Ovo je 7 koraka za izvlačenje EU novca koji rade… Sve dok vas ne uhvati EPPO
Sudske presude ponekad mogu poslužiti gotovo kao vodiči za one koji žele razumjeti kako funkcioniraju složene sheme izvlačenja novca preko javnih nabava. Nedavna presuda Županijskog suda u Zagrebu protiv vlasnika Franz-neta zbog namještanja EU natječaja toliko detaljno opisuje jednu od takvih operacija da praktički pruža korak-po-korak objašnjenje.
Riječ je o aferi iz Oroslavja gdje je IT konzultant Petar Krsnik između 2019. i 2021. godine namjestio natječaj za europski projekt WiFi4EU, program Europske komisije koji je gradovima nudio 15.000 eura za instalaciju javnog bežičnog interneta.
Krsnik je istovremeno bio i predstavnik grada i predsjednik stručnog povjerenstva koje je biralo izvođača radova, a da stvar bude još gora, preko svoje tvrtke Vezor doista je i obavio taj posao i zaradio na njemu.
Cijelu shemu je razotkrilo EPPO (Europsko javno tužiteljstvo koje istražuje malverzacije s europskim novcem), a mi donosimo do sada javnosti nepoznate detalje koji su navedeni u obrazloženju te presude.
1. korak: Odaberite pravi EU program
Europska komisija je kroz WiFi4EU program nudila gradovima 15.000 eura za instalaciju javnog bežičnog interneta. Savršen izbor za malverzacije, relativno mala svota koja neće privući previše pozornosti, a dovoljno velika da se isplati “trud”. Grad Oroslavje je aplicirao u travnju 2019. i dobio vaučer.
2. korak: Postavite ljude na ključne pozicije
Petar Krsnik se je pozicionirao kao predstavnik grada i predsjednik stručnog povjerenstva za javnu nabavu, sklopivši dogovor s Franjom Posavcem, vlasnikom Franz-neta. Ključno je bilo da ista osoba koja bira izvođača ima interes u određenom izboru. U ovom slučaju, Krsnik je bio istovremeno vlasnik treće tvrtke u lancu.
3. korak: Skrojite natječaj po mjeri
Tehničke specifikacije je napisao prema opremi koju je posjedovao Franz-net. Kriterij odabira je postavio na najnižu cijenu. Franz-net je ponudio 3.448 eura (25.966 kuna) za posao procijenjene vrijednosti 12.035 eura (90.600 kuna), što je nevjerojatno niska cijena koja bi trebala alarmirati svakog normalnog naručitelja.
4. korak: Uspostavite trojni lanac pranja novca
Franz-net je dobio posao, ali ga nije obavio. Umjesto toga Franz-net je “ustupio” posao tvrtki ENC IT za 8.301 euro (62.500 kuna), ENC IT je naručio iste poslove od tvrtke Vezor za 7.882 eura (59.375 kuna), a Vezor je stvarno obavio posao. Ključni detalj: vlasnik Vezora je Petar Krsnik, upravo onaj koji je kao predsjednik povjerenstva birao Franz-net.
5. korak: Pokrijte tragove legitimnim radom
Internetska mreža je stvarno instalirana i funkcionira. Europska agencija je u ožujku 2021. provjerila da sve radi i isplatila 15.000 eura Franz-net-u. Nema tehničkih problema, korisnici su zadovoljni, EU je uplatila novac.
6. korak: Naplatite dvostruko
Franz-net je poslao Gradu Oroslavju dva računa: 3.448 eura (25.966 kuna) za opremu i 11.429 eura (86.025 kuna) za instalaciju – ukupno 14.877 eura (111.991 kuna). EU je platila 15.000 eura, a grad je dobio račun za gotovo istu svotu. Novac se tako “oprao” kroz gradski proračun.
7. korak: Izvucite se s uvjetnom kaznom
Franjo Posavec je osuđen na šest mjeseci zatvora uvjetno, što praktički znači da ako sljedeće dvije godine ne počini novo kazneno djelo, neće ići u zatvor.