Dr. Grgić: Nismo na dnu ljestvice cijepljenih, potrošili smo više doza od onoga što pokazuje statistika

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Kako je moguće da načelnici i gradonačelnici nemaju podatke o tome koliko se građana na području njihove općine ili grada cijepilo od koronavirusa? Činjenica je to s kojom su nas u općinama i gradovima ovih dana sami suočili, pojasnivši nam kako nemaju mogućnosti sami pratiti procijepljenost na svom području te su nas uputili na Zavod za javno zdravstvo koji koordinira i provodi cijepljenje. No, ni u županijskom ZJZ-u nemaju podatke o cijepljenima na području gradova i općina, potvrdila nam je glavna županijska epidemiologinja dr. Vesna Grgić.

-Županijski zavod za javno zdravstvo vodi evidenciju o utrošenim dozama. Dakle, doze cjepiva koje dobijemo iz Zagreba, mi distribuiramo po županiji. No, građani se mogu cijepiti bilo gdje, što znači da se u Bjelovaru može cijepiti netko iz nekog drugog dijela Hrvatske, tko se ovdje zatekao u određenom trenutku, dok se građani iz naše županije mogu cijepiti negdje drugdje, primjerice na moru, ako rade na sezoni – kaže dr. Grgić, dodajući i kako su se posebno u sustav upisivali podaci za cijepljenja organizirana unutar određenih sustava, primjerice u vojarnama, za koje su cjepiva osigurana izvan kvote Zavoda. U Zavodu kažu kako je na lokalnoj razini nemoguće izvući točne podatke o tome koliko je cijepljenih na području gradova i općina pojedinačno. Do tih bi se podataka, vjeruju, moglo doći na temelju matičnog broja građana koji se unose u nacionalni registar cijepljenih, no to je opet nešto, smatra dr. Grgić, što se treba rješavati na nacionalnoj razini.

S obzirom da se u središnji registar cijepljenih unose podaci iz više izvora, odnosno unosi ih više cjepitelja, dr. Grgić vjeruje kako ni trenutačni podaci prema kojima je Bjelovarsko-bilogorska županija pri dnu nacionalne ljestvice po procijepljenosti nisu potpuni.

-Zaista sam ostala iznenađena kad je objavljen podatak da smo posljednji u Hrvatskoj jer mi od početka kampanje cijepimo bez prekida. Do sada smo utrošili preko 60 tisuća doza cjepiva, što je puno kad uzmete u obzir da naša županija, prema procjenama, ima oko 105 tisuća stanovnika. Usporedbe radi, Ličko-senjska županija ima nešto više od 40 tisuća stanovnika. Znači, mi smo do sada potrošili više doza nego što oni imaju stanovnika – kaže dr. Grgić.

Dodaje kako se znalo dogoditi i da liječnici kasne s unosom podataka ili unesu krive ili nepotpune podatke u CEZIH, što se vidjelo prilikom izdavanja covid-putovnica – kod nekih građana koji su uredno primili obje doze, u sustavu bi stajale dvije obavijesti o prvoj dozi i sl. U Zavodu podsjećaju i kako su svojedobno svi podaci prebacivani iz jednog nacionalnog registra u drugi, pa je moguće da se i tada dio podataka izgubio. Sve u svemu, kad se podvuče crta, u županijskom Zavodu su izračunali kako su do sada utrošili oko tisuću doza više u odnosu na podatke koji su trenutno vidljivi u statistici.

Bez obzira na sve, dr. Grgić vjeruje kako će procijepljenost u BBŽ u narednim tjednima rasti.

-Naši građani su odgovorni, što potvrđuje i činjenica da je naša županija po procijepljenosti protiv gripe uvijek bila među vodećima u Hrvatskoj. Vjerujem da će tako biti i s ovim cijepljenjem. U početku je to išlo malo teže jer naši ljudi nisu navikli da se moraju naručivati za cijepljenje i čekati. Osim toga, u početku nismo ni dobivali puno doza jer ih nismo imali gdje skladištiti već smo svakog ponedjeljka išli u Zagreb po njih. Sad kad ljudi mogu bez najave doći u Zavod i cijepiti se, to će ići brže, vidjelo se to već po odazivu na Dane otvorenih vrata – kaže dr. Grgić, dodajući kako je značajan i doprinos covid-busa ‘Cjepka’ koji posljednjih tjedana kruži po županiji.

-To neće značajno utjecati na povećanje broja cijepljenih, no izuzetno je važno, prvenstveno zbog starih i nemoćnih ljudi, koji nisu u mogućnosti sami doći do liječnika, a ovako dobivaju odgovarajući skrb i zaštitu – kaže dr. Grgić.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!