U Bjelovaru najbolje tek dolazi, a Bajsa će pobijediti Marušić jer ima nove ideje i entuzijazam

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

S aktualnim gradonačelnikom Bjelovara Dariom Hrebakom (HSLS) razgovarali smo nakon službeno objavljene kandidature za novi mandat.

 • Izbornu kampanju počeli ste u Korenovu, zašto baš tamo?

Mogao sam se “slikati” uz bilo koji od projekata koji smo napravili, od obnovljenog glavnog parka, obnovljenog Doma kulture koji će biti naše novo kazalište ili kako to volim zvati, hram bjelovarske kulture, na obnovljenom Boriku ili bazenima. Idemo po novi mandat i to što je danas ledina, za četiri će godine biti sasvim nešto drugo. Tu će biti najveća poslovna zona u županiji tik do brze ceste, Bjelovarske toplice i tu će se događati dobre stvari za Bjelovar – nova radna mjesta, nekoliko tisuća njih u budućnosti. To je mjesto koje će biti snažni poticaj razvoju turizma uz koji se veže naša poljoprivreda, tu će se vidjeti dinamično gospodarstvo koje se razvija, Bjelovar koji ima sve više kvalitetnih sadržaja… Znači, od ledine do stvaranja novih prilika za Bjelovarčane, poticanje poduzetništva, otvaranja prilika za naše OPG-ove – to je za mene kvalitetna politika, stvaranje, nove vrijednosti, iskorištavanje prilika za dobrobit Bjelovara i njegovih stanovnika.

 • Čuli smo što ste sve napravili u mandatu kao gradonačelnik. Što ste htjeli, a niste?

Prije četiri godine ušli smo u kampanju s jasnom vizijom razvoja grada Bjelovara kao pametnoga grada, Bjelovara kao centra ove regije u punom smislu te riječi, s učinkovitom gradskom administracijom, otvorenom prema poduzetnicima… I svoja smo obećanja ispunili – Bjelovar je prvi u Hrvatskoj svojim građanima omogućio da vide baš svaki račun koji Grad plaća, digitalizirali smo procese, probili se u 10% najučinkovitijih gradova po povlačenju novca iz EU fondova.

Ono što nismo, a trebalo nam je neko vrijeme da dođemo do toga – i to je ozbiljan plan za drugi mandat – je iskorištavanje geotermalnih izvora jer već desetljećima znamo da doslovno ležimo na vrućoj vodi. Koristim ovu priliku da kažem da je upravo pokojni pročelnik Ivica Markovinović bio i znalac i zagovornik razvoja priče na geotermalnim izvorima, a danas mu u svoje osobno ime i u ime svih stanovnika Bjelovara zahvaljujem na tome. Nismo stigli u prvom mandatu jer samo priprema dokumentacije za te projekte traje nekoliko godina, ali smo stvorili uvjete da sada možemo iskoristiti taj potencijal i to će otvoriti novu razvojnu stranicu Bjelovara. Najbolje za Bjelovar tek dolazi.

 • Koje ste pouke izvukli iz prvog mandata vođenja grada?

Kako idemo, svi učimo, pa tako ima puno stvari koje sam naučio, a nisam ih bio ni svjestan. Sigurno je to da rezultate donosi dobar tim ljudi, ali isto tako sam naučio da ako nema ambicije i ako nisi spreman 24 sata posvetiti se ovome poslu, onda će prilike prolaziti pokraj tebe, pokraj Bjelovara, a dobro znamo da smo previše prilika propustili u prošlosti i to nam se neće dogoditi. Svaka prilika koja se danas otvori, odmah prionem poslu da ju iskoristimo za naš grad.

 • HDZ vam zamjera da ste premalo u Bjelovaru. Kako se može voditi Grad, voditi stranka i biti zastupnik u Saboru?

Moj posao kao gradonačelnika je biti tamo gdje se otvaraju prilike za naš grad, bili to razgovori s poduzetnicima koji bi željeli vidjeti da razvijaju svoje poslovanje u Bjelovaru ili pak rješavanje administracije s ministarstvima da bi realizirali projekte. Bjelovar je danas kvalitetno organiziran, gradska administracija je manja, ali produktivnija, procesi su digitalizirani i sve funkcionira neovisno o tome jesam li ja u Bjelovaru ili ne. Moj zamjenik Igor Brajdić tu je sjajna desna ruka i kao tim činimo jednu odličnu cjelinu. On je izuzetno važan dio tima. Naš posao je upravljati gradom, organizirati i davati smjer razvoja, a ne glumiti nekretninu. Za to su me građani izabrali.

Na isti način možemo razgovarati o vođenju stranke. A što se tiče mjesta zastupnika, pa upravo sam glas Bjelovara u Saboru, to sam zagovarao u kampanji i za to su me građani i nagradili tisućama preferencijalnih glasova, da se borim za naše projekte, za interese Bjelovara. Svi znamo da je Hrvatska centralizirana i Bjelovar mora imati svog predstavnika tamo gdje se odlučuje o državnom proračunu. Jer ako niste vi tamo, drugi jesu. Brzu cestu Bjelovarčani sanjaju desetljećima, sada se gradi i bit će završena – eto, i zato sam u Saboru i to je povezano s mojom dužnosti kao zastupnika.

 • Znamo da ne komentirate konkurente za gradonačelničku poziciju, ali procijenite jesu li jači kandidati na ovim izborima ili prije četiri godine?

Stvarno ne vidim politiku kao komentiranje drugih političara, od toga nema koristi, a vjerujem i da ljude smetaju prepucavanja bez smisla, konca i kraja između političara. Upravo će izbori reći jesu li kandidati jači ili ne – a to će odlučiti građani. Ostat ću kod stava da moj posao nije komentirati druge kandidate nego baviti se razvojem Bjelovara, mada razumijem da su medijima prepucavanja između političara dobra “roba”.

 • Vaši kandidati s liste su mahom mladi ljudi, javnosti nepoznati sugrađani. Tko su oni, kandidati HSLS-a za gradske vijećnike?

To su mladi ljudi kojima je važno kako se Bjelovar razvija, kamo ide i kakvu će budućnost u njemu moći graditi. I Igor i ja smo prije 4 godine bili mladi i relativno nepoznati ljudi. HSLS je stranka koja cijeni inicijativu, ambiciju i mladi ljudi imaju priliku sudjelovati, odlučivati i nuditi rješenja za vrlo konkretne probleme. Sada na izborima imaju priliku izboriti se da budu u Gradskom vijeću i sudjeluju u tome, a nama je to prilika da stvorimo novu generaciju bjelovarskih političara koja će donijeti neke nove svježe ideje našem gradu.

 • Dojučerašnji glavni koalicijski partner u Bjelovaru vam je konkurencija, kažu da niste vezani pupčanom vrpcom, a na županijskoj razini podupirete Marka Marušića iz HDZ-a. Kako to?

Marka Marušića poznajem još od kada smo bili klinci, on je kvalitetna osoba za koju vjerujem da županiji može donijeti promjenu koja je potrebna: da županija bude mjesto inicijative i razvoja i da svi gradovi i općine znaju da im je županija partner u razvoju, a ne birokratsko tijelo u kojem za sve što vam treba morate prvo doći namoliti župana. Što se tiče HDZ-a u gradu, dobro smo surađivali, podržali su ovu viziju razvoja Bjelovara i vjerujem da smo napravili dobar posao, no isto tako svaka stranka ima pravo odlučiti kako će izaći na izbore, svatko ima svoje ambicije i ideje, samo je potrebno dobiti podršku građana. HDZ u gradu tražio je da imaju svog zamjenika gradonačelnika. Legitimno, ali ja se svojih suradnika ne odričem, pogotovo odličnih ljudi kao što je moj zamjenik Igor Brajdić. Oko takvih stvari nisam spreman raditi političke kompromise.

 • Koliko osobno prijateljstvo s Marušićem ima veze s potporom njemu za župana?

Sigurno ima jer ga osobno poznajem, dobro ga poznajem, znam sve njegove kvalitete i naše prijateljstvo traje od djetinjstva, tako da za mene on nije osoba koju znam iz medija ili sa sastanaka. Marko je kvalitetan mladi čovjek, podsjeća me na Igora i mene prije 4 godine kad smo se kandidirali, svi su nas podcijenili, a na kraju smo pobijedili zbog svojih ideja, energije, entuzijazma. Tako će i Marko, iznenaditi i pobijediti.

 • Odlično surađujete s premijerom Plenkovićem. Koliko ste mu „prodali“ svog liberalizma, a koliko je on utjecao na vas tijekom koaliranja na nacionalnoj razini?

Surađujemo, dio smo većine i vjerujem da je u danim uvjetima on najbolje rješenje za Hrvatsku. “Prodati” možete toliko koliko imate glasova, koliko imate zastupničkih mjesta i na taj način utjecati na politiku, na realizaciju projekata poput brze ceste do Bjelovara. U nekim temama dijelimo stavove, u nekima se razlikujemo – on je predsjednik narodnjačke, demokršćanske opcije, ja sam liberal, ali da, slažemo se i odlično surađujemo.

 • Vjerojatno nitko u Gradskom vijeću i Županijskoj skupštini neće sam imati većinu. Kako gledate na buduće koalicije. Tko su vam poželjni partneri, a koga isključujete?

Pitali ste me o poukama u vođenju grada, pa je sad prilika da kažem da ih još uopće ne gledam, niti koga uključujem, niti isključujem. Sada je energija usmjerena na ostvarivanje što boljeg rezultata, a nakon izbora ćemo o tome. Svatko tko želi dobro Bjelovaru, svako tko želi dobro ovome kraju je dobrodošao, a nakon izbora ćemo vidjeti čiji su programi kompatibilni i što možemo zajedno ostvariti.

 • Mnogi očekuju da bi županijska lista HSLS-a i nezavisnih načelnika mogla biti iznenađenje na izborima. Kakve su vaše prognoze?

Po prvi puta nudimo jednu jaku listu s jakim ljudima s terena koji su usmjereni na razvoj, koji žele da brže i intenzivnije koristimo prilike koje se pružaju. Očekujem dobar rezultat jer iza sebe imamo rezultate, pokazali smo da možemo pokrenuti stvari, podići projekte i poboljšati standard građana. Ono što smo napravili u Bjelovaru koji je danas lokomotiva regije želimo napraviti i u našoj županiji. Želimo izgraditi hladnjaču za naše poljoprivrednike, modernizirati 5 tržnica po gradovima, sto novih plastenika, pomoći da se stvori 1000 novih mladih poljoprivrednika, a da Bjelovar i Daruvar sa svojim toplicama postanu lokomotive razvoja turizma naše županije. Želimo da projekti poput Bjelovarskog doručka i Bilogorske košare zažive i da naša djeca jedu domaće i zdravo. S našeg polja na našem stolu. Ponavljam te projekte realizirali smo u Bjelovaru, sad je red da to učinimo i u županiji.

 • Nije tajna da vaši odnosi s aktualnim županom nisu najbolji. Je li razlog u sukobu taština ili postoje dublji politički razlozi?

Dugogodišnji župan je iskusan političar i na osobnoj razini nemam nikakav problem s njim. No kad govorimo o poslu – a upravljanje gradom ili županijom je posao – imamo bitno drukčije poglede i to je normalno, živimo u demokraciji i tako i treba biti. Moraju postojati različiti pogledi, ideje, načini upravljanja – a na građanima je da izaberu što misle da je najbolje jer, na kraju krajeva, građani to i plaćaju.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!