Besplatno učlanjenje, kvizovi i čitanje na glas: počinje najčarobniji mjesec u godini
Kao i svake godine, Mjesec Hrvatske knjige i ove će se godine obilježiti u knjižnicama diljem Hrvatske, a iznimka nije ni ona bjelovarska. Na dječjem odjelu pripremili su pregršt sadržaja kroz koje se najmlađi mogu zaljubiti u knjigu od 15. listopada pa do 15. studenog.
– Ono što mi volimo organizirati u ovo doba godine su književni susreti s nagrađenim književnicima, pa ćemo tako održati promociju romana Koraci, 15. listopada s početkom u 12 sati u prostoru Bjelovarskog kazališta. Željka Vlajnić je dobitnica nagrade Mato Lovrak za ovaj izuzetno dobar roman koji je objavljen lani– kaže voditeljica dječjeg odjela knjižnice, Branka Mikačević.
24. listopada organiziraju predstavljanje romana Izgubljeni gospodin Kovač, u 10 sati, također u kazalištu. U studenom planiraju književni susret s književnicom Snježanom Babić Višnjić, promocija romana Leteća kuća gospodina Prosperiusa, a taj je roman dobio nagradu Dragan Radulović. No, neće tu biti samo predstavljanja romana.
Nacionalni kviz za poticanje čitanja i natjecanje u čitanju na glas
– Ono što je u mjesecu Hrvatske knjige specifično za dječji odjel, to je Nacionalni kviz za poticanje čitanja – knjižničari preporučuju. Dakle pozivamo sve naše korisnike, djecu koja žele sudjelovati u ovom kvizu, da dođu i posude jednu od tri knjige, a to su Bodljikava knjiga Ive Dužić, Josip Sršen je napisao Divlji lektor, a Melita Rundek – Psima ulaz zabranjen. Dakle, ove knjige trebaju pročitati i onda ispuniti online kviz kako bi sudjelovali u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja – pojašnjava Mikačević.
U Bjelovarskom kazalištu 29. listopada u 10 sati održat će se gradska razina natjecanja u čitanju na glas. 12. studenog u 10 sati, na istom mjestu, održat će se i Županjska razina tog naticanja.
– Imamo informaciju da će ove godine 21. studenog biti i državna razina naticanja u čitanju na glas u knjižnici Vlado Gotovac u Sisku. Dvije godine se nije održavala državna razina, s obzirom na to da je tamo bio potres, pa uvjeti nisu bili povoljni – pojašnjava.
Besplatno će učlanjivati školarce, a i oni mogu na jedan dan postati knjižničari
31. listopada, uz Dan štednje, već nekoliko godina imaju akciju u kojoj besplatno učlanjuju sedmaše i osmaše koji nisu njihovi članovi. Za vrijeme Mjeseca hrvatske knjige, od 15. listopada do 15. studenog na dječjem odjelu knjižnice složena je izložba Vaše knjižničarke preporučuju, na kojoj su izložene njihove preporuke za knjige i slikovnice. U obilazak knjižnice u mjesecu knjige će i prvašići, koji će također saznati što sve knjižnica nudi i zašto se dobro u nju učlaniti.
– Uz Dan dječjih knjižnica, koji se obilježava četvrtu godinu, na dječjem odjelu knjižnice bit će jedan program koji se zove Ja knjižničar. 16. listopada od 12 do 14 sati na dječjem odjelu, djeca korisnici postaju knjižničari na jedan dan, svi oni koji žele raditi u knjižnici mogu se prijaviti ovdje kod nas i vidjeti kakav je to posao knjižničarke i što mi sve radimo – poziva Mikačević i napominje da će se uz “rad” odlično i zabaviti.
Za kraj, poziva roditelje da im se jave, u knjižnicu ili na broj 244-447 i svakako učlane svoje vrtićance ili školarce na dječji odjel knjižnice.
– Iznimno je važno čitanje knjiga i slikovnice, da svakodnevno provedete, pogotovo ako su djeca niži razred osnovne škole i predškolarci, bar 15 minuta dnevno uz knjigu jer mnogostruke su dobrobiti čitanja. Sve smo češće svjedoci nekih teškoća u pažnji, u govoru kod djece, a čitanje može utjecati na takve teškoće – zaključuje Mikačević i poručuje svima da su dobrodošli kod njih po knjigu, čašicu razgovora ili šalicu čaja.