Slijedi li stambeni boom na potpomognutim područjima? Država je široke ruke, evo što sve nudi
Građani s potpomognutih područja moći će kupiti neuseljive stanove u državnom vlasništvu, dobiti potporu od 50 posto umjesto dosadašnjih 25 posto za obnovu kuća te po prvi put ostvariti stambeno zbrinjavanje kao hrvatski iseljenici ili žrtve obiteljskog nasilja temeljem nepravomoćnih presuda, prema izmjenama Zakona koje je u četvrtak donijela Vlada.
Građani koji ostvare pravo na stambeno zbrinjavanje moći će kupiti neuseljiv stan u državnom vlasništvu. Imat će godinu dana da ga osposobe za stanovanje, usele se i prijave prebivalište, inače će morati vratiti novac.
Novčana potpora korisnicima koji sami ugrađuju građevni materijal udvostručuje se s 25 na 50 posto vrijednosti darovanog materijala.
“Ono što je važno, povećamo novčane potpore za ugradnju materijala s 25 na 50 posto, s obzirom na rast cijena građevinskog materijala”, kazao je potpredsjednik Vlade i ministar Branko Bačić.
Stambeno zbrinjavanje se po prvi put proširuje na hrvatske iseljenike, njihove potomke i članove obitelji koji se žele nastaniti u Hrvatsku. Trebaju dostaviti ovjerenu izjavu da nemaju drugu stambenu jedinicu u Hrvatskoj ili matičnoj državi te da je nisu otuđili unazad 15 godina.
Žrtve obiteljskog nasilja mogu ostvariti pravo na smještaj i temeljem nepravomoćne presude, a ne samo pravomoćne kao dosad.
“Proširuje se mogućnost ostvarenja prava na stambeno zbrinjavanje osobama žrtvama nasilja u obitelji i to prihvaćanjem nepravomoćnih presuda, što do sada nije bio slučaj”, istaknuo je Bačić.
Dugogodišnji korisnici stanova u vlasništvu gradova, općina i javnih ustanova na potpomognutim područjima moći će ih otkupiti po povoljnim uvjetima kao državne stanove, a ne samo po tržišnim cijenama kao dosad.
Čak i oni koji ne ostvare pravo na stambeno zbrinjavanje mogu otkupiti stan po tržišnim uvjetima ako u njemu žive minimalno deset godina.
Vlasnici stanova u zadnjoj etaži etažiranih kuća dobit će građevni materijal za popravak krovova bez potrebe za suglasnošću ostalih suvlasnika.
Korisnici mogu podnijeti zahtjev za otkup ili darovanje tek nakon pet godina prebivanja u stambenoj jedinici, kod EU projekata nakon deset godina. Zabrana prodaje bez suglasnosti Ministarstva produžuje se s tri na pet godina.
Organiziranu ugradnju materijala mogu ostvariti svi korisnici zajamčene minimalne naknade te oni čiji dohodak ne prelazi jednu proračunsku osnovicu po članu kućanstva.
Najamnina se izjednačuje na 0,36 eura po četvornom metru mjesečno za sve korisnike na potpomognutim područjima umjesto dosadašnjih 0,07 do 0,36 eura.
Država će 149 bivših nositelja stanarskih prava kojima ne može osigurati stan ponuditi novčanu isplatu. Većina ih čeka u Zagrebu (35), Splitu (26), Zadru (24) i Dubrovniku (15). Iznos se računa množenjem etalonske cijene građenja s površinom stana na koju imaju pravo.
Zakonom se detaljno uređuje Program pomoći za povratak Hrvata u Bosnu i Hercegovinu. Hrvati koji su se vratili u mjesto prijeratnog prebivališta mogu dobiti osnovni građevni materijal oslobođen carina i poreza.