
Tko si može priuštiti privatne trudničke preglede: Donosimo detaljan cjenik usluga
BJELOVAR – U životu svake trudnice jedno je najvažnije – dobrobit njezinog djeteta. Za tu se dobrobit brinu zdravstveni djelatnici odnosno ginekolozi čija je obaveza ukazati na sve one dobre, a ponekad i loše strane tog važnog putovanja za svaku buduću majku.
U Hrvatskoj svaka žena osigurana pri Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO) starija od 12 godina ima pravo izabrati ginekologa na razini primarne zdravstvene zaštite. To znači da svaka žena tijekom svog života ima “svog” primarnog ginekologa kojem ide “besplatno” to jest putem HZZO-a. Ipak, mnoge žene kada zatrudne mijenjaju stranu što zbog straha za dijete što zbog moguće bolje provjere svog zdravlja i zdravlja djeteta zbog čega odlaze privatnim ginekolozima.
Na području Bjelovara uslugu privatnih pregleda nudi troje ginekologa/ica – Nikola Galkowski, Goran Pavlović i Romana Švaljek Toth.
Specijalistička ginekološka ordinacija dr. Romana Švaljek Toth
– Nudimo trudnicama sve što im treba. Radi se o klasičnom trudničkom ginekološkom pregledu, trudničkom ultrazvuku, konzultacijama, ponavljanim pregledima, 4D ultrazvuku koji je zapravo 3D ultrazvuk u realnom vremenu, anomaly scan na početku i negdje na sredini trudnoće, CTG, Color Doppler trudnički, sve zapravo što im je potrebno u kontroli trudnoće – kaže dr. Švaljek Toth.
Cijene pregleda
Pojedinačni trudnički pregled je 30 eura, a cijena dalje raste s dodatnom uslugom.
– Trudnički ultrazvuk je 50 eura, ponavljani trudnički pregledi s ultrazvukom su 60 eura, anomaly scan 60 eura, 4D ultrazvuk 70 eura, CTG 10, s time da se sve može kombinirati. U slučaju da pratim trudnici cijelu trudnoću, 4D i anomaly scan ni ne naplaćujem jer se rade u sklopu pregleda svaki put kada trudnica dođe – dodaje.
Prisustvo očeva
Mnoge trudnice za privatne preglede se odlučuju kako bi i sam otac sudjelovao na pregledu.
– Meni je to normalno i drago, dapače. Svaka žena koja je došla na neki oblik ultrazvuka došla je u pratnji muža. Ipak je to njegova žena i njegovo dijete pa je logično da ga zanima. Neki se strašno srame i neugodno im je, ali kada se opuste sve je bolje, čak se i rasplaču. Bude raznih zanimljivih situacija – rekla je doktorica kod koje se, kaže, na pregled ne čeka.
Prenatalna dijagnostika
Ordinacija dr. Švaljek Toth nudi i prenatalnu dijagnostiku. Prenatalne dijagnostičke metode obuhvaćaju niz pretraga koje se obavljaju u trudnoći, a služe procjeni zdravstvenog stanja ploda. Koriste se najčešće za procjenu rizika od postojanja različitih kromosomskih i genetičkih abnormalnosti u ploda.
Goran Pavlović – Poliklinika dr. Došen za internu medicinu i ginekologiju
Inače šef ginekologije u OB “Dr. Anđelko Višić” Bjelovar Goran Pavlović radi i privatno u Poliklinici dr. Došen za internu medicinu i ginekologiju.
– Trudnicama je na raspolaganju kompletni ginekološki pregled zajedno s PAPA testom, brisevima, ultrazvučnim pregledom i konzultacijama o daljnjem tijeku trudnoće i daljnjim kontrolama. Ovisno o rizičnosti trudnoće, pregledi se obavljaju od tri do četiri tjedna. U prosjeku, od početka trudnoće pa do 36 tjedna, pregledi se obavljaju svakih mjesec dana. Nakon toga, trudnicu se upućuje na kontrole u bolnicu u kojoj namjerava roditi što je od 36 tjedna pa do termina jednom tjedno – kaže dr. Pavlović.
Prije trudnoće, preporučuje se obaviti kompletnu krvnu sliku, dodaje.
– Trudnica treba provjeriti krv, krvnu grupu, šećer, urin te eventualno napraviti urinokulturu ako se smatra da prijeti neka infekcija – rekao je.
Prenatalni testovi također su nešto što se nudi u Poliklinici dr. Došen, a prema dr. Pavloviću testovi su postali standard i gotovo svaka trudnica ih radi.
Popularnost privatnih pregleda
– Dosta se ide na privatne preglede i to bez obzira idu li trudnice kod svojih primarnih ginekologa ili ne. Neke se odlučuju i privatno voditi cijelu trudnoću. Zašto? Mislim da je to prije svega zbog vremena i posvećenosti pacijenticama. Konkretno slučaj kod mene, u danu znam u bolnici obaviti od 30 do 40 pregleda dok privatno trudnica bude i pola sata na pregledu, što u bolničkim uvjetima nije moguće – dodaje.
Na ginekološkom odjelu u bolnici ipak je dopušteno prisustvo očeva.
– Kod nas u bolnici, pogotovo na ultrazvučnim pregledima, dopušteno je da pratnja bude s trudnicom na pregledu što je meni veliki plus. Ženi je lakše i ugodnije kada uz sebe ima partnera, a uz to je normalno da partnera zanima kakvo je stanje s djetetom – poručuje dr. Pavlović.
Iskustvo majke kod privatnika
Majka trojice dječaka Anamarie Jeličić sve svoje trudnoće vodila je kod privatnog ginekologa, točnije doktora Nikole Galkowskog.
– Dio prve trudnoću sam išla u Dom zdravlja na preglede, a drugu polovicu kod privatnog ginekologa jer sam ipak odlučila roditi u Zagrebu. Dr. Galkowskog sam odabrala zbog preporuke i zato što je radio u klinici u kojoj sam odlučila roditi. Bila sam prezadovoljna. Uvijek je bio izuzetno ljubazan, detaljan prilikom pregleda i posvetio mi je minimalno pola sata vremena prilikom svakog pregleda. Ono što mi se također svidjelo je to što sam ispred sebe imala veliki ekran na kojem sam mogla gledati bebu i pratiti sve što mi je govorio, što u Domu zdravlja nije bio slučaj – rekla je Jeličić.
Koliko otprilike košta privatni pregled u trudnoći?
– Ne sjećam se točno, a iskreno nisam baš ni zbrajala koliko me koštala jedna trudnoća kod privatnog ginekologa. Mislim da je to bio iznos negdje oko 2.500, 3.000 kuna. Na preglede sam išla svaka četiri tjedna, pred kraj trudnoće je to bilo naravno češće. Sjećam se da je kompletan pregled s papa testom prije dvije godine bio 500 kuna, a pregled oko 200, 300 kuna. Zapravo nikada nisam gledala na to kao trošak jer sam znala da će mi liječnik biti dostupan doslovno u bilo koje doba dana ili noći što mi je bilo veoma važno, osobito u prvoj trudnoći kada si u strahu zbog svake promjene, ne znaš kako sve to izgleda, kada krenuti u bolnici i slično. U prvoj trudnoći sam dobila trudove oko dva sata u noći i kako su oni postajali sve češći i jači nazvala sam dr. Galkowskog oko tri sata. Iskreno nisam očekivala da će mi se čovjek javiti, ali on me nazvao povratno nakon nekoliko minuta i umirio me, dao nekoliko savjeta i naravno uputio u bolnicu. U tom trenutku mi je to stvarno puno značilo. Preporučila bih ga svakoj trudnici jer je detaljan, uvijek ljubazan i pažljiv. Ne znam kako je kod drugih privatnih liječnika, ali on mi je zaista tijekom sve tri trudnoće uvijek bio dostupan u svako doba dana te sam se uvijek mogla posavjetovati s njim što je meni bilo jako važno – poručila je Jeličić.
Koga god trudnice izabrale za pregled u trudnoći, najvažnije je ono već spomenuto na početku priče – zdrava i živa beba unutar i van tijela majke.
FOTO: Facebook Specijalistička ginekološka ordinacija dr. Romana Švaljek Toth