Nova Rača se sprema za svetkovinu Velike Gospe, evo što se sve priprema
U Biskupijskom marijanskom svetištu u Novoj Rači ovoga tjedna sve je u znaku priprema za proslavu Blagdana Velike Gospe, jednog od najvažnijih vjerskih i kulturnih događaja u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Kao što smo već pisali, program će se odvijati od 14. do 17. kolovoza, a uključuje duhovna slavlja, sportska natjecanja, zabavne sadržaje i veliki scenski prikaz povijesti Nove Rače.
Načelnik Općine Nova Rača, Darko Knežić, pozvao je sve stanovnike županije, ali i hodočasnike iz drugih krajeva Hrvatske, da se pridruže proslavi.
„Program počinje 14. kolovoza u 19 sati Svetom misom i pjevanjem marijanskih pjesama. Dan kasnije, na samu Veliku Gospu, održat će se tri mise, a nakon toga slijede i nogometne utakmice veterana i seniora, dok 16. kolovoza na red dolazi tradicionalna traktorijada s dvadesetak starih traktora i natjecanjem u Alki,“ rekao je Knežić.
Dodao je kako će tih dana biti i brojnih aktivnosti za djecu, od radionica oslikavanja do besplatnih napuhanaca te likovna kolonija i izložba starih zanata. Vrhunac programa u nedjelju bit će večernji scenski prikaz „Nova Rača na račvanju stoljeća“, nakon kojeg slijedi koncert Slavonskih Lola.
Branislava Novković, predsjednica Kulturno-umjetničke udruge „Ivan Vitez Trnski“, najavila je tradicionalni koncert marijanskih pučkih pjesama, koji se održava 14. kolovoza nakon mise.
„Ove godine nastupit će četiri kulturno-umjetničke udruge. To su „KUD Josip Čoklić“ Rakitovića kod Donjeg Miholjca, „KUD Prijatelji Berek“ iz Bereka, Hrvatsko srce iz Velikog Grževca i naš domaći KUD. Sam koncert počinje u 19 sati sa Svetom Misom i nakon toga će se održati koncert. Pozivamo sve da nam se pridruže i uveličaju naš dan,“ poručila je Novković.
Vjerski dio programa predstavio je župnik župe Uznesenja Blažene Djevice Marije i rektor svetišta, vlč. Mihil Gojani. Podsjetio je kako je proslava započela trodnevnicom te naglasio važnost duhovne pripreme vjernika.
„Na samu Veliku Gospu imat ćemo jutarnju misu u 8 sati, svečanu misu u 11 sati koju će predstaviti Bjelovarsko-križevački biskup mons. Vjekoslav Huzjak, te večernju misu u 18 sati. Posebno nas raduje što ćemo mise ponovno slaviti u crkvi, koja je nakon četiri godine sanacije ponovno otvorena za vjernike,“ rekao je vlč. Gojani.
Scenski prikaz „Nova Rača na račvanju stoljeća“ treću će godinu zaredom režirati Slaven Klobučar, koji ističe kako se radi o jedinstvenom spoju povijesti, kulture i zajedništva.
„U četrdesetak minuta prikazujemo osam stoljeća povijesti Nove Rače, od vitezova templara, preko Osmanlija, do današnjeg vremena. U izvedbi sudjeluje više od stotinu kostimiranih izvođača, a pripreme traju cijelu godinu. Na taj način želimo spojiti svjetovni, vjerski i povijesni identitet našeg mjesta,“ naglasio je Klobučar, zahvalivši svima koji sudjeluju u pripremi scene i organizaciji.
Organizatori su na kraju još jednom pozvali sve ljude dobre volje da posjete Novu Raču ovih dana, dožive bogat program i sudjeluju u slavlju Velike Gospe.