STOŽER KKŽ O stanju na granici te testiranim i osobama pod nadzorom

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

KOPRIVNICA – Na koordinaciji užeg dijela Stožera civilne zaštite Koprivničko-križevačke županije koja je danas održana u Županijskoj upravi razmijenjene su informacije o  aktualnoj zdravstvenoj situaciji po pitanju koronavirusa. Pritom je zaključeno kako se svi protokoli i preporuke provode redovito, u skladu s naputcima Nacionalnog stožera civilne zaštite, Ministarstva zdravstva i Zavoda za javno zdravstvo te kako nema mjesta strahu ili panici jer sve zdravstvene ustanove i službe na području županije obavljaju svoj posao u skladu s profesionalnim standardima.

-Redovito provodimo preporuke Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske i za sada u našoj županiji nema mjesta panici i stanovnici se mogu osjećati sigurno. Nismo registrirali niti jednu osobu zaraženu koronavirusom. Do sada smo imali dvije osobe pod sumnjom, no testiranja su pokazala da su one negativne. Trenutno je  70-ak osoba pod zdravstvenim nadzorom liječnika, pratimo razvoj situacije i nema mjesta strahu ili panici – naglasio je zamjenik koprivničko-križevačkog župana i predsjednik županijskog Stožera Ratimir Ljubić te dodao kako je preporuka Stožera da se sva javna okupljanja, bez obzira na broj sudionika, odgode što su učinili i neki sportski savezi te Hrvatska vatrogasna zajednica.

Zamjenik Ljubić je pozvao osobe koje imaju respiratorne simptome ili simptome prehlade i gripe da ne dolaze na okupljanja većeg broja ljudi nego da ostanu u svojim domovima. Apelirao je i da se ne šire neprovjerene informacije koje stvaraju problem epidemiološkoj službi te da se svi pridržavaju svih javno dostupnih uputa i preporuka o održavanju higijenskog standarda.

Koprivničko-križevački župan Darko Koren je pohvalio rad Stožera kazavši kako su u dosadašnjem tijeku svi dionici sustava zaštite pokazali iznimno visoku razinu profesionalnosti i odgovornosti.

-Spremni smo na razne solucije, no s obzirom na riječi stručnjaka uistinu nema razloga za širenjem straha među stanovništvom. Naše su službe pripravne i ovim se putem zahvaljujem cijelom Stožeru na odgovornom pristupu ovoj problematici. Cijeli sustav u Republici Hrvatskoj dobro funkcionira, od nacionalne do lokalne razine i moram reći kako smo se kao država ozbiljno prihvatili provođenja svih potrebnih mjera kako bi se problem riješio na adekvatan način – istaknuo je Koren.

Ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije Draženka Vadla istaknula je kako osim virusa gripe nema cirkulacije koronavirusa među domaćim stanovništvom te dodala kako je prema novim protokolima i uputama proširen popis zemalja ugroženih zemalja. Zaraženim područjima s osobito visokim rizikom smatraju se Kina, Južna Koreja, Hong Kong, Japan, Singapur, Iran i Italija., a stroge kontrole provode se nad putnicima koji stižu iz Austrije, Švicarske, Njemačke, Velike Britanije, Španjolske, Švedske.

-Svi oni koji dolaze iz tih područja moraju na 14 dana u obaveznu karantenu pa je preporuka da se vrate u zemlju iz koje dolaze ili da uopće ne kreću na put. Molimo naše sugrađane da se poslovno ili turistički ne odlaze u ta područja jer će po povratku dobiti rješenje sanitarnog inspektora o smještaju u izolaciju. Važno je kazati kako su osobe koje možda na granici nisu dobile rješenja, a dolaze iz tih zemalja, dužne javiti se epidemiolozima. Treba istaknuti kako svi naši sugrađani koji nisu odlazili van granica države nisu zaraženi jer nema cirkulacije koronavirusa, odnosno cirkulira samo virus gripe i prehlade. Mnogo se naših sugrađana javlja iz predostrožnosti, no za to nema potrebe jer ako nisu bili u zemljama ugroze ili u kontaktu s ljudima koji bi bili pozitivni nisu mogli razviti simptome. Oni koji bi eventualno osjetili neke ozbiljnije simptome neka se jave – napomenula je Vadla.

Ravnatelj OB „Dr. Tomislav Bardek“ Mato Devčić kazao je kako je bolnica u protekla dva mjeseca poduzela sve mjere koje se tiču osiguranja smještajnih i ljudskih kapaciteta te zaštitne opreme za zbrinjavanja osoba sa simptomima ili oboljelih od koronavirusa.

-Naš Infektološki odjel ima spremnih sedam kreveta za potpunu izolaciju uz mogućnost proširenja na više od 25 mjesta. Imamo i kapacitete za liječenje težih oblika pacijenata koji bi zahtijevali intenzivni nadzor i liječenje. Stanovnicima naše županije mogu poručiti da budu mirni, imamo sve infrastrukturne kapacitete, preko 200 zdravstvenih djelatnika koji su educirani i nema mjesta zabrinutosti. Epidemiološka služba iznimno dobro obavlja posao kako na državnoj tako i na lokalnoj razini, spremni smo za sve razvoje situacija – istaknuo je Devčić.

O situaciji na graničnim prijelazima izvijestio je načelnik Policijske uprave Koprivničko-križevačke Vjekoslav Štimac napomenuvši kako je stanje stabilno i pod kontrolom.

Popis ugroženih zemalja se povećao, no primijetili smo da se broj putnika svakodnevno smanjuje, očito su stanovnici shvatili ozbiljno informacije. U proteklih dana smo imali nekoliko slučajeva dolazaka na naše granične prijelaze državljana Njemačke i Japana koje smo upoznali da su po ulasku u Hrvatsku obavezni provesti 14 dana u karanteni pa su  odustali od ulaska u našu državu. Pratimo sva javna okupljanja i ona koja nemaju taj karakter, a u suradnji sa Stožerom dajemo preporuku da se ona odgode ili otkažu kako bi smanjili broj ljudi koji bi se pojavljivali na jednom mjestu – pojasnio je načelnik Štimac.

Pročelnica Službe ureda župana i zamjenica načelnika Stožera Melita Ivančić kazala je kako će se početkom tjedna u suradnji županijskog Doma zdravlja i Zavoda za javno zdravstvo održati i dodatna edukacija za liječnike opće medicine i zdravstvene djelatnike hitne medicinske službe o korištenju zaštitnih sredstava i svih protokola koji su na trenutno na snazi. Dodala je kako je Županijska uprava sukladno uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske poduzela sve propisane mjere kako bi se smanjila potencijalna mogućnost zaraze koronavirusom među zaposlenicima i strankama koje dolaze u Županijsku upravu.

-Na svim vidljivim mjestima i sanitarnim čvorovima postavljene su upute o osnovnim mjerama zaštite i načinu pranja ruku, oblicima prevencije bolesti te protokolima kako postupati. Od danas će se na punktovima gdje dolazi najveći broj stranaka, a to je Matični ured koristiti dozatori s dezinficijensom te provoditi čišćenja više puta dnevno najfrekventnije dodirne točke s ciljem zaštite zaposlenika i svih stranaka koje dolaze – kazala je Ivančić.

 


PODIJELI S PRIJATELJIMA!