Proglašena prirodna nepogoda u jednom gradu i tri općine, evo što tamošnji poljoprivrednici trebaju napraviti
Župan Marko Marušić u ponedjeljak, 11. kolovoza, donio je Odluku o proglašenju prirodne nepogode zbog suše na području Grada Grubišnog Polja i općina Dežanovac, Đulovac i Severin koja je navedena područja zahvatila u periodu od početka svibnja do sredine srpnja 2025. godine. Zbog ove suše na navedenim područjima uzrokovana je materijalna šteta na poljoprivrednim kulturama (ratarske kulture, livade, pašnjaci, povrtlarske i voćarske kulture).
Župan je Odluku donio na temelju zahtjeva gradonačelnika i načelnika navedenog grada i općina koji su zahtjev podnijeli na prijedlog gradskog i općinskih Povjerenstava za procjenu štete od prirodnih nepogoda.
Svi koji su pretrpjeli štetu, imaju rok od osam dana od dana proglašenja da ju prijave gradskom i općinskim Povjerenstvima koja će ih unijeti u Registar šteta te potom elektronskim putem dostaviti Županijskom povjerenstvu.
Konačnu procjenu šteta Županijsko povjerenstvo dostavlja Državnom povjerenstvu koje utvrđuje prijedlog o visini obeštećenja, a konačnu odluku o tome donosi Vlada RH.