Marija Jungić: Sve ćemo uložiti za razvitak gospodarstva, prije svega naše poljoprivrede

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Uz novog župana Marka Marušića, Bjelovarsko-bilogorskom županijom iduće četiri godine upravljat će njegova zamjenica Marija Jungić. Jungić je po zanimanju magistra prava, a veći dio radnog vijeka provela je na pravnim poslovima u grubišnopoljskoj gradskoj upravi, posljednjih godinu i pol kao pročelnica. Široj javnosti poznatija je pak kao pročelnica Ureda državne uprave BBŽ, koji je vodila od kraja 2017. do kraja 2019. godine. Kako gleda na nove izazove na čelu Županije, Jungić je otkrila u razgovoru za naš portal.

Nama koji smo je pratili sa strane, kampanja za ove izbore činila je poprilično burnom? Jeste i li Vi ‘iznutra’ stekli takav dojam?

Osobno nisam doživjela kampanju posebno burnom, prije bih rekla da je bila dinamična, barem što se nas tiče. Trudili smo se voditi korektnu kampanju bez da ikoga blatimo i omalovažavamo i u tome smo ustrajali do kraja. Konačan rezultat i povjerenje koje smo dobili jasno govore da su to birači i prepoznali.

Što Vas se najviše dojmilo u kampanji?

Najviše su me se dojmili susreti s ljudima na terenu i to je nešto što me ispunilo posebnim zadovoljstvom. Ova kampanja mi je pružila priliku upoznati puno divnih ljudi i to smatram dragocjenim iskustvom koje me dodatno obogatilo. Osoba sam koja voli ljude i utoliko su mi svi ti susreti bili lijepi i u njima sam doista uživala. No da me se ne shvati krivo, nije u u kampanji bilo sve lijepo, no ja sam takva osoba da sve ono manje lijepo odmah zaboravljam i idem dalje.

Kad ste shvatili da ćete pobijediti na izborima?

U pobjedu smo vjerovali od samog početka jer da nije tako ja ne bih u tome ni sudjelovala. Ako ne vjerujete u sebe i u ono što radite ne trebate ni izlaziti na izbore. Ljudi to brzo i lako prepoznaju i neće vam ni dati povjerenje.

Bjelovarsko-bilogorska županija do sada je imala dvoje zamjenika župana iz redova većinskog naroda, sada ćete tu dužnost obavljati samo vi. Može li jedna osoba odraditi sav taj posao?

Nikada se nisam bojala posla pa tako ni sada. Sigurna sam da ćemo znati odgovoriti na sve izazove koji nas čekaju, iako sam svjesna da ti izazovi neće biti mali. No, kako rekoh nemam straha i potpuno sam sigurna da ćemo zajedno sa zaposlenicima Županije stvoriti dobar i uspješan tim koji će se znati nositi sa svim problemima.

Koliko će Vam iskustvo na vođenju nekadašnjeg Ureda državne uprave pomoći na novoj dužnosti?

Iskustvo koje sam stekla kao predstojnica Ureda državne uprave u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji sigurno će mi biti od pomoći. Na čelu Ureda bila sam nešto više od dvije godine što je dovoljno dug period da pokažete svoje potencijale. Nije ugodno govoriti o sebi, ali mislim da sam posao predstojnice odradila dobro i da se nemam čega sramiti.

Zamjenici župana iz redova nacionalnih manjina do sada se nisu previše pojavljivali u protokolima niti su im povjeravane dužnosti koje nisu vezane uz nacionalne manjine. Hoće li se to promijeniti?

Koliko su se zamjenici župana iz redova nacionalnih manjina pojavljivali u protokolima i koje su im dužnosti povjeravane uistinu ne znam jer se time nisam bavila i zato o tome nemam što posebno reći. Kao izabrana zamjenica župana mogu reći da očekujem dobru suradnju sa svim kolegama. Vjerujem da ćemo dobro surađivati jer nema nikakvog posebnog razloga da tako ne bude. Uostalom, nismo mi na tim funkcijama radi nas samih, nego radi naših građana i sigurna sam da ćemo njima služiti.

Što je prvo potrebno učiniti kako bi BBŽ počela napredovati i pomicati se s dna svih nacionalnih ljestvica koje ste isticali u kampanju?

Mislim da je Marko kao novi župan jasno komunicirao koji su to potezi koje treba napraviti da bi se pokrenuo brži razvoj županije. Prije svega potrebna nam je kvalitetna suradnja s našim općinama i gradovima kako bi u partnerskom odnosu mogli ostvariti potrebnu sinergiju s državnom vlašću. Nitko ne može ništa napraviti sam, potrebna je suradnja i na tome smo već počeli raditi.

Što smatrate da će biti najveći izazovi u prvim mjesecima mandata?

U ovom trenutku teško je bilo što izdvojiti jer mi još uvijek ne znamo pravo stanje stvari i tek s rezultatima neovisne revizije znat ćemo što smo točno preuzeli i gdje su nam najveći problemi. Tu prije svega mislim na financijsku situaciju i servisiranje kreditne zaduženosti za koje još ne znamo pravu sliku. Upravo to mogu biti i najveći izazovi, no još je prerano o tome govoriti. Sačekajmo rezultate revizije pa će nam situacija biti jasnija.

Što će Vam biti glavni moto/misao vodilja na novoj dužnosti?

Volim reći da čovjeka određuju njegove namjere. Ako su namjere poštene i dobre, onda su takva i djela koja čovjek ostavlja iza sebe. Želim svojim djelima opravdati ukazano povjerenje naših birača i u tom smislu dat ću sve od sebe. Moto će mi biti djela, a ne riječi.

Kako vidite Bjelovarsko-bilogorsku županiju za četiri godine?

Bjelovarsko-bilogorska županija ima ogroman potencijal razvoja. Poljoprivreda i gospodarstvo bili su u našoj županiji zapostavljani godinama, zato ćemo naš fokus staviti upravo na njihov rast i razvoj.

Europski fondovi trebaju pomoći kako bi upravo te privredne grane osnažili i potaknuli kako bi postali konkurentniji i snažniji za tržišnu utakmicu, a kvaliteta proizvoda treba postati naš zaštitni brend. Naša županija ima sposobne i vrijedne ljude, ljude koji svojim radom i trudom zaslužuju da za četiri godine budemo na boljim mjestima na ljestvicama nego što smo danas. Nije nam na čast da smo u društvu najnerazvijenijih i to je ono što moramo promijeniti.

Zato ćemo uložiti sve svoje znanje, sposobnosti i iskustvo za postizanje održivog i ravnomjernog gospodarskog rasta i razvoja naše županije.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!