Mato Lovrak u Šibeniku, evo kako se naš Kulturni centar predstavio ekipi s mora
Kulturni centar „Mato Lovrak“ ove je godine po prvi put sudjelovao u programu Međunarodnog dječjeg festivala u Šibeniku s radionicom izrade lutaka od komušine. Na šibenskoj rivi mali su Šibenčani tijekom dva dana izrađivali lutkice od osušenih listova kukuruza, igrali igru križić-kružić i upoznavali se s ostalim igrama Družbe Pere Kvržice. Njih tridesetero, u dobi od 6 do 9 godina, brzo su usvojili vještinu oblikovanja ovog tradicionalnog materijala, koji je za ovu prigodu dopremljen iz polja Velikog Grđevca.
S puno kreativnosti i spretnosti, dječje su ruke pretvarale komušinu u lutkice kakve su izrađivali i Lovrakovi likovi – Pero, Draga, Ljuban, Milo Dijete, Šilo, Medo i ostali junaci djetinjstva. Veselje i ponos na vlastite rukotvorine bili su očiti, jer unatoč tome što mnogi od njih kod kuće imaju brojne tvornički izrađene igračke i sve više vremena provode u virtualnom svijetu, iskustvo stvaranja vlastite igračke bilo im je jedinstveno i dragocjeno.
Ova radionica jedna je u nizu tradicijskih radionica koje Kulturni centar „Mato Lovrak“ redovito organizira s ciljem prenošenja vrijednosti učenja kroz igru, učenja iz prirode i u prirodi – vrijednosti koje je u svojim romanima zagovarao i sam Mato Lovrak, jedan od najvažnijih hrvatskih dječjih pisaca.
Sudjelovanje na festivalu u Šibeniku, gradu prijatelju djece, za Centar iz Velikog Grđevca predstavlja veliko zadovoljstvo jer i sam djeluje u službi djece i s djecom. Ova je prilika poslužila i za razgovore između predstavnika Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku i Kulturnog centra o budućoj suradnji. Već su dogovoreni zajednički programi za iduće festivalsko izdanje, kao i mogućnosti gostovanja u Velikom Grđevcu.
Dodatna poveznica između Šibenika i Kulturnog centra „Mato Lovrak“ je i glazbenik Arsen Dedić, autor glazbe za „Himnu zadrugara“ i pjesmu „Dobro jutro“, skladbe koje su, uz stihove Drage Britvića, ušle u ekranizaciju romana Vlak u snijegu. Stih „Kad se male ruke slože, sve se može!“ postao je motivacijska misao koju već više od pedeset godina s jednakim žarom ponavljaju i mali i veliki, u školi, u igri, u životu.