cijenama značajno nižim od tržišnih jer gradovi i općine u kojima se grade često besplatno ustupaju zemljište za izgradnju te pokrivaju troškove uređenja komunalne infrastrukture i priključaka. Primjerice, Karlovac ustupio je zemljište besplatno i osigurao komunalnu infrastrukturu, Bjelovar je oslobodio kupce svih troškova zemljišta i priključaka, a slične mjere imaju Opatija, Sv. Filip i Jakov te mnogi drugi gradovi.

Etalonska cijena građenja je parametar koji utvrđuje Ministarstvo graditeljstva na temelju prosječnih troškova gradnje po kvadratnom metru u Hrvatskoj. Maksimalna prodajna cijena POS stana ne smije premašiti etalonsku cijenu uvećanu za 60 posto, što trenutno iznosi 1.912 eura po kvadratnom metru. To je ograničenje glavni krivac za poništenje natječaja u Osijeku, Belišću, Trogiru, Karlovcu, Delnicama i Kumrovcu i ukazuje na sistemski problem procjene troškova gradnje u cijeloj zemlji.

Kako bi se taj problem premostio, u javno savjetovanje pušten je prijedlog nove etalonske cijene građenja za društveno poticanu stanogradnju koja će uskoro iznositi 1.315 eura po kvadratnom metru, u odnosu na sadašnjih 1.196 eura. Zbog nove etalonske cijene maksimalna prodajna cijena POS stana neće smjeti biti viša od 2.104 eura po kvadratnom metru uključujući PDV.
Međutim, niti nova, viša cijena neće zadovoljiti apetite građevinskog sektora, kao što je vidljivo iz ponovno raspisanih natječaja u Trogiru i Osijeku. U Trogiru je cijena skočila s 2,4 na 3,8 milijuna eura, a u Osijeku s 15,8 na 17,6 milijuna eura. Međutim, nakon otvaranja ponuda ponovno je uslijedio hladni tuš. U Trogiru najniža ponuda iznosi 5,35 milijuna eura, odnosno 40 posto viša od nove procjene, a u Osijeku najniža ponuda iznosi 22,3 milijuna eura, što je 27 posto više od procijenjene vrijednosti.

Vrijedi spomenuti i da državna birokracija uporno pokušava uhvatiti korak s razigranim građevinskim sektorom, a etalonska cijena građenja povećava se po treći put u kratkom vremenskom razdoblju. U kolovozu 2024. etalonska cijena iznosila je 1.195 eura, što je omogućavalo maksimalnu prodajnu cijenu od 1.793 eura po kvadratnom metru. U veljači 2025. maksimalna cijena povećana je na 1.912 eura, a sada se predlaže novo povećanje na 2.104 eura po kvadratnom metru.

 


PODIJELI S PRIJATELJIMA!