Svatko od nas ima dio zavičajne prošlosti kod sebe, koja je vaša priča?
Festival povijesti Kliofest državna je manifestacija koja se tijekom drugog tjedna u svibnju obilježava nizom aktivnosti diljem Hrvatske. Glavni je cilj Kliofesta popularizacija povijesti i srodnih znanosti te predstavljanje novih istraživanja i publikacija. Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU-a u Bjelovaru sudjeluje u ovoj manifestaciji od 2018. godine organizacijom stručno-znanstvenih skupova, predavanja i izložbi. Zbog specifičnih okolnosti prošle godine organizaciju događanja preuzeo je Ogranak Hrvatskoga pedagoško-književnog zbora u Bjelovaru.
Cilj ovogodišnjeg stručno-znanstvenog skupa pod nazivom “Istraživanja i interpretacije zavičajne prošlosti” bio je naglasiti teme vezane uz lokalnu povijest. Skup je održan 15. svibnja 2025., a program je obuhvatio niz zanimljivih predavača i izlaganja. Viša arhivistica Državnog arhiva u Bjelovaru Tatjana Ružić predstavila je svoj kratkometražni film, videopriču “Miroslav Uhlir: o doseljavanju i životu čeških obitelji”.
Učenici Medicinske škole Bjelovar prezentirali su projekt “Alkoholizam u zavičajnom kontekstu”. U ovom su projektu povezali struku s povijesnim istraživanjima, knjižnicom i književnim djelima, a njihove su mentorice bile Valerija Turk Presečki, Zorka Renić, Iva Ban i Dubravka Grganić Rožman.
Posebne zahvale valja uputiti gostu, akademiku Željku Cvetniću, voditelju Zavoda HAZU-a u Velikoj Gorici, što je unatoč brojnim obvezama izdvojio vrijeme za sudjelovanje na ovom skupu. Njegovo izlaganje “Sveci, životinje i legende” pobudilo je velik interes. Ističe se i vrijednost istoimene publikacije koju je akademik Cvetnić objavio u nakladi Akademijina Zavoda u Velikoj Gorici.
Kustosica Gradskog muzeja u Čazmi, Marina Junger Sokolović, predstavila je Topoteku Svakodnevica čazmanskog kraja, digitalnu zbirku koja je pokrenuta u sklopu muzeja. Osim toga, Marina Junger Sokolović zajedno s prof. dr. sc. Vladimirom Strugarom, članom suradnikom HAZU-a i dosadašnjim upraviteljem Akademijina Zavoda u Bjelovaru, dala je prikaz povijesno, ali i jezično vrijednog teksta “Staro selo Štefanje početkom 20. stoljeća” autora Nikole Novakovića. Riječ je o izdavačkom dragulju Odsjeka za etnologiju Zavoda za povijesne i društvene znanosti HAZU-a.
Ovaj stručno-znanstveni skup organiziran je u suradnji s Gradom Bjelovarom, Bjelovarsko-bilogorskom županijom, Državnim arhivom u Bjelovaru, Ogrankom HPKZ-a Bjelovar, Ogrankom Matice hrvatske Bjelovar, Veleučilištem u Bjelovaru i Županijskim stručnim vijećem nastavnika povijesti osnovnih škola Bjelovarsko-bilogorske županije.