CENTAR KOMPETENTNOSTI S mladima će raditi preko stotinu stručnjaka

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

KOPRIVNICA – U Koprivnici je održana Početna konferencija projekta „Centar kompetentnosti u Koprivničko-križevačkoj županiji“ kojim će se unaprijediti infrastruktura Obrtničke škole Koprivnica te partnerske ustanove Strukovne škole Đurđevac. Navedene škole će se ovim iznimno vrijednim projektom u kojem Županija sudjeluje kao partner rekonstruirati, nadograditi i opremiti sa svom relevantnom specijaliziranom opremom vezanom za (pod)sektore elektrotehnike i računalstva što će omogućiti pristup kvalitetnom učenju temeljenom na radu te razvoj kompetencija radne snage i budućih zaposlenika lokalnih i regionalnih tvrtki.

Župan Darko Koren, koji je prisustvovao konferenciji zajedno sa zamjenicima Darkom Sobotom i Ratimirom Ljubićem,  uvodno je zahvalio svima koji su sudjelovali na ovom vrlo važnom projektu kojim će se kreirati uvjeti za moderno srednje strukovno školstvo 21. stoljeća.

-Ovo je značajan susret koji smo dugo očekivali jer ima višedimenzionalnu vrijednost kad se govori o sektoru obrazovanja, odnosno segmentu strukovnog obrazovanja koji je u posljednjih nekoliko godina i na nacionalnoj razini prepoznat kao iznimno važan. Centrom ćemo utjecati na okolnosti u obrazovanju i gospodarstvu na području županije te unaprijediti infrastrukturu koja je preduvjet da bi obrazovanje imalo predispozicije proizvesti kadar stručnih i kompetentnih mladih ljudi za tržište rada. Vrijednost projekta je 30 milijuna kuna, a preko Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije osiguran su bespovratna sredstva u 100 postotnom iznosu. Ovo je jedan od najznačajnijih projekata koje provodimo uz projekt izgradnje pet školskih sportskih dvorana i njem ćemo stvoriti uvjete kako bi  strukovno obrazovanje bilo spremno odgovoriti na sve izazove 21. stoljeća naglasio je župan dodavši kako je cilj obrazovati stručan kadar za lokalne i regionalne tvrtke te na taj način pomoći dodatnom razvoju županijskog gospodarstva.

Župan je podsjetio da su već potpisani ugovori za  izradu projektno-tehničke dokumentacije  u vrijednosti  600.000 kuna te da je za ovu godinu planirano provođenje postupka javne nabave i provođenje infrastrukturnih radova.

U ime prijavitelja projekta prisutnima se obratio ravnatelj Obrtničke škole Koprivnica Zlatko Martić koji je zahvalio na pomoći, kazavši kako je Centar kompetentnosti u Koprivničko-križevačkoj županiji imati velik utjecaj na razvoj obrazovanja u budućnosti.

-Hvala Županiji i PORA-i te partnerima, bez njih ovo ne bi bilo moguće ostvariti. Djelatnicima i učenicima naše škole ovo iznimno mnogo znači jer dobit ćemo prostor i opremu koja će omogućiti stjecanje i usvajanje novih znanja te mogućnost za stvaranje novih strukovnih kurikuluma koji će osigurati stručni kadar za naše gospodarske subjekte – napomenuo je Martić.

Ravnatelj Strukovne škole Đurđevac Darko Špoljar, koja sudjeluje kao partner na projektu zahvalio je Županiji što je školu prepoznala kao vrijednog partnera te istaknuo važnost sinergijskog djelovanja svih sudionika projekta.

U ovom smo razdoblju puno surađivali i ostvarili brojne kontakte ne samo međusobno već i sa gospodarstvenicima koji će imati velike koristi od Centra kompetentnosti. Dugo sam u strukovnom obrazovanju i mogu reći kako je ovo velik korak unaprijed. Hvala PORA-i, Županiji i stručnim službama te svima koji su bili maksimalna podrškakazao je Špoljar.

Na konferenciji  je održana i prezentacija projektnih aktivnosti koje je predstavio pročelnik Upravnog odjela za financije i javnu nabavu, ujedno i voditelj projekta Darko Masnec koji je naglasio kako će na projektu biti angažirano više od stotinu stručnjaka iz područja obrazovanja i gospodarstva raznih profila, a koji će u idućem razdoblju raditi na uspostavi Centra kompetentnosti.

-Vjerujem da ćemo imati izuzetno bitan faktor obrazovanja ne samo naše županije već i cijele regije koji će moći odgovoriti na sve izazove koje gospodarstvo postavlja pred obrazovanje. Ovo je prva prava reforma u stvaranju škola za 21. stoljeće koje su prilagođene potrebama života i gospodarstva. Najvažnije je da će ljudi kroz procesa obrazovanja dobiti prijeko potrebna znanja koja će im pomoći u životu naglasio je Masnec.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!